Raamatussa taisi olla ennustus tästä että lopunajoilla kuumat helteet rupeaa piinaa ihmisiä.
Tänään lämpömittari varjossa oli lähes 34astetta lämpöä.
Tänään lämpömittari varjossa oli lähes 34astetta lämpöä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Espanjassa mitattu tänään jossain 45 celsiusastetta, läntisessä Yhdysvallioissa 50 celsiusastetta....
Mielestäni on hyvä, että erittäin kylmän talven jälkeen on lämmin kesä. En pitäisi tätä vielä minään lopun ajan helteenä, mistä esim. Ilmestyskirja sanoo:
" Ja neljäs enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella. Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian"
Ilm. 16:8-9
Ja, vaikuttaa siltä, että ensi tavesta tulee sitten erityisen kylmä ja pitkä, siksi kannattaa nyt iloita hetkellisestä lämmöstä ja auringosta, eikä vauhkoontua, kun ilmastonmuutos saarnamiehet ovat kaivautuneet kuin käärmeet kolosta maalaamaan kauhukuvia kun kesällä yleensä on lämpimämpää kuin talvella.
Lopun ajan helteet ovat luultavasti edessä päin,paljon vielä on tapahtumassa mutta pikku hiljaa sekin aika lähene.
Ainakin lämpö näyttää tehokkaasti sekoittavan joittenkin pään….
Pääseekö uskovaiset nyt viimeinkin taivaaseen tapaamaan vapahtajansa? 🤣
Se aika ei ole vielä tullut tapahtuu paljon ennen sitä.
Jotain erilaista näissä heelteissä nyt on. Ei phutaa enää "käristyskupolistakaan", jossa lämmin iimamassa on pysähtynyt paikoilleen. Ei ole kyse paikallisesta lämpöaallosta.
Napajäät ja roudat sulaa, mutta merenpinta ei ole vielä noussut?
Etelämantereella mitattu lämpöennätys 18,3 celsiusastetta:
https://www.independent.co.uk/climate-change/antarctica-heat-record-temperature-climate-b1876538.html
Loun ajan vitsausisa on kanssa tulossa.
Saksassa on vakava luonnon katastrofi kun tulvat ovat nousseet aivan käsittämättömän nopeasti.
Väärin rakennettu vain talot ja tiet vääriin paikoihin.vaikka luulisi saksalaisen insinöörin tietävän,
Ei siinä ole ollut mitään väliä missä ne talot ovat olleet kun sade ollut niin rankka että sitä vettä oli poosannut joka paikasta.
Kalliolle rakennettu ei sortunut koska pohja piti vaikka vettä olisi ollutkin paljon.
Hiekalle rakennettu lähti sortui ei pohja pitänyt se lähti veden mukana.
Mutta ei ne kalliolle rakennetut talotkaan ole asuimiskelpoisia jos vesi päässyt tulvimaan sisään.
Ei ole siitä kysymys vaan siitä ettei se sorru tulvan mukana, tänä päivänä voi hyvin estää veten pääsyn sisätiloihin.
Voi kuule viemäriverkostoista on tullut niin kovalla paineella vesi ja kaikenlisäksi täyttä sontavettä ni ei siinä talo ole enää asuinkelpoinen.
Alkoi sataa, tulvavesi virtasi ja myrskytuuli pieksi taloa, mutta se ei sortunut, sillä se oli rakennettu kallioperustalle. Tämä on vertauskuvlllien miten ihmiset raketvat uskoaa,kalliolle se kallion on Jeesus kristus.
Jokainen, joka kuulee nämä sanani mutta ei tee niiden mukaan, on kuin tyhmä mies, joka rakensi talonsa hiekalle.
Voi ihan hyvin olla mutta vasta alkusoittoa tästä ne vaan pahenee.
Ahistuksen aikana voin sanoa että suomeenki iskee tsunami ja pahimmassa tapauksessa jopa megatsunami.
Onko teistä joku sattunut kuulemaan maailmanlopun varoitus ääniä taivaalta?
Itse kuulin ensimmäisen kerran 2018kesällä iltayön aikana.
Ja sitten olen nähnyt myös taivaalla maailmanlopun merkkejä.
Niitä ääniä tosiaan kuultiin ympäri maailmaa ja jotkut uutismediatkin niistä kertoivat. Mutta minkä merkkejä ne sitten oikein olivat ja ovat?
a)Jotkut odottavat ihan konkreettista maailmanloppua, joka koittaisi aika piankin, mutta toteutuisi asteittain muutaman vuoden kuluessa. Monet uskonnolliset ihmiset uskovat tähän.
Ja etenkin NA-puolella tähän kuuluu vielä lisänä salalittouskomus, jonka mukaan maailman eliitti pelastautuu menemällä maan alle, kuten elokuvassa "Greenland" tapahtuu
..ja..
b)Jotkut odottavat suurta muutosta, joka kohottaa maaplaneetan ja ihmiskunnan uudelle tasolle( Golden Age) niin teknologisesti kuin henkisestikin. Muutos ei tapahdu hetkessä ja sisältää vaikeitakin aikoja, mutta maailman ja sivilisaation loppua ei tule.
Kumpaan vaihtoehtoon (a. tai b.) sinä uskot? Oma kantani ei ole vielä ihan selvillä
ilmastoa voi sekoittaa ilmaston muokkaus laitteilla, niin yritetäänkö uskotella ilmasto muutoksen aiteutta todeksi,
Tää selitys on nyt ihan hölynpölyä.
Helle vaivaa monia sellainen aika alkaa olla jo näkyvissä.
Nyt ne taas alkaa.
Kuten joka kesä tähän asti.
Vähä riippuu mistä helteistä puhutaan?
Tämmöset helle jaksot missä lämpömittari näyttää 30celsiusta ja ylikin ja päiväkausia putkeen ei ole ollut vielä yli kymmenen vuotta sitten.
Eikös wormwood ole raamatussakin mainittu? Ensin lämmittelee se ja sitten tullee jotain suurempaa....
On näissä viime vuosien helteissä ollut selkiä ero vuosia sitten oleviin helteisiin.
Tukala kuumuus aika on lisääntynyt useita tunteja päivää kohden.
Nyt ne taas alkoi.Jo toukokuussa.
Intiassakin mitattu uusi lämpöennätys.
Nyt ropsauttaa vettä.