Yle uutisoi juuri uskonrauhan suojelusta. Kansanedustajien enemmistö ei muuttaisi nykylakia. Varsinkin keskusta seisoo Jumalan itsensä herkän hipiän loukkaamisen rankaistavuuden puolesta:
https://yle.fi/uutiset/3-11989586
Entinen "Jumalanpilkkalaki" muutettiin pari vuosikymmentä sitten laiksi uskonrauhan rikkomisesta, mutta mitä sen teksti edelleen sanoo:
Uskonrauhan rikkominen
"Joka julkisesti pilkkaa Jumalaa ... on tuomittava uskonrauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."
(Lähde: Finlex)
Siis puoli vuotta linnaa ehdottomana Suomen valtion langettamana voi pamahtaa esimerkiksi tästä nyt julkisesti esittämästäni lauseesta: "Sinä paska Jumala!"
Oudoille teille lakiteksti päätyi jo siinä vaiheessa, kun se päätti ottaa kantaa jumaluuden olemassaoloon kirjoittamalla Jumalan isolla kirjaimella tarkoittaen kristinuskon, juutalaisuuden ja islamin jumalaa. Näitä pienemmät jumaluudet eivät Suomen valtion erikoissuojelua nauti.
Uskonrauha vai Jumalan pilkka?
6
118
Vastaukset
- Anonyymi
Lain kannattajat eivät näemmä jaksa uskoa että jumalat tuomitsevat.
- Anonyymi
Jumalanpilkan pitäisi olla asianomistajarikos. Jumala tulkoon ulos kaapista poliisille pillittämään, jos kaverit kiusaa.
Mutta ei se tietenkään niin onnistu. Jumala ei valita, koska Jumalaa ei ole olemassa. - Anonyymi
Ainoa tapa äänestää on jaloillaan. Mikäli lakia ei muuteta tulee erota evlut kirkosta.
- Anonyymi
Jumalanpilkkalaki tulisi tietysti poistaa, mutta toisaalta silloin tällöin voi sen ansiosta tulla niin järjettömiä oikeudenkäyntejä, että ne saavat ihmiset eroamaan kirkosta.
- Anonyymi
Saanko minäkin mennä saarnastuoliin puhumaan ilman pelkoa jumalanpilkasta?
Käskisin seurakuntalaisia eroamaan kirkosta
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/8efaa0fa-b2d1-4060-b41c-1bdf4c920806
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711458
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462737- 402385
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131861Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291624Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61436Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387