Pieni juttu juhannuksesta. Sopii kommentoida.
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2021/06/27/vuodenkierron-juhlat-ja-juhannus/
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2021/06/27/vuodenkierron-juhlat-ja-juhannus/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Maallinen juhannus rules. Aika harva - Juhaneja ja Jusseja lukuun ottamatta - juhli jo torstaina 24.6.
"Nykyään tosin juomisella ei kunnioiteta vanhoja jumaltarinoita tai tehdä taikoja paremman viljasadon saamiseksi. Koulutus on siis kannattanut, ihmiset osaavat erottaa fiktion faktasta" .
Nykyään juopottelulla ei kunnioiteta mitään. Se on päätöntä sekoilua, tappelua, kännissä ajamista, hukkumisia, riehuntaa, paikkojen hajoittamista, ympäristön ja kauniiden paikkojen kaatopaikoiksi muuttamista, perheväkivaltaa, aviopuolison pettämistä, riitoja ja lapsi väkivaltaa.
Tätä vapaa-ajattelijat haluavat ja kaipaavat. Tämä on se oikea tapa viettää juhannus, itsenäisyyspäivä, joulunpyhät, loppiainen, uusi vuosi, pääsiäinen ja kaikki viikonloput myös.
Eläköön vapaa kännääminen! Ei uskonnon tarjoamaa kännivapaita pyhiä. Hyi olkoon!
Monet uskonnottomat eivät käytä alkoholia ja muita päihteitä. Monet uskonnolliset käyttävät.
Mitä olet mieltä pappi Kanalan valinnasta Vuoden vaahtopääksi jonkun olutseuran toimesta, ortodoksien luostariviskistä yms?
Hiukkasen älyvapaata keskustella 3 miljoonan testamenttiomaisuudella juhannuksen juhlamerkityksestä. Pönttöukkojen puuhaa nykyaikana
Haloslainen kommunisti, jonka kirjaa Mies voi synnyttää ET-opissa, Otava,
Msalo mainostaa ja myös ET: tä täällä, pääsi valtuustoon
Vapariliitto ajaa samaa kom-oppia ET
Minusta tuo itse kirjoitus on vähän pliisu. Risto on tehnyt paljon parempiakin, tässä ei ollut vikaa mutta ei oikein mitään iskevääkään.
Pieni juttu, suuri juhla. Siihen liittyy myös kv humanismia päivä.
>Juhlikaamme siis vapaina kristillisistä syntiajatuksista.....<
Puumalaisenkin synti ilmenee myös tekoina.
Puumalainen!
Tee parannus!
*Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut niin myös sinun perikuntasi*
Apostolien teot 16:31
Sananlaskut:
14:21 Syntiä tekee, joka lähimmäistään halveksii, mutta autuas se, joka kurjia armahtaa!
Hesekiel:
18:4 Katso, kaikki sielut ovat minun: niinkuin isän sielu, niin pojankin sielu - ne ovat minun. Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava.
Jos Puumalainen väittää että hän ei tee syntiä, niin Buumalainen elää
SUURESSA HARHASSA.😩
Näin sanoo Raamattu, Jumalan sana:
Johanneksen kirje:
1:8 Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
1:10 Jos sanomme, ettemme ole syntiä tehneet, niin me teemme hänet valhettelijaksi, ja hänen sanansa ei ole meissä.
Puumalaisen on hyvä tietää, että:
"Synti on hulluuden työ, ja pilkkaaja on ihmisille kauhistus."
Sananlaskut 24:9
Puumalainen!
Raamattuuun, Jumalan sanaan on kirjoitettu että
"jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja."
[Jeesus vastasi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja.]
Johanneksen evankeliumi: 8:34
Jos Puumalainen väittää että hän ei syntiä tee, niin Puumalainen on
♨️VAPAA-AJATTELUN USKONNOSSA♨️
On myös syntiä jota ei saa ikinä anteeksi:
Mark.
3:28 Totisesti minä (Jeesus) sanon teille: kaikki synnit annetaan ihmisten lapsille anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkannevatkin,
> Jakeen lisätiedot
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin.
Syksy saa, minä myös! äin Pentti Saarikoskea optimistisemmin mukaillen. Eli Vapaa Ajattelija 3/21 tukee Uskomattomana tuloaan, ja yllättävää kyllä, aiheena on myös syksy.
Numerossa 3-21 oli vuorossa syksy, ja kirjoittajavuorossa Eero Suorsa. Mitä mieltä jutusta?
Ihan hyvä, että aatto on asemoitu perja teille viikonlopun yhteyteen.
Hei, halloo, leidiis and henkselmän, enää reilu 5½ kuukautta juhannukseen!!!
Jaahas, 21.2. On enää 4 kk humanismin päivään.
Reilu pari pari ķk ja yksi viikko juhannukseen 2022. Juhlista jaloin. Humanismin päivä 21.6.
Hyvää juhannusta 2022.
Vuodenkiertojutut 2021 hyviä.
Juhannuksen vietto Suomessa määräytyy käytännössä maallisen kalenterin mukaan, ei Jussin päivän mukaan. Sen lisäksi yhä enemmän otetaan huomioon myös kesäpäivän seisaus, jota maailmalla vietetään Humanismin päivänä.
Vartiosto kolme varttia vajaa.