Kuntavaaleissa demokratia ei toimi

Miksi ehdotetaan vasemmistoliiton edustajaa apulaispormestariksi, vaikka kansa on äänestänyt muita puolueita jotka on saaneet kansalta / Helsinkiläisiltä huomattavasti enemmän ääniä ja vasemmistoliitto oli loppupäässä?
Miten tämä voi olla mahdollista? Painaako demokratia ja Helsinkiläisten mielipiteet yhtään mitään?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei se demokratia ole edes olemas. Vähä sama kun olis holhouksessa.

Äänestä

No ketäs vasemmistoliiton sitten pitäisi ehdottaa ellei oman puolueensa ehhdokasta?

Sehän juuri on demokratiaa, että jokainen puolue voi esittää vapaasti omia ehdokkaitaan? Vai miten sinä oikein demokratian ymmärrät?

Äänestä
  • No saahan ehdottaa mutta se ei ole kansan ja Helsinkiläisten valitsema henkilö jolloin ouhuttaisiin demokratiasta.

    Äänestä

  • Tämä on edustuksellista demokratiaa jossa asioista ei päätä kansalaiset vaan holhoojat jotka valitaan kyllä demokraattisesti.

    Voi olla vaikea ymmärtää eroa systeemin aivopesun takia

    Äänestä

Helsingissä Vasemmistoliitto sai neljänneksi eniten ääniä.

Äänestä
  • Neljännes sija ei pitäisi oikeuttaa varapormestarin paikkaan, se on kuitenkin toiseksi tärkein sija ja siihen pitäisi valita varapormestari eniten äänistä saaduista puolueista.

    Myös eduskuntavaaleissa tapahtuu epädemokratiaa. SDP ei ollut kansan etusijalla vaaleissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Neljännes sija ei pitäisi oikeuttaa varapormestarin paikkaan, se on kuitenkin toiseksi tärkein sija ja siihen pitäisi valita varapormestari eniten äänistä saaduista puolueista.

    Myös eduskuntavaaleissa tapahtuu epädemokratiaa. SDP ei ollut kansan etusijalla vaaleissa.

    ''...eduskuntavaaleissa tapahtuu epädemokratiaa. SDP ei ollut kansan..''
    Vuoden 2019 eduskuntavaaleissa demarit sai eniten ääniä ja yhden kansanedustajan enemmän kuin persut

    Äänestä

Halla-aho oli saanut eniten ääniä, niin hänet pitäisi nimittää joko pormestariksi tai apulaispormestarikisi jos demokratiasta puhutaan.

Äänestä
  • Kyse oli kunnallivaaleista. Pormestari valitaan eniten ääniä saaneen puolueen riveistä.

    Äänestä

Muut puolueet eivät halua tehdä yhteistyötä uusnatsien kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi ehdotetaan vasemmistoliiton edustajaa apulaispormestariksi, vaikka kansa on äänestänyt muita puolueita jotka on saaneet kansalta / Helsinkiläisiltä huomattavasti enemmän ääniä ja vasemmistoliitto oli loppupäässä?
Miten tämä voi olla mahdollista? Painaako demokratia ja Helsinkiläisten mielipiteet yhtään mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu