enää kyytiin,vaarana on että koko laiva palaa.
Laivayhtiöt kieltäytyvät ottamasta sähköautoja
Anonyymi
20100
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Hyvä hyvä
Öky tesloille kunnon vakuutusmaksut eikä maksateta niitä järki autoilijoilla.
Ei se Tesla ole mikään erikoinen auto. Paitsi tietenkin niille joiden budjetin kaataa jo jokin tonnin raato.
Sähköautoista tullaan luopumaan vasta siinä vaiheessa, kun polttomoottori-autoista on jo luovuttu... Tämä on huijausta...
LEHDET JO MAAILMALLA YLISTÄVÄT, KUINKA SANNA MARIN ON TÄSSÄ EDISTYNYT LOISTAVASTI.
Entä miten vaarallisia nämä vihreiden ajamat sähköautot ovat kerrostalojen autotalleissa tai parkkiluolissa?
No palamaanhan ne syttyvät, tottakai, että vakuuttaahan hyvin pitää, kuten vakuuttavat kaiken muunkin poltettavaksi hankkimansa.
No kyllä vakuutusyhtiöt jotain keksii jolla ne pääsevät vastuusta. Sähköautojen vakuutusmaksut tulevat nousemaan rajusti.
Tulee vielä monesti kremaamaan monta asukasta monessa talossa patterivehkeet.
Ei mun laivayhtiö ole kieltäytynyt, mitä horiset
Sähkö sopii hyvin voimanlähteiksi esim. kodinkoneisiin. Mutta sähköllä toimiva auto on yhtä arveluttava kuin dieselillä toimiva kodin pölynimuri tai sähkövatkain!
Hurjalta Ylen jutussa kuulosti, että palamaan syttyneen täyssähköauton sammutus voi kestää kaksi vuorokautta. Nyt tällaisia paloja syttyy autolautoilla EU:ssa viikottain. Entä kun sähköautot yleistyvät ja ikääntyvät? Nythän likio kaikki täyssähköautot ovat uudenkartheita.
Ei syytä huoleen. Yli 20 vuotias sähköauto on varmasti melkein turvallinen.
Suomessahan autojen keskimääräinen romutusikä on jo nyt reilut 21vuotta ja nousee kokoajan.
Nykyiset uudet on joskus 2040 luvulla romutusiässä tai ehkä 2050 luvulla, kun autojen keski-ikä nousee kokoajan. 😊👍
Ihan järkevää.
Siis mikä? Patteriautotko vai?
Sähköstä saa kaikkea kivaa. Ostin anopille tuolin.
En ole nähnyt mediassa kattavaa keskustelua siitä, miksi ollaan siirtymässä sähköautoiluun? Hiilidioksipäästöt eivät voi olla syynä, koska sähkö on öljyn sivutuote siinä missä bensiinikin. Sähköä ei ole ilman öljyä, joten öljy ei ole korvattavissa sähköllä. Biopolttoaineita ei myöskään ole ilman öljyä.
Ainoaksi autoilun sähköistämisen syyksi jääkin omistavan luokan taloudellisen valta-aseman turvaaminen sähköistämällä kaikki mahdollinen autoilua myöten. Siinä sivussa hoituu kansalaisten jatkuva seuranta ja verotuksellekin avautuvat mullistavat näkymät. Uhkana on koko maailman sekasorto sähkö- ja tietoliikennehäiriön seurauksena. Katastrofi iskee viimeistään öljyn loppuessa. Varsinainen paradoksi.
Itämerenlaivat on aika arvokkaita ,yksi laiva maksaa yli 230 miljoonaa euroa. Vakuutusyhtiöillä ei ole varaa niihin jos niitä alkaa palamaan vähän väliä sähköautojen vuoksi,eikä kukaan pysty maksamaan niin suuria vakuutusmaksuja että kannattaisi ottaa mitään riskejä.
Samahan on lentokoneissa, yli 180 wh akkuvehkeitä ei voi ottaa mukaan ,saattaa syttyä palamaan.
Homma menee mielenkiintoiseksi kunhan sähköbusseja ja-rekkoja alkaa tulla enemmälti,todennäköisesti vain lasti menee meren yli ,ei sähkönupit,eikä sähköbussit.
Ja sama koskee varmaan sähkömp:iä myös. Sähköpyöristä ja-potkulaudoista en ole varma.
Tai kulkuneuvot saa viedä laivaan mutta ilman akkuja.
Vaihtoakut vois tuolloin olla ratkaisu,aina satamassa jättää vanhat satamaan ja ottaa uudet vastarannalla käyttöön
Sähköautot tullaan kuljettamaan vesisäiliöihin upotettuina.
Miksi eivät viilennä niitä palavia sähköautoja hiilihappojäällä. Sehän on siihen tarkoitukseen täydellinen tuote.