Jos Saatana ajaa ulos Saatanan, silloin se on noussut itseään vastaan. Kuinka sen valtakunta silloin voi pysyä koossa?
Saatana on saanut luvan seuloa teitä niin kuin viljaa.
Se on tähänkin maahan seulonut yli 130 erihenkistä klristinuskon lahkoa.
Anonyymit eivä joudu oikeuteen
20
62
Vastaukset
"Te olette lähtöisin Saatanasta.
Hän on teidän isänne, ja hänen halunsa te tahdotte tyydyttää.
Saatana on ollut murhaaja alusta asti.
Hän on kaukana totuudesta, se on hänelle vieras.
Kun hän valehtelee, hän todella puhuu omiaan, sillä hän on valehtelija ja valheen isä.
"Jatkakaa toki isienne tapaan, kunnes mitta on täysi!
Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt! Miten te voisitte välttää kadotustuomion? "
"Kuulkaa siis: Minä lähetän teidän luoksenne profeettoja, viisaita miehiä ja lainopettajia. Toiset heistä te tapatte ja ristiinnaulitsette, toisia ruoskitte synagogissanne ja ajatte takaa kaupungista toiseen.
Onko yhtäkään profeettaa, jota teidän isänne eivät olisi vainonneet?"
Siksi minäkään en ole poikkeus.
Eivät opetuslapsetkaan Jeesuksen seurassa ollessaan tienneet, että he olivat koko ajan Saatanan hengen vallassa:
"Te ette tiedä, minkä hengen omat te olette?"- Anonyymi
Koraani: "Allah on valehtelijoista suurin"
Raamattu: "Saatana on valheen isä"
En moiti uskontoja tai jumalia, mutta eikö kukaan pysähdy miettimään näitä asioita mitä raamatussa ja koraanissa sanotaan? Anonyymi kirjoitti:
Koraani: "Allah on valehtelijoista suurin"
Raamattu: "Saatana on valheen isä"
En moiti uskontoja tai jumalia, mutta eikö kukaan pysähdy miettimään näitä asioita mitä raamatussa ja koraanissa sanotaan?Pyhä Henki on pistänyt miettimään jo 33 vuotta, mutta missä ovat ne ihmiset, jotka uskovat.
- Anonyymi
Voi Saatana parka. Kyllä sillä on kova työ.
Se ei ole mikään parka, koska sillä uskollisina työntekijöinä kaikki maailman piispat, papit ja lahkojohtajat, jotka yhdessä sitä kumartavat:
"Kaikki maan asukkaat kumartavat sitä -- kaikki ne, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna teurastetun Karitsan elämänkirjaan."
Ketä sinä kumarrat?- Anonyymi
TeuvoMarttiSuni kirjoitti:
Se ei ole mikään parka, koska sillä uskollisina työntekijöinä kaikki maailman piispat, papit ja lahkojohtajat, jotka yhdessä sitä kumartavat:
"Kaikki maan asukkaat kumartavat sitä -- kaikki ne, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna teurastetun Karitsan elämänkirjaan."
Ketä sinä kumarrat?Ei kannata kuvia kumartaa.
- Anonyymi
Joo ja ne Hunksit josta haaveilet yp.gtt
Väisty tieltäni, Saatana!
Sinä tahdot saada minut lankemaan, sinun ajatuksesi eivät ole Jumalasta, vaan lihassasi asuvasta Saatanasta.
- Anonyymi
Kiitos Teuvolle.
Paljon kirjoitit.
Paljon vihasit.
Kohta on loppusi tullut.- Anonyymi
Tarkentaisitko profetiaasi?
Anonyymi kirjoitti:
Tarkentaisitko profetiaasi?
Tätäkö tarkoitit:
Miksi anonyymit eivät joudu oikeuteen?
Tämän takia eivät joudu:
Jos Saatana ajaa ulos Saatanan, silloin se on noussut itseään vastaan.
Kuinka sen valtakunta silloin voi pysyä koossa?
Jos tämä toteutuisi, ei maailmassa olisi sellaista vankilaa, johon ne kaikki suljettaisiin.
Toisaalta sellainen vankila, kyllä on.
Se on tämä maailma, johon Jumala johdatti esiäidit ja isät käärmeen johdatettaviksi.
"Käärme oli kavalin kaikista eläimistä, jotka Herra Jumala oli luonut. Se sanoi naiselle: "Onko Jumala todella sanonut: 'Te ette saa syödä mistään puutarhan puusta'?"
Nainen vastasi käärmeelle: "Kyllä me saamme syödä puutarhan puiden hedelmiä.
Vain siitä puusta, joka on keskellä paratiisia, Jumala on sanonut: 'Älkää syökö sen hedelmiä, älkää edes koskeko niihin, ettette kuolisi.'"
Silloin käärme sanoi naiselle: "Ei, ette te kuole.
Mutta Jumala tietää, että niin pian kuin te syötte siitä, teidän silmänne avautuvat ja teistä tulee Jumalan kaltaisia, niin että tiedätte kaiken, sekä hyvän että pahan."
Nainen näki nyt, että puun hedelmät olivat hyviä syödä ja että se oli kaunis katsella ja houkutteleva, koska se antoi ymmärrystä.
Hän otti siitä hedelmän ja söi ja antoi myös miehelleen, joka oli hänen kanssaan, ja mieskin söi."
Kun Jumala valitsi maailmasta ensimmäisen kansan omaksi kansakseen, ja Mooseksen, sekä hänen veljensä Aaronin papiksi, johdattamaan valittua kansaa tässä erämaassa.
He automaattisesti valitsivat tuon viisaan käärmeen heitä johdattamaan. 40 vuotta he vaelsivat, kunnes Jumala antoi heille taivaasta todellista MANNAA:
"Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän."
Mutta kun käärmeen johdolla pärjännyt kansa tajusi, ettei tämä ole alkuunkaan heidän johtajansa, käärmeen veroinen, kun tuli haukkumaan heitä Saatanan halujen tyydyttäjiksi.
He olivat yksimielisesti samaa mieltä:
"Sietämätöntä puhetta, kuka voi kuunnella tuollaista? Hän on perillinen, tapetaan hänet, niin perintö on meidän."
Poika tapettiin ja niin saivat edelleen jatkaa erämaavaellustaan tämän maailman perillisen johdattamina.
Varsinkin, kun Pojan tappamisen jälkeen, Jumala heitti kaikki Moosekset ja Aaronit käärmeen valtakuntaan, ja sen johdatettavaksi, niin saivat kaikki uuden maailman ihmiset uuden Mooseksen, Paavalin ja uuden Aaronin, Pietarin, johdattamaan ihmisiä erämaassa.
Käärme vaihdettiin käärmeen tehokkaaseen tappovälineeseen kuoleman Ristiin.
Mooseksen laki sai väistyä Uuden kristittyjen perustuslain ja sen asetuksen tieltä:
KRISTITTYJEN PERUSTUSLAKI JA ASETUS
SEN laativat Saatanan kurittama Paavali ja Jeesuksen kieltänyt Pietari.
"Puhe rististä on hulluutta niiden mielestä, jotka joutuvat kadotukseen, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.
Minä taas en ikinä tahdo kerskailla mistään muusta kuin meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen rististä.
Siinä on maailma minulle ristiinnaulittu ja minä maailmalle.
Tiedättehän, ettei teitä ole lunastettu isiltä perimästänne tyhjänpäiväisestä elämästä millään katoavalla tavaralla, hopealla tai kullalla, vaan Kristuksen, tuon virheettömän ja tahrattoman karitsan, kalliilla verellä."
Tällä Pyhän Hengen herjauksella laki saatettiin voimaan:
"Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon.
Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja.
Säilytä sinä oma uskosi Jumalan edessä.
Onnellinen se, joka ei tuomitse itseään siitä minkä uskoo oikeaksi.
Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme -- vaikkapa me itse tai vaikka taivaan enkeli -- hän olkoon kirottu.
Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."
Ja niin alkoi Kristinusko. Saatanan seurakuntien perustamiset ja kun aika oli kypsä, ristiretket.
Siksi Johannes ilmoitti tämän jo vuonna 90.
"Me tiedämme olevamme Jumalasta, mutta koko maailma on Pahan vallassa."
- Anonyymi
Ovatko anonyymit siis syyntakeettomia? Minun mielestä osa on osa ei, niin kuin kirjautuneistakin.
Tällaisia te kaikki olette:
Voi niitä, jotka sanovat pahaa hyväksi ja hyvää pahaksi!
Pimeyden he kääntävät valoksi ja valon pimeydeksi,
karvaan makeaksi ja makean karvaaksi.
Totuuden valheeksi ja valheen totuudeksi.- Anonyymi
TeuvoMarttiSuni kirjoitti:
Tällaisia te kaikki olette:
Voi niitä, jotka sanovat pahaa hyväksi ja hyvää pahaksi!
Pimeyden he kääntävät valoksi ja valon pimeydeksi,
karvaan makeaksi ja makean karvaaksi.
Totuuden valheeksi ja valheen totuudeksi.Onko näin?
- Anonyymi
Huomenta!
- Anonyymi
Alussa loi Teuvo aloituksen.
- Anonyymi
Näkyy Teuvon aloituksia olevan aika mukavasti esillä.
- Anonyymi
#Se on tähänkin maahan seulonut yli 130 erihenkistä kristinuskon lahkoa.#
Laaja on valikoima, mutta sieltäkö ei silti löydy mieleistä lahkoa? Eikös kirkko ole myös vaihtoehtona huono. Herää kysymys mikä porukka se on, jolla on oikea usko käytössään? - Anonyymi
Muistakaa siirtää kelloja tunti taaksepäin ensi yönä, koskee uskovaisia ja uskomattomia.
- Anonyymi
Pitää paikkansa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322973- 71376
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201316Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701181- 441140
- 371011
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381001Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133957- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36877