Koronatilastossa taas nouseva piikki keskellä kesää

THL:n Salminen Ylelle: Suomessa 145 uutta korona­tartuntaa – tekninen häiriö estää lukujen julkaisun
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008084244.html

Linkin takaa löytyvästä graafista näkee että taas on piikki nousemassa tartuntamäärissä ja vielä sydänkesällä 😦
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tartunnat 15-20 kertaisia viime kesän 2020 juhannuksen aikaan verrattuna ja nousussa 👎

Äänestä
  • Aika laittaa kapakat kiinni jo tänään!!!

    Äänestä

  • Niin, mikäköhän sen selittäisi? Mikä on muuttunut näiden kahden kesän välissä?

    Äänestä

Tehokkaita rokotteita.

Äänestä

Kaikki taas kiinni ens kesään asti. S******* tunarit!

Äänestä

Jutussa ei puhuta mitään siitä ovatko nuo "tartunnan" saaneet sairaita.
Se olisi mielestäni oleellinen tieto.
Agendan horjumisen välttämiseksi sellaista tietoa ei voi kansalle antaa.

Äänestä

Mitä merkitystä on tartuntamäärillä jos kukaan ei ole sairas?

Äänestä

Tartuntamäärien sijaan pitäisi alkaa uutisoida, montako on nuhaista, montako kuumeista, monellako ahdistaa henkeä.
Mutta ei. Koko homma kaatuis siihen.
Kun uutisoidaan epäluotettavan testiin positiivisista jöydöksistä, rokotteet myyvät paremmin.

Äänestä
  • Kyllä+niitä+taitaa+siellä+aika+paljon+Venäjällä+olla.+Se+on+ihan+kamala+määrä,+kun+10%+tarttuu+parissa+päivässä.+Silloin+on+selvä,+että+ei+olisi+mennyt+kauaa,+niin+se+on+jo+kaikissa.Intiassa+on+jo+saattanut+käydä+sillai.Siksi+se+on+Rojahtanut+siellä+alas+yhtä+pian+kuin+nousikin.

    Äänestä

Mikä on muuttunut viime kesän ja tämän kesän välissä? Syksystä asti on käytetty maskeja ja vuodenvaihteesta asti otettu piikkejä. Lisäksi on tullut uusia virusmuunnoksia mitkä ilmeisesti ovat helpommin tarttuvia.

Äänestä

Johtunee hirveästä hingusta hakea virusta, ja levittää ditä. Rokotteet ei tehonneet. Nyt on sitten festareilla rajoilta tulleet levityämässä tautia. Vanhusten ja heikkojen kannattas pysyä loitolla muista.

Äänestä
  • Rokote ei estä välttämättä tartuntaa vaan estää sen vakavamman muodon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rokote ei estä välttämättä tartuntaa vaan estää sen vakavamman muodon.

    Ei estä sitäkään. Rokotettuja on jo kuollut koronaan Suomessa ja joutunut sairaalahoitoon.

    Äänestä

Onneksemme turnaus päättyi jo Huuhkajilta, muuten olis meno ollu vielä hurjempaa koronan osalta.

Äänestä
  • Onneksi sentään tippuivat jatkosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

THL:n Salminen Ylelle: Suomessa 145 uutta korona­tartuntaa – tekninen häiriö estää lukujen julkaisun
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008084244.html

Linkin takaa löytyvästä graafista näkee että taas on piikki nousemassa tartuntamäärissä ja vielä sydänkesällä 😦

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu