Uusi jääkausi tulossa?

Anonyymi

14

60

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Akseli kallistuu ja päiväntasaaja vaihtaa paikkaa, suomessa kasvaa kohta taatelipalmut ja kaikilla on sandaalit sekä valkoinen mekko.

      • Anonyymi

        Kyllä ne taatelipalmut kaadettaisiin vieraslajikkeina.


      • Anonyymi

        Niitä valkoinen mekko päällä ja sandaalit jalassa läpsyttelijöitä on jo täällä.


    • Anonyymi

      Onkohan jotkut yläilmakehän virtaukset vaihtaneet suuntia vai mistä on kysymys?

      • Anonyymi

        Aivan luonnollista, siellä on talvi. Esim. Brasiliassa on tammi-helmikuussa kesä ja kesä- heinä ja elokuussa talvi. Aivan kuten kaikissa Eteläamerikan valtioissa. Johan se opetettiin peruskoulussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan luonnollista, siellä on talvi. Esim. Brasiliassa on tammi-helmikuussa kesä ja kesä- heinä ja elokuussa talvi. Aivan kuten kaikissa Eteläamerikan valtioissa. Johan se opetettiin peruskoulussa.

        salaliittoteoriaa- foliohattu päähäs- ja pillerit

        ei ntalvi voi kesällä olle.

        terv. skepsis-peelo


      • Anonyymi

        Pohjoisnapa on siirtymässä hiljalleen Kanadasta Britanian suuntaan. Se ei ennusta taatelipalmuja.


    • Anonyymi

      Aloitus on totta tuleehan se suoraan Kremlistä.

    • Anonyymi

      Noin 30 vuotta kestävän kylmän jakson ja mahdollisen pikkujääkauden on ennustettu alkavan vasta vuonna 2024, mutta toki ilmasto voi jo sitä aikaisemmin osoittaa kylmenemisen merkkejä.

      Satelliitit havaitsivat jo keväällä trendin vaihtuneen ilmaston hitaasta lämpenemisestä ilmaston jäähtymiseen. Mutta vasta tämän kuukauden alussa se uskallettiin vahvistaa kun uusi trendi oli jatkunut koko kevään ajan. Älkää ymmärtäkö tätä väärin. Ilmasto siis yhä lämpenee, mutta suunta on hiuksenhienosti vaihtunut. Vasta loppuvuodesta voidaan ennustaa milloin lämpeneminen kokonaan pysähtyy ja alkaa kylmenempi ajanjakso. Kesäkuusssa siis trendi -0.01 ast. C kun toukokuussa se oli 0.08 astetta. Lineaarinen trendi vuodesta 1979 lähtien on yhä 0.14 C/vuosikymmen. Sen trendin muuttaminen vaatii useamman vuoden kestävää kylmenemistä. Ken elää, se näkee.

      • Anonyymi

        Kuukausitttaisissa satelliittimittaukssissa käänne kylmempään näyttää tosiaan tapahtuneen, mutta on liian aikaista sanoa että käänne on pysyvä.


    • Anonyymi

      Seuraavana aletaan rahastamaan ilmaston kylmenemisellä ;-)

      • Anonyymi

        Hyvä kun hiili- ja öljyvaroja säästellään tulevan kylmenemiseen varalle.

        Samapa tuo paistummeko vai jäädymmekö me elävältä. Veroja pitää joka tapauksessa nostaa ilmastokatastrofin torjumiseksi.


    • Anonyymi

      Täytyy nautiskella nyt näistä helteistä. Ensivuonna tähänaikaan voi sitten olla jo pakkasia.

    • Anonyymi

      Kun huomataan ettei lämmennyt aletaan rahastaa kylmenemisellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      69
      5216
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      59
      4637
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      125
      4591
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      338
      1927
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      86
      1549
    6. 92
      1514
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      258
      1456
    8. 330
      1121
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      981
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      913
    Aihe