Vain autokaupat tarvitsevat dieselien myyntiä, ei mikään muu.

Anonyymi

Autoala puhuu dieseleistä saadakseen käytetyt myytyä. Ei mistään muusta syystä.

Diesel on kuollut. Dieselien myynti on ollut pientä koko vuoden.

Suomessa tapahtui kesä­kuussa historiallinen käänne: Uusia sähkö­autoja myytiin diesel­autoja enemmän.

https://www.hs.fi/talous/art-2000008105426.html

9

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Autokauppiaat myyvät niitä autoja, jota ihmiset ostavat. Muutenhan kauppiaalle kävisi heikosti.
      Diesel on edelleen järkevin auto heille, ketkä ihan oikeasti autoa tarvitsevat. Ammattilaiset ja yksityiset, joille ajokilometrejä tulee vähänkin enemmän muusta kuin muutaman kilometrin lähikauppamatkoista tms.

      Dieselien myyntihän on vakiintunut tuonne noin 800-900 kpl:n kuukausitasolle jo viime kesän jälkeen. Käytettyjen tuontihan on pääosin dieseleitä ja siksihän dieselien osuus autokannassa onkin noussut.

    • Anonyymi

      Miksiköhän sitten moni iso ketju tuo ulkomailta käytettyjä dieseleitä myytäväksi minkä ehtii?

      Tuskin niitä tuotaisiin jos kysyntää ei olisi.

      • Anonyymi

        Pikkupojat ostavat niitä, ei kukaan muu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pikkupojat ostavat niitä, ei kukaan muu.

        Pikkupojathan niitä 20 000-50 000 autoja ostelee. Olis edes jotain järkeä jutuissanne, mutta ei ole !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pikkupojat ostavat niitä, ei kukaan muu.

        Ostajia ne on kuitenkin nekin, eli kysyntää on. Ja tyypillisesti nuo tuontipelit on uudehkoja muutaman vuoden vanhoja isompia dieseleitä, ei niitä ihan taskurahoilla osteta.


      • Anonyymi

        Osta sinä halvempia, kaikkien ei ole pakko tyytyä halvimpiin.


    • Anonyymi

      Puolan ja saksan kivihiilivoimalat tuottavat päästöjä päivässä enemmän, kuin minä koko elinaikanani, joten sähköautot ei vaan jaksa innostaa. Syttyvät tulillekin luvattoman herkästi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllä aloittajaa näivertää.
      Mie vaan ajelen mukavasti diesel mersulla ja mukavasti kulkee,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      309
      1847
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1589
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1291
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1141
    5. 143
      1128
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1071
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      973
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      942
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      155
      899
    Aihe