Avataanko hoivakodeissa helteillä edes ikkunoita?

Anonyymi

Vai maksaako sekin erikseen?

11

136

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun ilmastoinnin viilennys on käynnissä niin ei ole mitään järkeä avata ikkunoita ja ruveta viilentämään yli 30 asteista ulkoilmaa.

    • Anonyymi

      Ei avata koska koneellinen ilmanvaihto pitää sisäilman viileänä ja raikkaana.

      • Anonyymi

        Eiköhän se riipu laitoksen valmistumisvuosisadasta että toimiiko se "ilmanvaihto".


    • Anonyymi

      Jos sama tehtäisiin vanhuksen kotona omaisten toimesta niin he saisi syytteen mutta hoitoLAITOKSISSA saa toteuttaa sadismia yhteiskunnan suojeluksessa.

    • Anonyymi

      Olen töissä kotihoidossa, ja näillä helteillä useamman vanhuksen asunnot ovat päivisin yli 30 astetta. Olen soitellut omaisille, kertoen kuinka kuumaa vanhusten asunnoissa on. Ainoastaan yhden vanhuksen asuntoon on tuotu tuuletin. Eilen vanhus itki, koska lapset olivat pitäneet puhuttelun hänelle, koska hän tuhlaa liikaa rahaa omaan hoitoonsa.
      Surullinen tosiasia on, että omaisia kiinnostaa enemmän perinnöt, kuin vanhuksen hyvinvointi. Kuoleman tullessa sitten puretaan huonoa omaatuntoa huonosta hoidosta.

      • Anonyymi

        Hyvä kirjoitus sinulta. Tämä on surullista luettavaa mutta totta. Olen muutamista tuttavistani huomannut saman ilmiön. Vanhemmat käyttävät liikaa omaisuuttaan itseensä ja surevat kun palveluskotimaksut vievät suuren osan eläkkeestä, josta vanhusparka yrittää vielä säästää, että saa hankittua lahjoja lapsilleen ja lapsenlapsilleen.
        Lapset vielä syyttävät hoitohenkilökuntaa kun vanhus potee yksinäisyyttä, vaikka itse eivät viitsi edes soittaa ja kysyä kuulumisia.


    • Anonyymi

      Ei saa avata kuulemma kun korona leviää, edes tuuletinta ei saa käyttää ja vettä saa 1 lasin päivässä että säästyy vaippoja

      • Anonyymi

        Oletko harkinnut ammattiavun hakemista ongelmiisi?


      • Anonyymi

        Mitäpä tekisit?


    • Anonyymi

      Olen itse vanhus 81v. asun omassa kodissani poikani kanssa. Olen asentanut 7 vuotta sitten ilmalämpöpumput molempiin asuinkerroksiini ja nyt niistä on ollut korvaamatonta apua asunnon jäähdyttämisessä. Olisi kamalaa ellei saisi taloa viilennettyä. Myös se etten asu yksin tuo turvaa. Ainoa riesa on vanhuus, mutta sehän tulee jokaiselle pitkään elävälle.
      Vanhukset jotka asuvat hoitopaikoissa, eivät ole yksin, heille on puhtaus ja ruoka aina tarjolla. Kaikkein haavoittumattomimmassa asemassa ovat yksinasuvat vanhukset joilla ei joko ole omaisia taikka omaiset eivät jostain syystä halua pitää huolta hänestä.
      Näitä vanhuksia asuu kerrostaloasunnoissa joissa ei ole minkäänlaista jäähdytysmahdollisuutta eikä ikkunan avaaminen näillä helteillä paranna tilannetta.

      Itsellänikin on tuttavia jotka ovat aivan kauheassa tilanteessa, jollakin ei ole ketään omaista joka auttaisi, joidenkin lapset asuvat kaukana tai kuolleet tai lapsi itsekin asuu kuumassa asunnossa eikä muutenkaan ole kykenevä hoitamaan äitiään.

      Eräällä 78vuotiaalla muistisairaalla naisella käydään kaksi kertaa vuorokaudessa tuomassa lääkkeet ja nämä henkilöt ovat antaneet hänelle neuvoja viilennyskeinoja ja konsultoineet myös muuta terveyshenkilökuntaa käymään hänen luonaan.

      Sitten on ikänsä yksin asuneita, jotka eivät ole edes naapureittensa kanssa olleet puheväleissä kun he joutuvat hoitokotiin he eivät ole tyytyväisiä mihinkään, ruoka huonoa, hoitajat ilkeitä, herätetään liian aikaisin tai myöhään. Lääkkeet sopimattomia niitä on liikaa tai liian vähän jne...

    • Anonyymi

      Kirjoitit että vanhus joka asuu hoitopaikassa saa ruokaa ,puhtauden yms.Pitää paikkansa jos hänellä on omainen joka käy säännöllisesti ja puuttuu asioihin.Olen kulkenut yli 10 vuotta omaista katsomassa viikottain.Kyllä hoidon taso on heikentynyt vuosi vuodelta.
      Hoitajat välipitämättömiä ja palvelutalon johtaja vain sanoo että kirjauksissa heillä on sovittu näin.Käytänttöön näitä kirjauksia ei ole kukaan vienyt.
      "Riekonlentoja "Rovaniemellä aivan liikaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1519
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1083
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      732
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      525
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      524
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      481
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      449
    17. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    18. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      431
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    20. 19
      394
    Aihe