Jatkosodassa puolustettiin Tarton rauhan rajaa

Täytyy muistaa, että Talvisodassa Suomelta vääryydellä ryöstetty Karjalan alue liitettiin Suomeen 1941.

Kun katsoo karttaa ei Tarton rauhan rajalta ole pitkä matka Syvärille eikä Ääniselle.

Joka tapauksessa Tarton rauhan rajalinja oli ylitettävä koska se oli puolustajalle epäedullista maastoa jota ei kyetty talvisodassakaan puolustamaan.

Rajalle puolustukseen jääminen ei niin ollen olisi ollut järkevää. Paras puolustuslinja Laatokka Syvärijoki , Ääninen oli lähellä Tarton rauhan rajaa.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Suomi olisi voinut olla Ruotsin tavoin hyötyjä WW2 aikana jos Erkko ja Mannerheim olisivat aikanaan menneet metsään ja ampuneet kuulan kalloonsa.

    Äänestä

-----Paras puolustuslinja Laatokka Syvärijoki , -----

Oliko tuo kesällä -44 kovinkin hyvä, taisteluitta luovutettiin.

Äänestä
  • Tarton rauhan rajalla ei ollut hyökkääjälle mitään luonnollista estettä kuten suurta vesistöä.

    Sitä linjaa oli Suomen vähillä joukolla mahdoton pitää ollenkaan. Syvärillä saatiin olla suhteellisen rauhassa 3 vuotta.

    Äänestä

  • ---Paras puolustuslinja Laatokka Syvärijoki , -----

    Oliko tuo kesällä -44 kovinkin hyvä, taisteluitta luovutettiin.

    Kyllä venäläisjoukkoja kyettiin kuluttamaan ja pysäyttämään ennen Suomen nykyistä rajaa Kannaksella ja Laatokan pohjoispuolella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarton rauhan rajalla ei ollut hyökkääjälle mitään luonnollista estettä kuten suurta vesistöä.

    Sitä linjaa oli Suomen vähillä joukolla mahdoton pitää ollenkaan. Syvärillä saatiin olla suhteellisen rauhassa 3 vuotta.

    " suhteellisen rauhassa "
    Tuosta ei enää toiveajattelu parane!

    Äänestä

Suomen puolustus olisi jäänyt liian harvaksi jos se olisi ryhmitetty noin 600 kilometrin pituiselle vanhan rajan maarintamalle .

Laatokka-Syväri-Ääninen Seesjärvi linja lyhensi vaikeasti puolustettavan maarintaman alle 200 kilometriin.

Äänestä

Neuvostoliittokin pyrki talvisodassa parhaalle puolustuslinjalle eli Tornionjoelle.

Siinä vaikeasti puolustettavaa maarintamaa on mahdollisimman vähän.

Äänestä
  • Neuvostoliiton ilmoitettu päämäärä kesäkuussa 1940 oli neuvostojärjestelmän tulevat rajat Atlantille, Välimerelle ja Pohjanmerelle, jolloin tietysti työläästi puolustettavissa oleva maaraja lännen suunnalla olisi kutistunut olemattomiin, ja Brittein saaretkin luettiin, totta kai, siihen Eurooppaan, joiden kansalaisten tulee voida kuulua tuohon samaan "neuvostojärjestelmään", kuten Vjatsheslav Molotov valisti ilmoituksellaan Liettuan ulkoministeri Vincas Krėvė-Mickevičiusta 30.6.1940 Moskovassa.
    Liettua oli jo tuolloin puna-armeijan miehittämä.

    ”Teidän on ymmärrettävä, että pienet kansat tulevat häviämään tulevaisuudessa. Teidän Liettuanne ja muiden Baltian kansojen, Suomi mukaan luettuna on liityttävä kunniakkaaseen neuvostokansojen perheeseen. Sen vuoksi teidän tulisi nyt alkaa perehdyttää kansaanne neuvostojärjestelmään, joka tulevaisuudessa tulee hallitsemaan kaikkialla Euroopassa ja jota tullaan toteuttamaan nopeammin joissakin paikoissa, kuten Baltian maissa ja myöhemmin muualla.”

    h eteen.

    ttps://tammenlehva.fi/2020/04/01/hitlerin-ja-stalinin-yhteistyo-ja-talvisodan-merkitys-kansainvalisessa-politiikassa/

    Äänestä

Itänaapuri on ollut huono sopijaosapuoli...Aina..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Täytyy muistaa, että Talvisodassa Suomelta vääryydellä ryöstetty Karjalan alue liitettiin Suomeen 1941.

Kun katsoo karttaa ei Tarton rauhan rajalta ole pitkä matka Syvärille eikä Ääniselle.

Joka tapauksessa Tarton rauhan rajalinja oli ylitettävä koska se oli puolustajalle epäedullista maastoa jota ei kyetty talvisodassakaan puolustamaan.

Rajalle puolustukseen jääminen ei niin ollen olisi ollut järkevää. Paras puolustuslinja Laatokka Syvärijoki , Ääninen oli lähellä Tarton rauhan rajaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu