Ihanaa, pitkä kuuma helle on tullut ainakin tilapäisesti katkolle! Sateita tässä vaan

Anonyymi

odotellaan, luonto tarvitsee vettä niin kasvit kuin eläimetkin. Meillä lähes jokaisella ihmisellä on vesijohtovettä käytettävissä, joten me emme ole niin riippuvaisia satunnaisista sateista.
Maaseudulla ei kaikilla talouksilla tietenkään ole samaa etuisuutta, vaan saattavat täysinkin olla kaivoveden käyttäjiä. Silloin olisi pohjaveden saanti: porakaivon kautta järkevin ratkaisu. Siitä saisi hyötypuutarhakin oman osansa ja eläimet, unohtamatta niitä asukkaitakaan.

Alkaa olla jo satokauden keruu aika käsillä, monenkin kasvin osalta, hedelmien kohdalla alkanut jo säilöntä aika. Mustaherukkaa olen jo hyytelöksi säilönyt, hieman myöhemmin keitän mehuksi loput herukat. Terveellistä kuumana juomana talvisin ja vaihtelua tee kupposelle. Yks parhaista juomista kylmästä hytiseville, sekä kuumeiselle tai yleensäkin flunssaa sairastaville.

Oma mansikka sato tuli syötyä ihan tuoreena sellaisenaan. Sitä kun uusista taimista saa rajoitteisesti vielä, ehkä ens vuonna jo parempi satoisuus odotettavissa.
Ostin pakastettavat mansikat ja tilasin myös 3 laatikkoa vadelmia, (oman vadelma satoni) me syödään suoraan pienistä puskista... sitä ei juuri sanottavasti ole ollut. Osansa tästä ovat ottaneet myös linnut, käyneet varkaissa.

Tässäpä tämä turina tällä kertaa.
Alan keittämään perunoita, teen valkokastikkeen ja lisään siihen murskatut keitetyt munat, matjes sillipurkki, savustetut kylmät kyljykset, ja kaalisalaattia jukurttikastike. Tämän päivän lounas menuu. Jätskit ja kahvi, jälkäriksi.

7

92

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ois hellettä nii kaljaki maistus paljo paremmin, iha tärisyttää näin kylmällä ilmalla

    • Mukavampi olla kun ei ole niin kuuma, mutta sitä sadetta ei vieläkään ole luvassa tänne etelään.
      Milloinkohan täällä on viimeksi satanut. Tuo myrskykin osui vaan jonnekin Lappiin (Lappi alkaa ekalta salpausselältä. Oma määritelmäni.)

      • Anonyymi

        Sataa sataa ropisee, piri piri pom... lastenlaulun tapaan, tosi maltillisesti pisaroiden.
        Kyll ulkona kuitenkin kastuu, jos ei muuta niin kuivamassa olleet lakanat.
        Tuli nukuttua viime yö levollisesti, siis lepotunteja kertyi viimeinkin runsaanlaisesti.
        Mulla on tunne ett koko pien perheeni nukkui makeasti, kuin "sammalvuotehella", sekin jostain lastenlaulusta, jos oikein muistan. Pappa niitä lauloi, mun ilokseni silloin, kun olin natiainen.

        Kunnon vesisadetta odotan yöks. Minulla alkava migreeni oletettavasti, ensi oireet tunnen jo. Päätä särkee jonkin verran, mutt ei vielä ole sahalaitaa vilautellut silmissä.
        Migreeni mulla onkin iän myötä helpottunut huomattavasti, tämä on varmaan ensimmäinen kerta pariin vuoteen, kun antaa jonkinlaista merkkiä... vielä olemassa olostaan.

        No, varmaa on ettei Lappi ainakaan Turusta ala, mutt aikast kovaa myräkkää luultavasti tännekin yön myötä on tulossa. Mun kroppani oma ilmatieteellinenlaitos ainakin ennustaa niin.

        Eikä tosiaankaan ole kysymys mistään peräpään ilmavaivoista!
        Tämä jälkimmäinen huomautus on tarkoitettu, niille koiranleuoille, joita täälläkin on mittaamaton määrä!
        Luin tossa kilometrin pituisen rotlan palstalta, ilmeisemmin mulle vastanneen tyypin; vitsiksi tarkoittamasta kertomuksesta!
        Nousihan siitä mielenkiintoinen keskustelu; puolesta ja vastaan.

        Mutt tosiasiassahan vitsiä ei oikein mistään vääntää, aina loukkaa jotakin tiukkapipoista; jollaiseksi minutkin usein tunnistetaan.
        Tosiasiassa mä kyllä tällä kertaa nauroin... ei tullut edes mieleeni arvioida sitä mitenkään alistavaksi. Ainoastaan sen edustajan osaamattomuudeksi, moneltakin kantilta.

        Samoin keinosiementäjä saa lemmenkipeän sonnin antamaan siittiö satsin talteen, kun sonni ensin johonkin märkään & kosteaan läpeen on saanut kalunsa työntää! Roiskis!
        Elämä on tätä... miehiä pystyy huijaamaan; tarjoamalla teille "hunajaa"!
        Liki tasoissa ollaan; miehet puolestaan lupaa kestävää parisuhdetta.
        Kertomatta sen suhteen lyhyehköä pituutta... monasti vain yhden yön suhde, ja aktin päätyttyä loppuu suhdekin. Sen pituinen se.... tarina.

        terveisin trollikka


    • Vesisade on ihanaa. Tykkään kun sataa ja luonto saa vettä. Tykkään luonnossa liikkua.

    • Anonyymi

      Ihana sade!

      - Sheena

    • Anonyymi

      Nurmikko piti kastella joten tilasin pari tankki autollista vettä ja valutin nurmikolle. Kuumassa pitkään nurmikko menee kyllä pilalle ja kellastuu.

      • Anonyymi

        Palokunnalta voi tilata esim. uimaaltaan, tai sellaisen ison paljun kokoisen; altaan tai lammikon täyttöön vettä. Onnistui ainakin Turussa, eikä maksanut maltaita, kaiken kukkuraksi sen työn tekee joku toinen kuin omistaja itse... kunhan on tyhjentänyt ja puhdistuttanut sen kyseisen kohteen ensin. Tosin laki tullaan muuttamaan kuulemma, koska se ei ole kannattavaa toimintaa ja saattaa myös johtaa vaaratilanteisiin, jos tulee useampi hälytys samaan aikaan.

        No joka tapauksessa lampi on kunnostettu yksityisellä ja palokunta toimitti veden siihen. Jatkossa lampi hoidetaan oman porukan voimin, mutt porakaivon puhdistuksen hoitakoot ensi kesänä ammattilaiset... vedessä on jälleen sivumaku.
        Ei nyt käytetä enää juoma- tai talousvetenäkään, vaan kaupungin vesijohtoverkon vesi jälleen varmuuden vuoksi käytössä. Se niistä säästöistä sitten!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      605
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe