Suomessa miljoona maksaa jo pimahtanut - elintavat virheenä

Liikalihavuus, kovat rasvat, viina, lehmänliha ja sokeri mm. altistavat maksan rasvoittumiselle. Kun maksa pimahtaa jo 50- vuotiaana, niin siinä loppuu verojenmaksu samalla kertaa ja alkaa lyhytkestoinen ennenaikaisen eläkkeen nosto. https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/15bcee42-cb98-4c21-9312-fc76d301f4ba
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Syö kotimaista terveellistä ruokaa jonka ukrainan poika ko y imaisen sulle lypsää

Ja sinä maksaa sen palkaa duunari

Äänestä

Turja Lehtonn on vasuri.

Äänestä

Ja sydämet kun ovat oikealla, nekään eivät kestä tätä menoa.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kokoomuksen-puheenjohtajalle-petteri-orpolle-tehtiin-pallolaajennus-jaa-sairauslomalle/8172682#gs.3kg8qx

Pääsipä Petteri jonon oho hoitoon vai pörriäisetkö tarjosivat työterveyden kautta pikaisen operaation, Näin se menee, jos kaikilla ei olekaan tasaveroisesti mahdollisuutta päästä hoitoon, Petterit menee kuitenkin työnantajan piikkiin vyksityisellä tapahtuvaan 5400 eur operaatioon ja työnantajalle korvataan leikkaus Kelasta (verorahoilla).

Äänestä

Muutama seikka hämmästyttää suuresti.

Miksi vanhemmat edelleen haluavat lapsilleen "helpomman elämän", vaikka me kaikki tiedämme, että kun kouluun mennään mopolla, mönkijällä, sähköpotkurilla, traktorilla, tai vaikkapa mopoautolla niin tuleehan siitä helppo, lihava , raihnainen ja lyhyt elämä kun liikkuminen lopetetaan ennenkuin se on edes alkanut.

Ja ne ruokatottumukset. Edelleen syödään lehmänlihaa, sianlihaa ja palan painikkeeksi oman firman, eli Valion täysmaitoa, vaikka kaikki tiedämme, että maukkaammat, terveellisemmät proteiinit ja hiilarit saadaan aivan toisenlaisista ruokatarvikkeista.

Kiistämättä voi sanoa, että Pekka Puskan kieltämät ruuat, sähköpotkulaudat, sähköpyörät, ylipaino ja mm. kännykän tuijotus aamusta iltayöhön on varma tie jo nuorella iällä rollaattorihankintaan. Sillä onkin sitten helppoa kulku jälleen - hetkeksi aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Liikalihavuus, kovat rasvat, viina, lehmänliha ja sokeri mm. altistavat maksan rasvoittumiselle. Kun maksa pimahtaa jo 50- vuotiaana, niin siinä loppuu verojenmaksu samalla kertaa ja alkaa lyhytkestoinen ennenaikaisen eläkkeen nosto. https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/15bcee42-cb98-4c21-9312-fc76d301f4ba

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu