kanta.fi parannettavaa on

Anonyymi

hidas, labra tuloksia ei näy 1kk mennyt, vain lääkärit ja terveydenhoitajat näkevät tilan missä mennään asiakas ei.

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne ei kuulemma laita labratuloksia suoraan kantaan koska "lääkäri haluaa jutella kanssasi niistä".
      Eli ne tahtovat rahastaa sinua vielä yhdestä käynnistä vaikka se olisi aiheeton.

    • Anonyymi

      Ei kun ne lääkärit eivät ole vielä ehtineet katsoa niitä tuloksia. Sen takia ne eivät kannassa näy. Se koska lääkärit katsovat labra- tai muita tuloksia on veteen piirretty viiva. Katsovat jos katsovat, ei ole sellaista intressiä hoitaa potilaita kuin entisaikojen kunnanlääkäreillä.
      Tai ainakaan sellaisia ihmisiä jotka eivät ole terveyskeskusten vakituisia asiakkaita ei ole tarvetta hoitaa.

      Kävin lääkärissä selkeästi määritettävissä olevan ongelman takia. Sain lähetteen ultraäänitutkimukseen. Ultra otettiin ja siellä sanottiin, että omalääkäri soittaa viikon sisällä.
      Totesin ettei mulla ole nimettyä omaa lääkäriä kun ennen tuota käyntiä, olin viimeksi terv.keskuksen asiakkaana jokus 2000-luvun alussa. Ultran ottanut totesi että lähetteen tehnyt lääkäri, tai joku, omalta terveyskeskukselta soittaa, ja jos ei soita, soita sinä niille päin.

      Soittoa ei kuulunut 3 viikkoon, joten yritin soittaa terveyskeskukseen. Eipä kukaan vastannut vaikka roikuin tunnikin yhteen menoon linjoilla. Laskin että olin puhelimessa keskellä työpäiviäni, työnantajan ajalla ikävä kyllä, yht. yli 6h saamatta yhteyttä terv.keskukseen.

      Pistin viestiä Maisan kautta. Sain vastauksen, että viestiisi vastataan 2 päivän sisällä. Tuli vastaus, lääkäri tutustuu testituloksiin ja palaa asiaan. Eipä ole palannut, aikaa on kulunut nyt 4 kk. Maisassa näkyy kommentti, että uusintaultra otettava puolen vuoden kuluttua.
      Ilmeisesti minulla ei ole mitään vakavaa, näin olen asian itse tulkinnut, kun ei kerran asiasta paremmin tietäviäkään tilanteeni huolestuta.

      • Anonyymi

        Niinpä, minäkin katselin kantaa silloin tällöin ja labratulokset ilmestyi sinne vuoden kuluttua.
        Tiesin ettei minua mikään vaivannut joten en huolestunut. He halusivat vain tarkistaa kolesteroliarvot saadakseen määrättyä minulle lääkettä joka tuhoaa lihakset.
        En syö kolesteroli"lääkettä" varmuuden vuoksi, joten en kaivannut heidän tuloksiaan.


    • Anonyymi

      "Ultran ottanut totesi että lähetteen tehnyt lääkäri, tai joku, omalta terveyskeskukselta soittaa, ja jos ei soita, soita sinä niille päin."

      Miksi ne viitsi sinua muistaa? Niillä on kymmeniä potilaita ja jos ei ole muistilappua pöydällä niin ei ne muista.

      Nykyään on niin mukavaa kun voi aivot tyhjentää tietokoneelle ja luottaa että tietokonejumala ehkä sitten joskus muistuttaa kun on jonkun IHMISEN vuoro saada apua.
      Siksihän ne tiedot kerätään kaikenlaisiin uusiin portaaleihin jotta siellä ne on "turvassa" tietokonejumalan suojeluksessa ja hoidossa ja hallinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1130
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      947
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      849
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      73
      820
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      164
      811
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      34
      774
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      741
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      696
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      188
      693
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      685
    Aihe