Kuumuus ja range romahtaa

Anonyymi

Sähköauton etuja mutta 75km/h pudottaa kulutusta mutta autossa oloaika lisääntyy ja taas ilmastointi jäähdytys vie akkua hurjasti. Onneksi on bensiini auto.

5

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajattele sitä että joutuisit näillä keleillä jonnekin liikenneaseman kuumalle asfalttipihalle latailemaan akkua, jonottamaan tai ajelemaan kaupan laturiin.

      Vs lasketella bensan voimalla kotia 300km tai pidempiä matkoja ilman pysähdyksiä, korkeintaan kioskilta hakee kahvit ja munkit autoon.

      • Anonyymi

        Siellä liikenneasemalla tai kaupassa olisi lokoisat oltavat kun ilmastointi pitää tilat mukavan viileänä.


    • Anonyymi

      Kyllähän bensiiniautonkin range lyhenee kun käyttää ilmastointia. Joudut siis tankkaamaan vähän aiemmin kuin käytät ilmastointia.

      Kun lasketaan tarkasti, ilmastoinnin käyttö bensiiniautossa on kalliimpaa kuin sähköautossa. Bensiinimoottori pyörittää ilmastoinnin kompressoria huomattavasti heikommalla hyötysuhteella kuin sähköauton sähkömoottori.

    • Anonyymi

      Sen minkä polttiksella pakkasella saat "ilmaista" lämpöä, helteellä menetät.
      Jäähdytys sähkökompressorilla tai ilmalämpöpumpulla ei syö sähköä läheskään niin paljon kuin polttiksen ilmastointi syö bensaa.

    • Anonyymi

      On se vaan mukava näillä helteillä sähköautolla lähteä liikenteeseen kun saa kännykällä auton etukäteen valmiiksi viileäksi. Teepä tuo polttiksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      285
      11041
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3023
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      92
      2713
    4. 89
      2571
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2291
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      20
      2241
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      270
      2176
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe