Rovaniemeläinen Huotari vuokraa 2000 -luvun matkailuautoa. Ikäneidossa jo kaikenlaista pientä, joiden kanssa pystyy elämään kun halvalla saa. Kovassa helteessä tietysti mm. tuulettimen puhaltimen olisi toivonut toimivan, mutta ilmanvaihto on hoidettavissa myös ristituuletuksella. Isompien osien tippuminen ajossa on turvallisuustekijä ja ulkokuoresta revenneiden osien resonointi varsinkin pitkillä väleillä saattaa ärsyttää.
Asiallisen vuokraushinnan päälle edellytetään 200 euron vakuusmaksua. Tästä palautettiin 50 euroa tekstiviesti-ilmoituksella. Auton vuokraushinta nousi 40%:lla
Perusteeksi ilmoitettu kahden tunnin palautuksen myöhästyminen ja allaksen ja jääkaapin siivous sekä kokolattiamaton imurointi.
Kyseiset kohteet oli pyyhitty. Niistä oli etukäteen sovittu siivouksen tasoksi ”kunhan enimmät pois”. Autossa ei ole mitään siivousvälineitä, joten matot pyyhittävä ja paukutettava ulkona.
Palautin Heikille myös 50 euroa. Josko hän ennen seuraavaa vuokrausta korjaisi summalla auton selkeitä teknisiä puitteita.
Tekstiviesti takuusumman pidättämisestä ei vakuuta, varsinkin kun keskusteluyhteys toimi koko muun vuokrausprosessin ajan hyvin. Nuori kaveri, joten aikaa oppia. En suosittele.
Rovaniemeläinen vuokraaja
Anonyymi
2
69
Vastaukset
- Anonyymi
Tuosta sepustuksesta ei ota erkkikään selvää, sen verran ymmärsin että palautit auton myöhässä mikä oli selkeä sopimusrikko. Siitä tulee sanktiota vuokrasopimuksen mukaan, kyllä se pitää vuokraajan ymmärtää. Sitä sopimusta luetaan nii kun siinä sanotaan.
- Anonyymi
onko tämä?? hyvin on varattu
https://www.tori.fi/lappi/Fiat_Ducato_2_8idtd_85048931.htm?ca=18&w=101
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376279Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665201Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143665Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213250Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1042350Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku11998Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608- 761108
Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne121028