Kepu, kokoomus ja ps valiokunnassa ajoivat koronamatkailun avaamista demarien ainoastaan vastustaessa. Tiedätte kenelle itkupotkuraivarit voi loppukesästä tai viimeistään syksyllä ja talvikaudella osoittaa.
SDP jäi yksin – porvarivaliokunta helpottaisi maahantuloa
https://www.verkkouutiset.fi/sdp-jai-yksin-valiokunta-helpottaisi-maahantuloa/#653524d5
Monista Euroopan maista pääsee pian Suomeen ilman testejä, jos eduskunta hyväksyy valiokuntien porvarien vaatimat muutokset.
SDP jäi yksin – porvarivaliokunta helpottaisi maahantuloa
https://www.verkkouutiset.fi/sdp-jai-yksin-valiokunta-helpottaisi-maahantuloa/#653524d5
Monista Euroopan maista pääsee pian Suomeen ilman testejä, jos eduskunta hyväksyy valiokuntien porvarien vaatimat muutokset.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pitääpä nostaa syksyllä kun urpoulina alkaa 😎
Porvarit: Kokoomus, Keskusta, Perussuomalaiset siis Kokoomuksen ehdotuksesta vesittivät Suomeen maahantulon ehtoja, vaikka oppositioporvarit ovat kovin huudelleet hallituksen "muka" lepsua maahantulorajoituslinjaa, jota oppositioporvarit ovat "muka" vaatineet kiristettäviksi.
Suomessa on ollut tähän asti kiitos Kiurun ja Marinin THL:n terveysturvallisuuslähtöisen koronapolitiikan Islannin ja Norjan ohella Euroopan ja EU:n tiukimmat maahantulo/matkustusrajoitukset, joita myös EU-johto on vaatinut helpotettavaksi EU:n vapaan liikkuvuuden, siis koronamatkailun palauttamiseksi.
Porvaripuolueet, jopa persut halusivat EU-johdon vaatiman rajat auki linjan ja juuri kun Deltavariantti nostaa tartuntoja koko Euroopassa ja EU-alueella. Sairas valinta laittaa vapaa liikkuvuus ja bisnes Suomen kansalaisten terveysturvallisuuden edelle.
SDP Suomen ainoa rajakkipuolue 👍
Mitään sulkuja ei tarvita järkevät käyneet ottamassa rokotteet ja hörhöt voivatkin sitten jäädä ilman.
Huulipunahallitus aiheuttanut ennenäkömättömän velkaantumisen ja paljon turhia konkursseja kun aivan turhaan rajoituksia tehneet ja korona on vaarallinen vain eläteille ei meille työntekijöille tai yrittäjille.
Onneksi keskusta hajottaa hallituksen ja seuraava hallituspohja on kok, ps, kesk, kd jotka aloittavat pakolliset leikkaukset eläteiltä että saadaan velkavuorta pienennettyä!
Hallitus jatkaa hallituskauden loppuun vaikka porvarit kuinka itkupotkuraivoaisivat ja seuraava hallitus on Marinin II hallitus.
Jos Suomessa olisi nyt porvarihallitus kokoonpanolla kepu, kokoomus ja PS sekin olisi ottanut valtiolle lisää velkaa vakavan koronakriisin hoitamiseen eli turha porvarien rehvastella. Kokoomus Kataisen sekä hallituksessa että eduskunnassa porvarienemmistöisellä hallituksella on Suomen valtion velkaannuttamisennätys.
eskusta on tämän örvellyksen syypää. Pois hallituksesta ja nurkkaan häpeämään. Sen yrittäjäporukka vain tuhoaa suomalaiset ja heidän rahansa. Keskustahan haki sen EU-jäsenyyden jonka takia olemme kusessa loppuikämme.
Keskusta on kykynsä näyttänyt liian monta kertaa.Oulunseudulta tulee pelkkiä ongelmia ja taustan tiedämme. Jo 50 vuotta sitten huomasin opiskelukaverista että sielläpäin on suuret ongelmat. Näyttää vain pahentuneen.
Suomalaiset ennen vapaata liikkuvuutta 👌
Sitten tauti tulee, ja rokottamattomat saa immunuteettiä, rokottettuihinhan sen ei pitäs tarttuakko?
Eihän köyhällä ole varaa matkustella ulkomaille potkupallon perässä, että kyllä se on vauraudessa elävien huvia.
Tasan näin.
jep.
Pervoporvarit ei tässä maassa enää iknä päätä mistään.Taustat on tutkittu ja todettu merkilliseksi.
Just niin. Minäkin äänestän ensvaaleissa kokoomusta tai persuja.