Mikä tarkoittaa messias juutalaisuudessa?

Anonyymi

Kristinuskossa messias on Jeesus joka on jo tullut.
Käsittääkseni juutalaiset odottavat vieläkin messiastaan.
Mutta mikä ja millainen tämä messias tulee käytännössä olemaan?

Onko hän poliitikko, uskonnolllinen johtaja, avaruusolento vai mikä?

9

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti Jeesus ei tule syntymään tai astumaan taivaasta Israeliin. Raamatussahan Jeesus sanoo, että monet yrittävät esittää häntä. Juutalaiset voisivat surmata Jeesuksen uudelleen luullen häntä huijariksi ja tekevät uuden teloituksen ristin sijasta. Mieluummin johonkin länsimaahan olisi tervetullut! Kiitos!

      Luulen, että Jeesus tulee oikaisemaan väärinkäsityksiä, koska uskontoja (turhiakin) on haarautunut juutalaisuudesta ja jokaisella on oma käsitys joka raamatun sanasta. Voihan olla, että juutalaisetkin ovat käsittäneet hänet väärin viimeksi Jeesuksen käydessä maan kamaralla. Eiväthän opetuslapsetkaan paljolti ymmärtäneet Jeesuksen ohjeita, jotta pääsisivät taivasten valtakuntaan, joten Jeesus puhui paljon vertauskuvallisesti ohjeensa.

      • Anonyymi

        Ellei Jeesusta olisi tapettu, ei olisi kristinuskoa, emmekä me tietäisi hänestä yhtään mitään. Silloin hän nimittäin ei olisi hän, joka hän väitti olevansa.

        Oliko sinun mielestäsi hyvä vai huono asia, että Jeesus tapettiin? Miksi?

        Oliko sinun mielestäsi hyvä vai huono asia, että juutalaisilla oli rooli näissä tapahtumissa? Miksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ellei Jeesusta olisi tapettu, ei olisi kristinuskoa, emmekä me tietäisi hänestä yhtään mitään. Silloin hän nimittäin ei olisi hän, joka hän väitti olevansa.

        Oliko sinun mielestäsi hyvä vai huono asia, että Jeesus tapettiin? Miksi?

        Oliko sinun mielestäsi hyvä vai huono asia, että juutalaisilla oli rooli näissä tapahtumissa? Miksi?

        Huono. Ei uskonnon syntymistä voi perustella toisen kuolemisella ja vaikuttaa siihen tappamisella. Miksi ihannoit murhaamista? Luulin tehneeni selväksi jo edellisessä viestissäni, että juutalaisten pappien idea oli huono. Heidän mielensä, kuten Juudaksenkin mielen oli vallannut Saatana. Jos Jeesus olisi elänyt niin hän olisi parantanut ihmisiä heidän uskollaan, kuten hän teki, ei olisi tarvittu murhaamista. Olette aika väkivaltaisia uskovaisiksi, täytyy sanoa... 🤔


    • Anonyymi

      Avaruus on aika kolkko , kylmä ja säteilevä,
      tietysti jossain kaukana on jokin planeetta jossa elämää on ?
      Mutta noin pölynä avaruudessa on melko irtonaista olla kyllä.

    • Anonyymi

      "Juutalaiset voisivat surmata Jeesuksen uudelleen. "

      Onko sillä niin väliä, kun mies ei pysy haudassa kuitenkaan.

      Mutta oikeasti: Vatikaann II kirkolliskokouksessa on vuonna 1965 nimellä " Nostra Aetate" on tehty tunnetuksi, että juutalaiset eivät olleet syyllisiä Jeesuksen tappamiseen ja tuomitaan antisemitismi.

      Syytökset siitä, että juutalaiset tappoivat Jeesuksen ovat jo pitkään motivoineet antisemitistisiin hyökkäyksiin.

      • Anonyymi

        > Meinaat siis, että tapatte Jeesuksen aina vain uudelleen?

        Raamatun mukaan roomalaiset tappoivat Jeesuksen.

        "Niin Pilatus sanoi heille: "Ottakaa te hänet ja tuomitkaa hänet lakinne mukaan". Juutalaiset
        sanoivat hänelle: "Meidän ei ole lupa ketään tappaa";
        Joh. 18:31


    • Anonyymi

      Messiaan tehtävä on koota juutalaiset omaan pyhään maahan ja esim. rakentaa temppeli, ollen näin oikeamielinen hallitsija. Juutalaisissa kirjoituksissa oli yksi tallainen hallitsija . Tiedättekö kuka hän oli? Hän ei ollut edes juutalainen vaan...
      Jeesus ei täyttänyt näitä tehtäviä vaan Jeesuksen jälkeen alkoi antimessiaaninen aika jolloin messiaanisuus kääntyi päälaelleen.
      Jeesus oli lähinnä lahkojohtaja, pyhä mies, profeetta islamin ja alkukirkon piirissä.

      • Anonyymi

        Jeesus Kristus on Messias ja juutalaiset uskovat sen vielä joskus.


    • Anonyymi

      Meissias poistaa juutalaisilta viholliset, sellaista ei ole vielä tapahtunut. Sitähän se tarkoittaa pelastus, että kukaan ei enää uhkaa, vainoa, pakkokäännytä, kiduta ilku pilkkaa, karkota, murhaa etc.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe