Valehtelu on harkittua

Kuten kaikki asiaa seuraavat on jo ymmärtäneet pidempään, tai osa alusta asti, Trump ihan tarkoituksella jakelee valeita jotka sopivat hänen agendaansa.

Mies itse on myöntänyt useita kertoja että kun valeen esittää tarpeeksi usein ihmiset alkavat uskomaan siihen.

Ainakin yksinkertaiset ihmiset.

Ja näin todellakin on käynyt.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Perhetaustat tuntien ei yllätä että lainaa oppeja Goebbelsilta.

Äänestä

Ja kun valetta on syöttänyt tarpeeksi, ne jotka valeet aluksi nieli ja kenties myöhemmin tajusi valeiksi ei kuitenkaan halua enää myöntää menneensä halpaan koska hävettää.

Hauskimpia valeita on ne Trumpin koronajutut.

Mies vähätteli tautia (julkisesti) mutta halusi maksimaalisen hoidon kun itse sitten sairastui ja pelkäsi kuolevansa. Ja otti rokotteetkin.

Mutta hänen kannattajansa EDELLEEN uskoo sen alkuperäisen epistolan, tauti on vaaraton ja katoaa. Eivät ota rokotetta, ja nyt Amerikoissa kuolleet ovat pääosin tästä joukosta.

Älkää ymmärtäkö väärin; olen varsin tyytyväinen nykyiseen tilanteeseen; covid harventaa juuri sitä sakkia josta pitää eroon päästä.

Ja kenties tuo eroon pääsy oli alunperin suunniteltua? Silti se sakki edelleen hurraa ja menee vapaaehtoisesti teuraalle.

Samahan kävi aiemmin heidän rahoilleen, rahat vietiin, koulutus vietiin; ja väki vaan taputtaa kun kaikki on hyvin vaikka talo palaa.

Äänestä

Kyllä Trump Hitlerin teokset on huolellisesti lukenut.

Äänestä
  • Liekö Donald Trump itse lukenut mitään muuta kuin lyhyitä tiedotteita, mutta hänen lähipiirissään olleet, jotka ovat hänelle ohjeita antaneet, tuntevat varmasti ihmisen mieleen vaikuttamisen keinot.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Liekö Donald Trump itse lukenut mitään muuta kuin lyhyitä tiedotteita, mutta hänen lähipiirissään olleet, jotka ovat hänelle ohjeita antaneet, tuntevat varmasti ihmisen mieleen vaikuttamisen keinot.

    Epäilen tosiaan sitä että olisi itse lukenut.

    Osaako edes?

    Äänestä

Eikös se Trumpin isoisä ollut Natsien rahoittaja?

Äänestä
  • Trump julistaa mitenkä siirtolaisuus on vaarallista koska siirtolaiset lisääntyy.

    Hän on siitä malliesimerkki.

    Äänestä

Vale on myös helpompi uskoa silloin kun se kertoo sen minkä halusi kuulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuten kaikki asiaa seuraavat on jo ymmärtäneet pidempään, tai osa alusta asti, Trump ihan tarkoituksella jakelee valeita jotka sopivat hänen agendaansa.

Mies itse on myöntänyt useita kertoja että kun valeen esittää tarpeeksi usein ihmiset alkavat uskomaan siihen.

Ainakin yksinkertaiset ihmiset.

Ja näin todellakin on käynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu