Menköön Elokapinan joukkio Pekingiin kapinoimaan, koska siellä sen toiminnalle olisi todellista tarvetta ja vaikuttavuus maailman muutokseen huomattavasti suurempi ainakin onnistuessaan.
Elokapina Pekingiin
Anonyymi
673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilmaston muutos täyttä fuulaa.Ei ilmaston muutoksia mitata kymmenessä tai parissa kymmenessä vuodessa.Ihmisiä, jotka tuijottavat vain kännykkään on todella helppo aivopestä mihin hommaan hyvänsä.Ei osata enää ajatella omilla aivoilla.Tässä huijaajilla tarkoituksena valtavat rahat.Autokanta muuttuu bensiini ja diesel käyttöisistä muihin käyttövoimiin.Saadaan uusia yrityksiä pyörimään tämän huuhaan varjolla ties kuinka paljon.Älypuhelin oli kaiken pahan alku ja juuri.Ihmiset saatiin passiivisiksi ja median vaikutuksen alttiiksi kaiken aikaa.Kun koko ajan tuijotat puhelinta,niin sitä alkaa uskomaan kaiken mitä tuutista tulee.Iso raha on ostanut mediat itselleen ja muokkaa sitä kautta meidän käyttäytymistä.Monet ovat aivan tosissaan kauhuissaan "ilmaston lämpenemisestä".Arvostan kyllä sitä, että aletaan toimimaan, mutta nyt on kyseessä huijaus.Itse kannatan luonnon suojelua, mutta sitä ei pidä tehdä millä hinnalla hyvänsä.Vaikka ilmastonmuutos olisi totta, niin ei auta mitään vaikka kuinka olisimme hiilineutraali, koska isot saastuttajat eivät tee mitään.Voin kuitenkin sanoa, että koko homma on valetta.Nuku yösi hyvin, ala itse ajattelemaan.Lue uutisia ja mediaa, mutta älä heti kaikkea usko.Jos poliitikko sanoo jotain, niin itse alan heti ajatella, mitä tästä seuraa, mitä tällä ajetaan takaa ja kuka hyötyy.En valitettavasti luota kovinkaan paljon poliitikkoihin, enkä mediaan.Lopputulos on aina sama:poliitikot tekevät päätökset ja tavallinen kansa maksaa.Hyvä esimerkki oli meidän sähköverkkojen myynti.Jokainen suomalainen maksaa siitä lopun ikäänsä.Kataisen mukaan oli loistava kauppa.Mukana oli myös Urpilainen.Taisi olla myös Haavisto.Älypuhelin puhelimeksi ja käyttämään omaa ajattelua!
Suomen suunnitellut toimet ovat Euroopan nopeimmat ja paljon nopeammat kuin Kiinan tai USAn.
Minulle ainakin riittää jo Suomen tekemät lupaukset ja toimet:
Lista on pitkä:
Helen sulkee hiilivoimalat.
Suomen hiilivoimaloita suljettu monta, kohta lähes kaikki.
Uusi ydinvoimala lähtee just käyttöön ja seuraava on työn alla.
Pieniä ydinvoimaloita kehitetään.
Rautaruukin teräs muuttuu hiilivapaaksi.
Turvesuot loppuu.
Tuulisähkön tuotanto lisääntyy valtavasti.
Aurinkosähkö lisääntyy vauhdilla.
Espoon Otaniemeen tulee maailman syvin geolämpö voimala.
Nesteen diesel on vähähiilistä ja tuotanto kasvaa.
Neste sulkee Naantalin laitoksen.
Biopolttoaineet lisääntyvät.
Sekoitevelvoite kasvaa.
Uusia junaratoja aloitetaan tekemään.
Jokerirata valmistuu.
Uusia sporalinjoja tulee.
Öljypannuja poistetaan käytöstä tukien avulla.
Maalämpöä ja ilmalämpöpumppuja käyttöön tukien avulla.
Sähköautojen lataus verkosto kasvaa vauhdilla:Kesko ja SOK.
Laajamittainen vedyn valmistus alkamassa.
Suomessa jo useita merkittäviä yrityksiä, jotka tekevät vientikauppaa ilmasto tuotteilla.
Maataloudessa alkanut muutosten suunnittelu vähähiiliseen tuotantoon, Herlinin koetoiminta Paraisilla
Helen rakentaa ison hakelaitoksen Vuosaareen.....
Lista on hemmetin pitkä, tuossa vain osa toimista . En ymmärrä elokapinan kiukuttelua yhtään.! Osaamattomien turhaa mekastusta.
Ajatella jos 32 vuoden tauon jälkeen pääsisi telaketjun alle Tiananmenin aukiolla...ihan rajua - elämä on........
Kiinassa ajetaan surutta päälle ja yli myös suojateillä vaikka valo olisi vihreä jalankulkijalle...
no, niitähän on muutenkin liikaa, joten hyvä ympäistöteko.
Elokapina voisi myös vastustaa pakolaisten ottamista Suomeen. Kun afrikkalainen siirtyy tänne sen hiilijalanjälki varmaan kymmenkertaistuu. Jos se tulee ihan savimajasta niin satakertaistuu.