kanta.fi parannettavaa on

Anonyymi

hidas, labra tuloksia ei näy 1kk mennyt, vain lääkärit ja terveydenhoitajat näkevät tilan missä mennään asiakas ei.

4

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne ei kuulemma laita labratuloksia suoraan kantaan koska "lääkäri haluaa jutella kanssasi niistä".
      Eli ne tahtovat rahastaa sinua vielä yhdestä käynnistä vaikka se olisi aiheeton.

    • Anonyymi

      Ei kun ne lääkärit eivät ole vielä ehtineet katsoa niitä tuloksia. Sen takia ne eivät kannassa näy. Se koska lääkärit katsovat labra- tai muita tuloksia on veteen piirretty viiva. Katsovat jos katsovat, ei ole sellaista intressiä hoitaa potilaita kuin entisaikojen kunnanlääkäreillä.
      Tai ainakaan sellaisia ihmisiä jotka eivät ole terveyskeskusten vakituisia asiakkaita ei ole tarvetta hoitaa.

      Kävin lääkärissä selkeästi määritettävissä olevan ongelman takia. Sain lähetteen ultraäänitutkimukseen. Ultra otettiin ja siellä sanottiin, että omalääkäri soittaa viikon sisällä.
      Totesin ettei mulla ole nimettyä omaa lääkäriä kun ennen tuota käyntiä, olin viimeksi terv.keskuksen asiakkaana jokus 2000-luvun alussa. Ultran ottanut totesi että lähetteen tehnyt lääkäri, tai joku, omalta terveyskeskukselta soittaa, ja jos ei soita, soita sinä niille päin.

      Soittoa ei kuulunut 3 viikkoon, joten yritin soittaa terveyskeskukseen. Eipä kukaan vastannut vaikka roikuin tunnikin yhteen menoon linjoilla. Laskin että olin puhelimessa keskellä työpäiviäni, työnantajan ajalla ikävä kyllä, yht. yli 6h saamatta yhteyttä terv.keskukseen.

      Pistin viestiä Maisan kautta. Sain vastauksen, että viestiisi vastataan 2 päivän sisällä. Tuli vastaus, lääkäri tutustuu testituloksiin ja palaa asiaan. Eipä ole palannut, aikaa on kulunut nyt 4 kk. Maisassa näkyy kommentti, että uusintaultra otettava puolen vuoden kuluttua.
      Ilmeisesti minulla ei ole mitään vakavaa, näin olen asian itse tulkinnut, kun ei kerran asiasta paremmin tietäviäkään tilanteeni huolestuta.

      • Anonyymi

        Niinpä, minäkin katselin kantaa silloin tällöin ja labratulokset ilmestyi sinne vuoden kuluttua.
        Tiesin ettei minua mikään vaivannut joten en huolestunut. He halusivat vain tarkistaa kolesteroliarvot saadakseen määrättyä minulle lääkettä joka tuhoaa lihakset.
        En syö kolesteroli"lääkettä" varmuuden vuoksi, joten en kaivannut heidän tuloksiaan.


    • Anonyymi

      "Ultran ottanut totesi että lähetteen tehnyt lääkäri, tai joku, omalta terveyskeskukselta soittaa, ja jos ei soita, soita sinä niille päin."

      Miksi ne viitsi sinua muistaa? Niillä on kymmeniä potilaita ja jos ei ole muistilappua pöydällä niin ei ne muista.

      Nykyään on niin mukavaa kun voi aivot tyhjentää tietokoneelle ja luottaa että tietokonejumala ehkä sitten joskus muistuttaa kun on jonkun IHMISEN vuoro saada apua.
      Siksihän ne tiedot kerätään kaikenlaisiin uusiin portaaleihin jotta siellä ne on "turvassa" tietokonejumalan suojeluksessa ja hoidossa ja hallinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      105
      4899
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3262
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2999
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1747
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      111
      1368
    7. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      9
      1237
    8. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1059
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1027
    Aihe