Onkohan haittaa jos käyttää vain 30 senttisiä levyjä? Isot levythän on 45cm.
Itse käytän isoja kun salilla käyn mutta eräs sukulaiseni nostelee ja tekee maastavetoja ja rinnalevedotkin noin pienillä levyillä ja ne on sillä pienellä reiällä vielä eikä tangossa ole laakereita. Jos nyt oikein muistan niin nosti rinnalle 150 kiloa. Ajattelin että aika alhaalta joutuu nostamaan.
Pienet levyt
5
166
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä haittaa muka? Isompi liikerata, joten lihaksesta tulee vain vahvempi laajemmalta alueelta.
- Anonyymi
Tuossa ei nyt kaikki täsmää!
150kg? D25cm levy painaa 2,25kg. D30cm saattaisi painaa 3kg/kpl.
150kg lasten tanko voisi olla vaikkapa 10kg jolloin 140kg edellyttäisi noin 46 levyä.
23 levyä / pää?! Älä hassuttele!
Laakeroimattomalla tangolla 150kg rinnalle veto. Kuka pystyy vetämään vaikkapa vain 100kg niin ei riskeeraa ranteitaan laakerittomalla eikä muutenkaan ryhdy leikkimään kuvaamillasi vehkeillä.
Jos haluat tuntumaa vedon lähtökorkeuden muutokseen niin vedä itse koivet vaikkapa 15cm:n korokkeella! - Anonyymi
30 cm levyjä löytyy ainakin 15 kg saakka. 8x15kg 2x10kg 10 kg tanko on 150 kg.
- Anonyymi
Mulla on 30 senttisiä levyjä joiden paino on 12 kiloa.
- Anonyymi
Niin ja onhan noita ihan 20 kiloisiakin. Ennen ainakin kun miehet oli miehiä, nostettiin ilman laakerointia. Itsekin nostelen eikä mene ranteet vaikka rinnalle niitä nostelenkin. Jos menee ranteet niin jotain on tehnty väärin. Tai ei olla tehty mitään vääriin koska ei olla tehty mitään niin ranteille että ne olisi vahvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341899Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801479
- 821476
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711061- 631031
- 221007