Miten käyhät viettää juhannusta. Itse olen onneksi säästänyt rahaa että voi mässaillä ruualla ja juomalla. Olutta pari koppaa, kanapihvejä, kalaa, salaatteja, uusia perunoita silliä. Normaalisti menisin festareille mutta niitä ei ole joten halvaksi tulee tämä juhannus kuitenkin.
Köyhien juhannus
Anonyymi
20<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Olen ostanut kanaa. Kana on vaikea asia, sitä on vähän syötäväksi, mutta vaikea valmistaa. Kana sopii myös vaihtoehdoksi makkaralle. Mutta kuten todettua kana on huomattavasti haasteellisempi kuin makkara.
Miten+kana+on+vaikea?+Voi+valmistaa+kypsäksi+tarvitsematta+tähdätä+mediumkanaa.+
Vähän+syötäväksi?
Olen+punninnut+uunissa+paistopussissa+valmistamani+kanan+ja+saman+kanan+luut+syömisen+jälkeen.+Luut+tietenkin+lihattomina.+Luiden+osuus+painosta+on+alle+20%.+Jos+en+viitsi+raapia+luustoa+täysin+lihattomaksi+niin+teen+niistä+liemen+vihanneskeittoon.
Siihen+voi+käyttää+paistoliemen+tai+sitten+kastikepohjaksi.
Koipireisien+luiden+paino+on+noin+20%.
%-luvut+ovat+tietenkin+kypsien+vertailua.+Kaikki+tuore+liha+sisältää+vettä+joka+kypsennettäessä+häipyy.
Viime viikolla kun ostin koipireisiä niin marinaadia ei ollut melkein ollenkaan kun usein on. Kyllä koipireisissä syötävää on ja halpaa ruokaa.
Kana on vaikea, siinä on nahka, vettä ja paljon luita. Ja kana, jos mikä vaatii täydellisen valmistamisen. Kanan file on eri asia. Mutta se on jo paljon kalliimpaa.
On totta mitä mainitsit, että monet osaavat tehdä kanasta monenlaisia asioita. Mutta itselleni ne ovat vaikeita. Olen syönyt myös hyvää kanakeittoa.
Muutoinhan kanan koipireisi on lähinnä makkaran hintaluokassa.
Aloittajalla on oikein hyvä, vitamiinipitoinen ja terveellinen setti.
Siitä on hyvä pitää kiinni. Ei kun grilli vaan tulille, niin saa poltettua pois ne viime vuotisetkin puut ja briketit .
Huomenna noudetaan Prismasta elintarvikkeita niin että jouset notkuu.
Pakasteessa on omavalmiste sapuskoiden jämiä. Kanavillokki wokkia, perunalaatikkoa, kalakeittoa ja muutakin.
Ostin vapuksi marketista kuohkaripullon mutta se on jäänyt avaamatta. Juhannuksena saatan avata. Jos kelit jäähtyvät niin avaamatta jää koska teen helteiden vuoksi rästiin jääneet kyykky- ja maastavetotreenit pyhinä.
Sitäpä ei ole pakko vietelläkään.
Kyllä ei ole mitään ihmeellistä hankittuna juhannukseen. Kanaa on ja kalaa. Uusia perunoita ostan torilta hieman, kun omassa kasvimaassa ei ole vielä valmista. Kuohuviiniä on kylmiössä joskus hankittuna ja ihan juotavaa. Jotain salaatteja tehdään. Kaasua käyn Tokmannilta ostamassa 11kg täyttö 19,90€, kestää meillä grillissä tosi pitkään. Uudehkon kaasugrillin sain naapurilta ilmaiseksi, kun suostuin ottamaan sen.
Pakastimessa lihakeittoa.
Istun sisällä ja tuijotan seinää ja pureskelen kynsiä .
Kannattaa vaihtaa välillä tapetit, niin saa elämään väriä ja uutta intoa.
Lisäksi kannattaa painaa leuka rintaan, niin jaksaa kohti uusia pettymyksiä.
Köyhänä ajattelin mennä ongelle,ja nauttia luonnosta ja hyttysistä,ja sen jälkeen
keittää muhevan ahvensopan,joka takuulla maistuu.
Ei siinnä mässäilyä kaivata,vaan se on itsestään syvä nautinto,joten tässä
on köyhäkin todella onnellinen,mitä eivät mahtailevat ,tyytymättömät
isorikkaat,voi köyhältä riistää.Nautittavaa Juhannusta itse kullekkin.
Olutta olutta ja olutta. Savuke palaa koko juhannuksen ketjussa.
Hups, niin juhannusaattohan on huomenna nooh kahtoo tekeekö sen ihmeellisiä kuin muutenkaan viikonloppuna. Maanantaina sitten se juhannus oli ja meni. Lämpö ja alkoholi ei mikään hyvä yhdistelmä.
Kyllä olutta kannattaa juoda ja paljon. Tänään menee ainakin 25 purkkia!
perunoita keittelin, ja kylymää vettä kyytipojaksi.
köyhä ei paljuu kuluta.
hiilijalanjälki on pien.
Ja köyhät elää tax free kuin politrukit tekee.
Mihin ihmeeseen tuhlaat rahasi, koska toimeentulotuessa on määritelty ravintoon 9€/päivä. Sinulla lienee peli- ja päihdeongelmaa mielenterveysongelmien lisäksi (tuo taxfree viittaa vankasti mielenterveysongelmiin), että hävität rahasi ja ei riitä ruokaan.
Miksi et ole ottanut yhteyttä seurakuntasi diakoniin, hän järjestää sinulle apua ongelmiin, saat edunvalvojan ja lisäksi tukihenkilön, joka huolehtii, että otat lääkkeesi ja syöt riittävästi.
Kanapihvejä? Sä et oo mikään oikea työtön, mikä lie ituhippi.
Kalaa ja kana pihvejä täälläkin. Sitten on masikkakakku, vesimeloonia. olutta, salaattia. Ens viikolla voi sitten syödä kevyemmin mutta nyt mässäilen ruualla.
muuttu jo ulosteeksi, ja haju oli kamala.
turha hienostella ruualla kun pskaksi se muuttuu.
olet kuin ulostejatkumo