Sotehoitoa etänä

Anonyymi

Kun oli kurkku kipeänä oli hoito-ohjeena kuvan otto kurkusta ja se piti lähettää "terveysasemalle". Kamerasta on kuitenkin filmi vanhentunut, eikä uuteen ole ollut varaa. Onneksi ei ole alapää kipeänä, koska jos sen vahingossa postittaa väärään osoitteeseen, niin voi tulla syyte pornosta. Verenpainetta ei voi enää mitata terveysasemalla, vaan kehoitetaan ostamaan oma mittari, eivätkä nekään ole halpoja. Enää ei kannata irvailla ja naureskella kehitysmaiden poppaukkojen kananpään riiputteluun, koska nykysote on etänä saman tasoista. Tulipahan tämäkin aikakausi nähdyksi ja menneiden vuosikymmenten hoitotoimet asiallisiksi todetuksi.

3

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyään hampaatkin p.aikataan itse. Jokunen aika sitten yritin varata aikaa hammaslääkäriin, kun oli hampaasta lohjennut pala. täti puhelimen toisessa päässä sanoi: "käy apteekista ostamassa paikka-ainetta ja paikkaa itse", pikkuisen heitti tyhjää, Ajattelin sanoa, että "en minun fillariani tarvitse paikata", mutta annoin olla. Homma muuten hoitui, sain apteekista paikkausainetta,,. Mihin lääkäreitä enään kohta tarvitaan, ???

    • Anonyymi

      Tärkeintä taitaakin olla saada suojatyöpaikat poliitikoille ns. johtoryhmään. He eivät kelpaa vapailla työmarkkinoilla lukuisten vastaavien sähläilyjen vuoksi, eikä mitään mahdollisuuksia eduskuntaan, niin suojatyöpaikka on hyvä valinta. Terveyspalveluista ei tarvii tietää mitään ja siksi nuo kamerapelleilytkin ymmärtää hyvin. Sote on pilattu ainakin tällä alueella.

    • Anonyymi

      Noita kuvausjuttuja luulisi törkeäksi pilaksi, mutta tottahan ne ovat. Kuka takaa kenen kroppaa on kuvattu. Ennen kaikki toimi, oli sanonta joka ainakin tälläisessa on oikeasti totta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10895
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8177
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5221
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3636
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3558
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3514
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2509
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2001
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe