Mitenkäs tuo on...
mikä biisi tulee ekana mieleen ku puhutaan metallista/hevista/raskaasta musasta?
Ittellä tulee heti mieleen Dimmu Borgirin Mourning palace :D
Piän Galluppi
15
1514
Vastaukset
- urgh! olen puhunut
Hidas on raskasta!
- 669
PERKELEEN TONTUT!!!!11
- Erszebeth
Kyllä ensimmäisenä sanasta "hevi" tulee mieleen ne vanhat bändit, mitä joskus tenavana kuuli kotona soivan.
Rainbow'n Man on the silver mountain, Deep Purplen Smoke on the water ja Black Sabbathin Paranoid.
Niitä sitä kun ensimmäisenä kuuli :) Nykyään sitä kuuntelee hieman toisenlaista musiikkia, mutta silti ensimmäisenä tulevat mieleen. Ei voi mitään. - hööh
Rob Halfordin ääni = heavy metal. Ei liikaa rokkia tai örinää seassa vaan puhdasta raa'an kirskuvaa metalliteurastusta. Esim herran soolotuotannosta löytyvä kappale Resurrection määrittelee aika tarkasti koko genren.
Tietenkin ensimmäisenä tulee mieleen Fast As A Shark Acceptilta.
- hullu
Mitä nyt viimeksi satuin kuuntelemaan..
Ensin tulee mieleen jyhkeät göteborg-äänivallit (Entombed: Left Hand Path) ja rässisoundit (Sepultura: Inner Self, Testament: Over The Wall(uudelleennauhoitus))
sekä Iron Maidenin "Die With Your Boots On/2 Minutes To Midnight" -tyylinen "rokkaava" riffittely.- mustaparta(perkelejokuonjor...
No nyt tulee ainakin mieleen
Black Sabbath - Paranoid
Testament - Into the Pit
Immortal - One by One
Megadeth - Tornado of Souls
Metallica - One
- undone
bleached bones
- Mayfaeryan
Kyllä heti ensimmäisenä jostakin alitajunnan syövereistä mieleen pompsahti Sacred Reich. En ollut lausetta loppuun asti edes lukemaan kun se tuli mieleen.
Mielenkiintoista sinänsä sillä ekan kerran orkesteria kuulin siinä 11 ikävuoden tienoilla enkä sen koommin ole orkesteria kuunnellut, mitä nyt ohimennen soitin levyn kerran läpi kun siihen taas törmäsin joku aika sitten.
Eli takaisin aiheeseen: Sacred Reich - Independent - Blind in texas
wASPIN: CHAINSAW CHARLIE kyllä se toi varmaan tulee tai sitten iron maiden: aces high
"murder, murders"(part of chainsaw charlie) Joku Judas Priestin Exciter tai Iron Maidenin Number of the Beast tai Deep Purplen Highway Starjos puhutaan hevistä ja jos metallista niin sitten tulee koko Metallican Kill 'em All tai joku thrash-pumppu...Slayer jne.
- something wild
Eiköhän se tuo ole! Meenee jopa muistojen puolelle tuhon bändiin liittyy niin paljon kaikkea, että en jaksa/viitsi kirjoittaa tänne!
- Jawbreaker
Judas Priest tietenkin. Ja biisi nimeltä Rapid Fire, Siis kerrassaan uskomaton laulusuoritus Halfordilta.
Halford=The Voice of Metal.
Sekä Testamentin The Gathering albumi - ntijenna
mieleen tuli Panteran psycho holiday.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399351"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn353918Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392544Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1262509Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1012497Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271967Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161645Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331447- 711277
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1781142
