Ketkä piispoiksi?

Jos saisitte päättää piispoista ketkä konsut valitsisitte? Täytäkää jokainen vakanssi.
655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alatko sitten vainota heitä Setan avustuksella?

Äänestä

piispa tuo vajakkien kusettaja numero yksi 🤣

Äänestä

Hypoteettinen kysymys. Piispat valitaan vaaleilla ja liberaalit pärjäävät, konservatiivit ei. Ja se on kirkkokansan mielipide.

Äänestä

Piispanvirka pitää lopettaa turhana. Ei löydy Raamatusta. Tyhjäntoimittaja koko sakki. Vakanssit voi täyttää ottamalla kortistosta ne, joille työ vähiten maistuu.

Äänestä

Hyvä valinta metodi piispoille:

1) Kerätään tältä palstalta Räyhisen eri nimimerkkejä niin monta kuin pispoja pitää valita

2) Jokaisest nimestä (paitsi Lettas joka on vielä tutkinnan alla) tehdään lappu ja laitetaan hiippaan ja sekoitetaan

3) Hiipasta vedetään lappu, tämän lapun nimimerkin haltijasta tulee piispa.

Näin saadaan laaja ja viisas piispoitus koko Suomeen! Amen!

Äänestä

Olen ollut suurimman osan elämästäni tiedefaniateisti.

Lapsikastettu olen evl.kirkon jäseneksi, mutta en ole koskaan siitä eronnut siksi, että kirkko työllistää noin parikymmentätuhatta ihmistä, ja avustaa maamme köyhiä.

Kun annoin elämäni Jeesukselle, niin kirkkomme ei tullut minulle sen läheisemmäksi kuin ennenkään.

Onneksi digiaika tarjoaa Raamattuun pohjautuvaa hengellistä opetusta lukemattomista lähteistä, joista lähteistä niin minä, kuin useat muutkin tuntemani ex-ateistit saamme hengellistä opetusta.

Tällä hetkellä kiinnostukseni suuntautuu teologian tohtori Charles Stanleyn opetuksiin, joita voi digiboksin avulla seurata haluamanaan aikana myös AlfaTV:n kautta.

En ole havainnut hänen opetuksissaan minkäänlaista ristiriitaa Raamatun opetuksiin verrattuna, joka pohjautuu siihen, että hän on uudestisyntynyt kristitty.

Toki uudestisyntyneitä kristittyjä piispoja ja pappeja on ollut maamme evl.kirkossakin, joiden opetuksia voi tutkistella niin netin kautta kuin heidän kirjoittamistaan kirjoistakin, ja myös Papmos radiokanavaltakin tulee heidän opetuksiaan.

Mitä tulee evl.kirkkomme piispojan valintaan, niin toivomukseni on, että heidän valitsijoillaan olisi kyky valita piispaksi uudestisyntynyt kristitty.

Jumalan sana toteaa, että kuka ei synny uudesti ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa.
-jeesusfani-
------------------

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos saisitte päättää piispoista ketkä konsut valitsisitte? Täytäkää jokainen vakanssi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu