Vain autokaupat tarvitsevat dieselien myyntiä, ei mikään muu.

Anonyymi

Autoala puhuu dieseleistä saadakseen käytetyt myytyä. Ei mistään muusta syystä.

Diesel on kuollut. Dieselien myynti on ollut pientä koko vuoden.

Suomessa tapahtui kesä­kuussa historiallinen käänne: Uusia sähkö­autoja myytiin diesel­autoja enemmän.

https://www.hs.fi/talous/art-2000008105426.html

9

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Autokauppiaat myyvät niitä autoja, jota ihmiset ostavat. Muutenhan kauppiaalle kävisi heikosti.
      Diesel on edelleen järkevin auto heille, ketkä ihan oikeasti autoa tarvitsevat. Ammattilaiset ja yksityiset, joille ajokilometrejä tulee vähänkin enemmän muusta kuin muutaman kilometrin lähikauppamatkoista tms.

      Dieselien myyntihän on vakiintunut tuonne noin 800-900 kpl:n kuukausitasolle jo viime kesän jälkeen. Käytettyjen tuontihan on pääosin dieseleitä ja siksihän dieselien osuus autokannassa onkin noussut.

    • Anonyymi

      Miksiköhän sitten moni iso ketju tuo ulkomailta käytettyjä dieseleitä myytäväksi minkä ehtii?

      Tuskin niitä tuotaisiin jos kysyntää ei olisi.

      • Anonyymi

        Pikkupojat ostavat niitä, ei kukaan muu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pikkupojat ostavat niitä, ei kukaan muu.

        Pikkupojathan niitä 20 000-50 000 autoja ostelee. Olis edes jotain järkeä jutuissanne, mutta ei ole !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pikkupojat ostavat niitä, ei kukaan muu.

        Ostajia ne on kuitenkin nekin, eli kysyntää on. Ja tyypillisesti nuo tuontipelit on uudehkoja muutaman vuoden vanhoja isompia dieseleitä, ei niitä ihan taskurahoilla osteta.


      • Anonyymi

        Osta sinä halvempia, kaikkien ei ole pakko tyytyä halvimpiin.


    • Anonyymi

      Puolan ja saksan kivihiilivoimalat tuottavat päästöjä päivässä enemmän, kuin minä koko elinaikanani, joten sähköautot ei vaan jaksa innostaa. Syttyvät tulillekin luvattoman herkästi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllä aloittajaa näivertää.
      Mie vaan ajelen mukavasti diesel mersulla ja mukavasti kulkee,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      357
      2186
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1705
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1359
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1264
    5. 144
      1213
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    8. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe