Onko karttamissäännöt lieventymässä?
Saako eronneisiin, erotettuihin sukulaisiin ja varsinkin perheenjäseniin, sittenkin olla yhteydessä?
Ja jos saa, erotetaanko jos ei tottele tätä järjestön määräystä?
Siis, jos päätän vastoin järjestön ohjeita harrastaa edelleen mökötystä perheenjäsenilleni, saanko itse kalossinkuvan persuksiin?
Mitä jos on erotettu siksi että on esim. käynyt syömässä erotetun lapsensa kanssa, niin otetaanko automaattisesti nyt takaisin, vai pitääkö sitä anoa ja osoittaa katumusta?
Syyskuun vartiotornissa jotain omituista
8
120
Vastaukset
- Anonyymi
Ei varmati ole lieventymässä.
Tiedän tapauksen kun avustava palvelija kertoi itse vanhimmille olleensa tekemisissä jonkun verran erotetun poikansa kanssa jonka vaimo ei ole jt.
Henkilö poistettiin avustavan palvelijan tehtävistä vaikka kukaan ei tiennyt ja itse kertoi- Anonyymi
Mutta vartiotornin kirjoitus on tulevalta syyskuulta. Ehkä uutta valoa?
Tai sitten yritetään taas hämätä.
- Anonyymi
Ihan hirveetä että ihmisen pitää osoittaa katumusta kun on tekemisissä perheen jäsenen kanssa jonkun vitun jehovahommien takia.
<<Onko karttamissäännöt lieventymässä?
Saako eronneisiin, erotettuihin sukulaisiin ja varsinkin perheenjäseniin, sittenkin olla yhteydessä?
Ja jos saa, erotetaanko jos ei tottele tätä järjestön määräystä?>>
Ehkä olet lukenut tekemäni jutun syyskuun 2021 Vartiotornista ja käsittänyt jotain väärin.
Eivät karttamissäännöt ole lieventyneet. Sivullani on ote vanhinten salaisesta "Lauma"-kirjasta (ei Vartiotorni-lehdestä), jossa todetaan näin:
"Tarpeeton kanssakäyminen erotettujen ja eronneiden kanssa. Itsepintainen, toistuvista neuvoista huolimatta jatkuva tarpeeton kanssakäyminen sellaisten erotettujen tai eronneiden kanssa, jotka eivät ole sukulaisia, vaatisi oikeuskomitean käsittelyä."
Karttaminen ei koske niitä erotettuja ja eronneita, jotka asuvat kotona JT-perheen kanssa. Varsinkin, jos he ovat vielä alaikäisiä, vanhempien tulee pitää heistä huolta. Toki aikuisista erotetuista pyritään pääsemään eroon.
Olen tehnyt pienen analyysin syyskuun Vartiotornista. Sen voi lukea täältä:
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w893.html- Anonyymi
No, ainahan sitä saa toivoa.
Nostaisivat sillä vähän osakkeitaan.
- Anonyymi
Ei kai ne sitä lievennä koskaan. Viimeinen keino kiristää ihmisiä toimintaan mukaan kun jäsenmäärä on laskusuunnassa monin paikoin.
- Anonyymi
Toiset eroavat uskonnosta, koska eivät usko karttamissääntöön.
- Anonyymi
Ainahan vartiotornissa on ollut pelkkää omituisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303908
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5991- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39861