Rehtorit kiusaajana!

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008114014.html

Jos ei kunnollisia valitusteitä ole niin miten voidaan väittää, että elämme sivistysvaltiossa?
Eivät ne aikuiset ole kuin lapsellisia kusipäitä!
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yleisessä keskustelussa häiritsee se, että jokainen tietää miten onnettomia suurin osa aikuista on pöpipäisiä, pikkumaisia ja potevat milloin mitäkin. Sitten nämä tavalliset tunarit ja törpöt kohotettiin johonkin virkaan ja sitten leikitään ,että he ovat fiksumpia kuin muut. Tai oikeammin kaikkien täytyy leikkiä, että se rehtori setä o n fiksu.
Todellisuudessa se rehtori on onneton tunari!

Äänestä

Suhteilla kun pääsee töihin ei se alalle sopivuus ole se tärkein seikka.
Rehtoreissa on varmasti sellaisia jotka eivät kiusaa ketään, mutta valitettavasti aikuiset kiusaavat toisiaan.
Jatkuva aikuisten kiusaaminen opettajanhuoneessa kertoo, että ne ihmiset eivät sovi virkaansa.. Harvassa on aikuiset jotka eivät sorru pikkumaisiin kostoihin.
Rehtori voi helposti käyttää asemaana väärin. Jokainen suomalaisista työpaikkoja nähnyt tietää kyllä kuinka pikkumaista touhu on.
Aikuiset itse opettavat tämän maailman eteenpäin.
Typerää ja turhauttavinta on, että nämä ihmiset tuhlaavat kaikkien, yhteiskunnan varoja, päteäkseen ja leikkiessään omaa valtaleikkiään.
Hinta vain kasvaa ja kasvaa.
Jostakin syystä tänä suurenmoisten ammattilaisten aikakaudella yhä useampi tätä ammattilaisuutta kokenut päätyy hakemaan apua mielenterveyspuolelta( tai päihteistä). Silti jatketaan tällä järkevällä linjalla.

Jonkun rehtorin tulisi kyetä ymmärtämään, että hän ei voi tehdä virassaan samoin kun joku perusduunari. Valta-aseman väärinkäyttöä pitäisi seurata kova rankaisu.
Rehtorin kiukuttelu ja pikkumaisuus maksaa enemmän kuin oppilaan huono päivä.

Jos virkoihin edes palkattaisiin ne jotka kykenevät ylittämään itsessään olevan pikkumaisuuden oltaisiin oikealla tiellä.

Äänestä

Olen tavannut ihan kivankin rehtorin joten tämä ei kaikkia koske.

Äänestä

Tämä koskee muitakin henkilöitä joita palkataan suhdekytkyillä. Lopettaisitte edes esittämästä tekopyhää maailmaanne jossa te olette jotakin hyviä ja muut pahoja.
On edesvastuutonta huijata ihmisiä uskomaan johonkin mitä ei ole.

Äänestä

Huijarityylillä kun ylös pääsee niin törkeää on laitta viattomia alttiiksi näille kylmille pyrkyreille.
Vähän sama kuin laitta rikollinen nuorisotyöhön. Sama vähä-älyinen toiminta on jatkunut vaikka kuinka kauan.

Äänestä

Tämä siis lehtijutun herättämän turhautuneen raivostumisen takia. Kuinka monta sukupolvea saadaankaan kuulla näistä tapauksista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008114014.html

Jos ei kunnollisia valitusteitä ole niin miten voidaan väittää, että elämme sivistysvaltiossa?
Eivät ne aikuiset ole kuin lapsellisia kusipäitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu