Kohta SINÄKIN saat maksaa BLM-veroa

Anonyymi

Vasuri vihaa valkoista rotua nykyään sellaisella antaumuksella ettei mitään järkeä. Jos joku ihmettelee mistä tämä nykyinen kahtiajako oikein on lähtöisin niin juurikin intersektionaalisesta antivalkoisesta maailmanpaskannusaatteesta.

"Yhdistyneiden kansakuntien ihmisoikeuskomissaari Michelle Bachelet oli hiljattain pitämässään puheessa Geneven konferenssissa patistanut maailman valtioita maksamaan korvauksia mustille.

”Valtioiden on lakattava kieltämästä rasismi ja aloitettava sen purkaminen. Rakentakaa luottamusta; kuunnelkaa afrikkalaistaustaisten jälkeläisten ääntä. Kohdatkaa menneisyyden perintö ja toimittakaa korvaukset,” hän oli sanonut viitaten mustien esi-isien kokemaan orjuuteen ja jatkanut vielä tehden selväksi, että pelkät rahalliset korvaukset mustille eivät vielä riitä.

”Korvausten ei tulisi olla ainoastaan taloudellisia hyvityksiä. Sen tulisi lisäksi sisältää kuntoutusta, tiedostamista epäoikeudenmukaisuuksista, anteeksipyyntöjä, muistotilaisuuksia, koulutuksellisia uudistuksia ja takeita siitä, että moiset epäoikeudenmukaisuudet eivät tule enää toistumaan,” Bachelet jatkoi.

Vaikka suomalaiset eivät ole koskaan kolonialisoineet Afrikkaa, Suomi on jo suorastaan ylimaksanut korvauksia mustille kelarahojen muodossa."

Lähde: https://apnews.com/article/united-nations-death-of-george-floyd-racial-injustice-race-and-ethnicity-government-and-politics-8fa368dced6c7e34af4e4ecc3fdbccb4

/Partisaani

3

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän EU:ssa keksitä jotain yhteisvastuullisia maksuja tätäkin varten. Ja kansa senkus maksaa.

      • Anonyymi

        Todellakin maksaa - ja äänestää uudestaan samat idiootit hallitukseen, jotta saisi maksaa vielä lisääkin. Menee kauan ennen kuin tämä valtamediaansa sokeasti luottava kansakunta herää yhtään mihinkään.


    • Anonyymi

      Ei todellakaan ratkaissut mitään se että Yli Viikarille saatiin järjestymään. Lopputili Valtiontarkastus ir. Xxxxx

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5831
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4565
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4332
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4111
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3710
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3235
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      34
      2315
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2069
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1144
    Aihe