ilmastovideo

Tuonpa tämän raadin raadeltavaksi tällaisen videon johon törmäsin.

https://m.youtube.com/watch?v=9gNqZIQD__A

Minusta tässä asiat olivat uskottavasti perusteltu. Video tukee omaa näkemystäni, mutta kaikkea epäilevänä toivoisin saavani täältä kriittisiä ja hyvin perusteltuja näkemyksiä videosta.
1086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ilmastomekanismit eivät todellakaan ole yksinkertaisia, mutta Suomi on siitä huolimatta päättänyt korvata 700 000 henkilöautoa sähköautoilla järjettömän nopealla aikataululla.

Päättäjiltä tuntuu unohtuneen täydellisesti myös sähköllä pyörivän yhteiskunnan haavoittuvuus. Suomen sähköverkon alasajoon kun ei kovin montaa ohjusta tarvita ja mahdollisen ohjusiskun seurauksena sähköautot seisoisivat koko maassa.

Äänestä
  • Helppo nakki. - Viedään polttomoottoriautot Afrikkaan ja ostetaan sähköautoja tilalle.

    Äänestä

Olen odotellut jo 30 vuotta merenpinnan nousua, mutta edelleen se vain laskee saaristomerellä 1 cm vuodessa. Vaikea uskoa enää esitettyihin maailmanlopun ennustuksiin, kun mitkään ennustukset eivät ole toteutuneet.

Äänestä

Juuri näin. On uskomatonta, minkälainen hysteria on saatu aikaiseksi katteettomilla väitteillä.

Äänestä

Ei mitään hätää. Ympäristö ei saastu mistään. Ympäristö muutoksia ei ole olemassakaan. Vaikka kaikki jäätiköt sulaisi niin se ei muuta mitään. Vaikka kaikki metsät maailmassa kaadettaisiin niin sillä ei ole mitään vaikutusta. Luonto potkii ja porskuttaa eteenpäin. Evoluutio toimii näin.
Meristä löydetyt jätesaaristot ovat huijausta. Muovi ei ole ongelma mihinkään.
Suomeenkin voidaan perustaa vaikka sata sellutehdasta ja puuta vaan riittää ja työpaikkoja tulee.
Vaihtoehtoinen totuus voittaa. Valeuutiset voivat ollakin totta.
Koronaa ei ole olemassa. Uutiset väittää että 200 miljoonaa ihmisistä saanut koronan. Höpö höpö. Flunssaa se vaan on.
Vesistöjen ja merien pinnat eivät ole nousseet. Meidänkin järvellä se on vaan laskennut. Jouduin siirtämään venettäkin kun Vesi oli laskenut niin paljon!

Äänestä

Jo vuosia sitten tanskalainen avaruustutkija Henrik Svensmark esitti, että ilmaston lämpeneminen johtuu suurimmaksi osaksi muusta kuin ihmisen toiminnasta. Häneltä vei vuosia ennenkuin sai tutkimuksena edes julkaistua. Näin siksi, että johtopäätökset oli jo tehty ja lyöty lukkoon.
Alla linkki englanninkieliseen dokumenttiin ja sen jälkeen vielä pari muuta aiheeseen liittyvää linkkiä.
Svensmark: The Cloud Mystery:
https://www.youtube.com/watch?v=ANMTPF1blpQ

Lisäksi:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ronihuhta/81800-cern-tutkijat-loysivat-syyn-ilmastonmuutokseen/
http://www.kolumbus.fi/boris.winterhalter/KiotoViest.pdf

Meille siis tuputetaan vain valikoitua totuutta joka tuutista...

Äänestä

Keisarilla ei ole vaatteita

Äänestä
  • Suuriin+ikäluokkiin+kuuluvana,+olen+siis+pitkän+omakohtaisen,+ilmastosta+kokemusta+omaava.+60+vuotta+olen+ulkoilmassa+leipäni+hankkinut+ja+havainnoinut+ilmojakin,+jos+ole+ehtinyt.+Eipä+ilmoissa+tähän+päivään+mennessä+ole+muutoksia+juurikaan+tapahtunut.+60+luvulla+hakattiin+myrskytuhoja+ja+joka+vuosi+on+myrskyt+kaatanut+metsää+milloin+enemmän+milloin+vähemmän.+Kuivina+kuumina+kesinä+on+metsäpaloja+sammuteltu+ja+talvella+30+asteen+pakkasessa+tai+räntäsateessa+paleltu.+Siis+mitä+on+nyt,+sitä+on+ollut+ennenkin,+ei+mitään+uutta+auringon+alla,+sanoo+iso+kirja.+Sen+olen+pannut+merkille,+kun+70+luvulla+kuusipuissa+ei+naavaa+ollut,+ilman+epäpuhtauksien+ja+happosateiden+takia,+niin+nyt+kuuset+on+todella+naavapartaa+täynnä.+Se+on+hyvä+merkki+ilman+puhtaudesta+ja+raikkaudesta.+Olen+myös+ilolla+todennut,+kun+70+luvulla+meidän+alueen+metsän+lisäkasvu+hehtaarilla+oli+keskimäärin+3,5+m3+hehtaarilta,+nyt+se+on+noin+7+kuutiota.+Siis+metsäluonnon+kasvu+on+lisääntynyt+100%+meidän+ja+varmaan+koko+Suomen+alueella.+Näin+valtavaan+kasvun+lisäykseen+on+monta+syytä,+Hyvä+metsän+hoito+ja+lannoitukset,+on+varmaan+vielä+muitakin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suuriin+ikäluokkiin+kuuluvana,+olen+siis+pitkän+omakohtaisen,+ilmastosta+kokemusta+omaava.+60+vuotta+olen+ulkoilmassa+leipäni+hankkinut+ja+havainnoinut+ilmojakin,+jos+ole+ehtinyt.+Eipä+ilmoissa+tähän+päivään+mennessä+ole+muutoksia+juurikaan+tapahtunut.+60+luvulla+hakattiin+myrskytuhoja+ja+joka+vuosi+on+myrskyt+kaatanut+metsää+milloin+enemmän+milloin+vähemmän.+Kuivina+kuumina+kesinä+on+metsäpaloja+sammuteltu+ja+talvella+30+asteen+pakkasessa+tai+räntäsateessa+paleltu.+Siis+mitä+on+nyt,+sitä+on+ollut+ennenkin,+ei+mitään+uutta+auringon+alla,+sanoo+iso+kirja.+Sen+olen+pannut+merkille,+kun+70+luvulla+kuusipuissa+ei+naavaa+ollut,+ilman+epäpuhtauksien+ja+happosateiden+takia,+niin+nyt+kuuset+on+todella+naavapartaa+täynnä.+Se+on+hyvä+merkki+ilman+puhtaudesta+ja+raikkaudesta.+Olen+myös+ilolla+todennut,+kun+70+luvulla+meidän+alueen+metsän+lisäkasvu+hehtaarilla+oli+keskimäärin+3,5+m3+hehtaarilta,+nyt+se+on+noin+7+kuutiota.+Siis+metsäluonnon+kasvu+on+lisääntynyt+100%+meidän+ja+varmaan+koko+Suomen+alueella.+Näin+valtavaan+kasvun+lisäykseen+on+monta+syytä,+Hyvä+metsän+hoito+ja+lannoitukset,+on+varmaan+vielä+muitakin.

    Osaltaan tuo suuri lisäkasvu johtuu myös entisajan isoista polttopuun hakkuumääristä. Kun puilla lämmitettiin vielä 50 luvulla jokainen asunto, niin maalla kun kaupungeissakin. Polttopuuksi hakattiin, kun jouduttiin hakkaamaan pääasiassa koivikoitten vielä kesken kasvuista puustoa, tietysti koivikot oli parasta polttopuuta. Kaupungit ja kunnat osti valtavia määriä halkoja koulujen sairaaloiden ja muiden rakennusten lämmittämiseen. Käykö nyt samoin? kun turvetta ei enää saa polttaa ja lämmitettävä on.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tuonpa tämän raadin raadeltavaksi tällaisen videon johon törmäsin.

https://m.youtube.com/watch?v=9gNqZIQD__A

Minusta tässä asiat olivat uskottavasti perusteltu. Video tukee omaa näkemystäni, mutta kaikkea epäilevänä toivoisin saavani täältä kriittisiä ja hyvin perusteltuja näkemyksiä videosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu