Ihmisen elämä joka päättyi nuorena on vaikuttanut miljardien ihmisten elämään. Suurin tunto ihmiskunnassa ja levinnein tapa käsitellä todellisuutta. Valtioiden johtajat. Tiede yhteisöissä myös. Miten ateistit suhtautuvat Jeesukseen, vaikka otettaisiin myyttinen näkökanta. Usko on ollut tasapainottava monella ihmisellä. Voiko Jeesus auttaa ateistia, henkilökohtaisesti.
Jääkö Jeesus pois?
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos historiallinen jeesus oli olemassa, niin se oli luultavasti jonkinlainen puolihullu maailmanlopun saarnaaja. No, maailmanloppua ei tullut, ja seuraajat kehittivät epätoivoissaan jeesusuhri-selityksen. Pahimmatkin rikokset saa anteeksi kun uskoo että Jeesuksen kuolema pesi pois synnin. Ymmärrettävästi tämä on ollut suosittu ajatus rikollisten keskuudessa.
Olen uskova ihminen ja Jeesuksella on voimakas symbolinen vaikutus. Auttaa suurimmassa hädässä olevia. syntien anteeksi antaminen koskettaa ihmisiä, jotka ovat tehneet oikeasti vääryyttä. He parantuvat. Mutta myös auttava käsi on meitä menestyvämpiä varten, mekin voimme parantua.
Uskotaan Jeesuksen vielä palaavan, mutta hankalaa media valtaisessa maailmassa.
Opetuksista ei voi sanoa, onko omaa kieltä, mutta hyvää sanomaa kaikki tyynni. Muidenkin kertomana. Ateisteille varmasti hyvä sanoma.
Ateistit eivät saa henkistä yhteyyttä. Se olisi toivottavaa. Kaikissa uskonnoissa on tarve hengellistyä. Profeetat ovat sitä varten ja kirjoitukset, Pitää uskoa.
Niin juuri. Usko on ihan sisäinen ja yhteisöllinen asia. Itsesuggestiota.
Ei mitään väliä mihin sitä uskoo.
Profeettoja pitää olla. Hengellistyneitä ihmisiä, että tiedämme alkuperämme. Jumala antaa heitä säännöllisesti. Myös tiede ihmisiä. Ja se ilahduttaa. Tiede alkaa lähestyä koko ajan enemmän kohti hengellistä, aineetonta todellisuutta. Cern työstää tätä asiaa.
Voiko sarjakuva sankarini liittää mitään opetusta. Monelle ihmiselle Jeesus on elävä koko ajan. Rikolliset parantuvat. Ateistit saavat sanomaa eri tavalla. He eivät ole pahiksia mutta uusi testamentti olisi hyvä ja lukea läpi hyvää kesää.
Jeesuksen isä se vaan onanoi itseään tyytyväiseksi sillä välin, kun poikaa kidutettiin.
On siinä naurettava sankaritaru :D
Aku Ankka oli lapsena ihan hyvä juttu. Sitten Pyhä Koulu ja Jeesus tuli tuttavaksi elävänä profeettana. Kotona ei puhutta mitään jeesuksista, itse opiskeltu kaikki. On varma että Jeesuksen firma vaikuttaa myös ateisteihin positiivisesti. Tyhjä hauta ja ylösnousemus kertovat mitä seuraajille tapahtuu kuoleman jälkeen. Tämä on raju väite, mutta varmasti totta. Sielu vaeltaa ja pääsee hyväntahtoiseen tilaan.
Jeesus oli hyvä varoittava esimerkki traumoista, sukupuoli-identiteetin hakemisesta ja hoitamattomista psyykkisistä ongelmista.Eihän siinnä sitten hyvin käyny.
Jeesuksen menestys perustui kielitieteeseen. Hän vaikutti kielten parissa jotka olivat helpoimmat KENELLE TAHANSA puhua. Kaikki muut kielet olisivat jättäneet Jeesuksen pelkäksi lieveilmiöksi. Esim. Heprean kielellä hän ei olisi pärjännyt.