Mainosten vähemmistöt.

Olen huolissani suunnasta johon mainonta on suomessa ajautunut. Sama ilmiö koskee tv.sarjoja. Miksi suomen maassa jokaisessa mainoksessa ja ohjelmassa on oltava tummaihoinen, tai homoseksuaali, tai jopa molemmat.
Miksi pienien vähemmistöjen on oltava kaikkialla esillä, vaikka tuotteet on kohdistettu suurelle enemmiställe?
9960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eiköhän ne mainokset ole tarkoitettu ihan kaikille. Miksi sinä jaottelet ihmisiä?

Äänestä
  • Mainokset, joissa esitetään homoseksuaalit stereotyyppisen näköisinä vahvistavat mielikuvaa homoseksuaaleista stereotyyppisen näköisinä.

    Äänestä

Ett ole varmaan tajunnut,että osa mainoksista on ulkolaisia,ulkomailla,joissa satakertaisesti enemmän ihmisiä ja myös niitä kammoamiasi tummia ihmisiä enemmän. Ei kaikkia mainoksia tehdä Suomessa!

Äänestä
  • Ei niin mutta ei niitä ole pakko näyttää televisiossa. Muualla maailmassa on toki omat mainoksensa,jossa sen alueen alkuperäisväestöä mainoksissa yms ohjelmissa esiintyy...ei niissä näytetä muita väestöjä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei niin mutta ei niitä ole pakko näyttää televisiossa. Muualla maailmassa on toki omat mainoksensa,jossa sen alueen alkuperäisväestöä mainoksissa yms ohjelmissa esiintyy...ei niissä näytetä muita väestöjä.

    No entäs jos kadulla kulkee joku vähänkin ruskettunut ihminen,niin se on sinulle varmaankin kauhistus,entäs jos näet jonkun somalin niin kiipeät varmaan katulamppuun.

    Äänestä

Missä mainoksessa on ollut homoja?

Äänestä

Mainoksissa on myös komeita miehiä ja kauniita naisia, mitä aniharva suomalainen edustaa.

Eikö sekin ole sitten väärin?

Äänestä

Ja homoseksuaalin pitää aika olla totaalisen stereotyyppisen näköinen ja oloinen.

Äänestä

voi hömö hömö hömö hömö

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen huolissani suunnasta johon mainonta on suomessa ajautunut. Sama ilmiö koskee tv.sarjoja. Miksi suomen maassa jokaisessa mainoksessa ja ohjelmassa on oltava tummaihoinen, tai homoseksuaali, tai jopa molemmat.
Miksi pienien vähemmistöjen on oltava kaikkialla esillä, vaikka tuotteet on kohdistettu suurelle enemmiställe?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu