Usein kuulee kysyttävän

että mikä on elämän tarkoitus?
Minun mielestäni elämän tarkoitus toteutuu täydellisimmin, kun saa olla normaali ihminen. Normaalisti kehittynyt, heteroseksuaali, hyvän koulutuksen omaava tasapainoinen ihminen. Liitto toisen heteroseksuaalin kanssa, joko avio tai avo sellainen, terveet lapset ja terve ajattelu. Me normaalit emme tarvitse valtiovallan erikoissuojelua, emme monivärisiä lippua emmekä kulkueita. Meidän ei tarvitse tehdä itsestämme pellen näköisiä kaiken maailman läsistyksillä, tatuoinneilla ja hullunkurisilla vaatteilla ja typerillä hiusvirityksillä.
On suuri lahja kun saa olla ja elää normaalina ihmisenä normaalia elämää.

Terveisin: Normaali ja luonnon kaunis, terve hetero.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

10 pistettä. Kiitos hyvästä mielipiteestä.

Äänestä

Elämäntapa ja uloinen olemus korreloivat älykkyysosamäärän kanssa. Se on kiistaton tosi asia.

Äänestä

Koti, uskonto, koulutus ja isänmaa. Sukupuoli on ensimmäinen asia, joka vastasyntyneestä havaitaan. Sen kieltäminen ja arvuuttelu hautaan asti on järjetöntä. Kromosomit eivät ole muuttuneet miksikään kulttuurimarxismin pakkosyötön alla.

Äänestä

Elämän tarkoitus on yksilöllinen ja summa monista asioista. Lopussa asia yleensä selviää

Äänestä

Elämän tarkoitus on elää lajityypillistä ja älyllistä elämää.

Äänestä

Tuntuu olevan se EU:n pönkittäminen ainakin suomalaisten osalta, kuinka paljon meiltä vielä rahaa irtoaakaan etelänmaiden elättämiseen, siinä se elämän tarkoitus.

Äänestä

Elämän tarkoitus on yksinkertaisesti tyydyttää kaikki tarpeensa niin kuin pystyy.
Ei kai siinä muuta edes pysty olemaan.
Jumalia ei ole evoluutiossa, niinpä ei ole ketään kelle valittaakaan jos onnistuu sössimään kaiken.

Äänestä

Ainakin osa sitä elämäntarkoitusta on se, että ihminen kehittyy lajina älykkääksi ja lakkaa uskomasta jumaliin ja muihin taruolentoihin.

Äänestä
  • Ollaan tarkkailuluokalla tällä ihan kirjaimellisesti ja suoritus tässä elämässä määärää jatkosta, mutta en itse usko ikuiseen helvettiin. Ja jos elää pidempään niin kyseessä on pitkä koulutus- ja tarkkailujakso, mutta se näyttää sitten sen, että mitä me tosiasiassa sieluina olemme. Tekosyyt ja selittelyt eivät sitten enää auta kun on tilinteon aika henkioppaiden kanssa rajan takana.

    Nerokkaalla tavvalla ja suunnitellusti sielun muisti tyhjenee aina uuden inkaarnaation alussa ja Taivaaseen/Helvetiin siirryttäessä. Jotkut miestä sitten elävät siinä harhassa, että mitään ei olekaan kuoleman jälkeen.

    Äänestä

  • Sinun mahtipontisiin taruihisi tulisi lakata uskomasta jo etukäteen!:) Evoluutiomyytti on se, joka pitäisi ensiksi viskata tunkiolle.
    Järkevän ihmisen luulisi ymmärtävän, kuinka suurta viisautta ja suunnitelmallisuutta ilmenee luomakunnassa kaikkialla.
    Miksi pitäisi uskoa ateismin toivottomaan pimeyteen ja tarkoituksettomuuteen - että ihmisen elämällä ei ole perimmältään merkitystä ...absurdia!

    Äänestä

  • Ihmisen perusolemukseen kuuluu uskoa johonkin korkeampaan ja suurempaan. Älyä on tajuta, että ihminen aistii ihmisenä sen, mikä on tarpeellista hänelle täällä.

    Toisille riittää se, että ei ole olemassa muuta kuin, minkä näkevät. Kai he eivät usko, että on olemassa monenlaista energiaa, ääniaaltoja ym, jota ei voi nähdä ja kuitenkin ne ovat olemassa aistien ulottumattomissa.

    Kaikille ei riitä ns. näkyvä maailma ja joillakin on kyky aistiakin muuta ns. yliluonnollista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinun mahtipontisiin taruihisi tulisi lakata uskomasta jo etukäteen!:) Evoluutiomyytti on se, joka pitäisi ensiksi viskata tunkiolle.
    Järkevän ihmisen luulisi ymmärtävän, kuinka suurta viisautta ja suunnitelmallisuutta ilmenee luomakunnassa kaikkialla.
    Miksi pitäisi uskoa ateismin toivottomaan pimeyteen ja tarkoituksettomuuteen - että ihmisen elämällä ei ole perimmältään merkitystä ...absurdia!

    Tarkoitatko tuota yllä olevaa kirjoitusta? Mutta eihän se ole ateistin tekstiä, enkä ole ateisti - tekstin kirjoittajana - tietystikään. Mutta enpä ole uskovainenkaan ja taitaa yhä harvempi ajatteleva ihminen tänä päivänä ollakaan. Kristinuskossa kun on niin monia epätotuuksia, kuten esimerkliksi se, että ei uskota kehittyvään sieluun ja sen sijaan höpötetään jostain "viimeisestä tuomiosta" jolloin kuolleet(sielut) herätetään. Toinen järjettömyys on Yksi Kaikkivaltias luoja Jumala. Ei onnistu millään koko luomakunnan - tai maapallonkaan - tarkkailu yhdeltä olennolta, eikä luominenkaan.

    Onhan ihmisen elämällä toki syvempi tarkoitus ja merkitys, koska testissähän sielumme täällä on.

    Äänestä

Harmi että epäonnistuit.

Äänestä

Normaaliin elämään kuuluu myös suvaitsevaisuus ja kanssaihmisen hyväksyminen.

Äänestä
  • Suvaita kaikkea pahaa, rumaa, sairasta ja luonnotonta ja oikein palvoa ja mainostaa sitä.

    Toisen hyväksyminen on eri asia kuin kaiken kamalan hyväksyminen.

    Omalle kotimaalleni toivon rauhaa, sopusointua, tervettä ja luonnollista ja hyvää. En niinkuin suvaitsevainen, joka hyväksyy ja näyttää oikein ihailevan kaikkea pahaa, rumaa ja luonnotonta sekasotkua.

    Äänestä

  • Jos maailmassa olisi 100 miljoonaa ihmistä, jotka uskoisivat, että ihminen luotiin dinosauruksen paskasta niin meidän kuuluisi kunnioittaa ja suvaita sitä porukkaa vain siksi, että niitä on niin paljon? Niinkö? Miksi tietämättönyyttä ja sivistymättömyyttä pitäisi hyväksyä kunnioittaa?

    Äänestä

Kuolla

Äänestä

Yksinkertaisen ihmisen lokeron on oltava ahdas, jotta voisi tuntea olonsa turvalliseksi.:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

että mikä on elämän tarkoitus?
Minun mielestäni elämän tarkoitus toteutuu täydellisimmin, kun saa olla normaali ihminen. Normaalisti kehittynyt, heteroseksuaali, hyvän koulutuksen omaava tasapainoinen ihminen. Liitto toisen heteroseksuaalin kanssa, joko avio tai avo sellainen, terveet lapset ja terve ajattelu. Me normaalit emme tarvitse valtiovallan erikoissuojelua, emme monivärisiä lippua emmekä kulkueita. Meidän ei tarvitse tehdä itsestämme pellen näköisiä kaiken maailman läsistyksillä, tatuoinneilla ja hullunkurisilla vaatteilla ja typerillä hiusvirityksillä.
On suuri lahja kun saa olla ja elää normaalina ihmisenä normaalia elämää.

Terveisin: Normaali ja luonnon kaunis, terve hetero.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu