Rovaniemeläinen vuokraaja

Anonyymi

Rovaniemeläinen Huotari vuokraa 2000 -luvun matkailuautoa. Ikäneidossa jo kaikenlaista pientä, joiden kanssa pystyy elämään kun halvalla saa. Kovassa helteessä tietysti mm. tuulettimen puhaltimen olisi toivonut toimivan, mutta ilmanvaihto on hoidettavissa myös ristituuletuksella. Isompien osien tippuminen ajossa on turvallisuustekijä ja ulkokuoresta revenneiden osien resonointi varsinkin pitkillä väleillä saattaa ärsyttää.

Asiallisen vuokraushinnan päälle edellytetään 200 euron vakuusmaksua. Tästä palautettiin 50 euroa tekstiviesti-ilmoituksella. Auton vuokraushinta nousi 40%:lla

Perusteeksi ilmoitettu kahden tunnin palautuksen myöhästyminen ja allaksen ja jääkaapin siivous sekä kokolattiamaton imurointi.

Kyseiset kohteet oli pyyhitty. Niistä oli etukäteen sovittu siivouksen tasoksi ”kunhan enimmät pois”. Autossa ei ole mitään siivousvälineitä, joten matot pyyhittävä ja paukutettava ulkona.

Palautin Heikille myös 50 euroa. Josko hän ennen seuraavaa vuokrausta korjaisi summalla auton selkeitä teknisiä puitteita.

Tekstiviesti takuusumman pidättämisestä ei vakuuta, varsinkin kun keskusteluyhteys toimi koko muun vuokrausprosessin ajan hyvin. Nuori kaveri, joten aikaa oppia. En suosittele.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuosta sepustuksesta ei ota erkkikään selvää, sen verran ymmärsin että palautit auton myöhässä mikä oli selkeä sopimusrikko. Siitä tulee sanktiota vuokrasopimuksen mukaan, kyllä se pitää vuokraajan ymmärtää. Sitä sopimusta luetaan nii kun siinä sanotaan.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      281
      2221
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1640
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      214
      1342
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1155
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      76
      1134
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      963
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      934
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      915
    9. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      876
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      843
    Aihe