27.4.1995 presidentti Martti Ahtisaari antoi päiväkäskyn sodan päättymisen 50-vuotispäivän kunniaksi:
"Suomi pakotettiin sotaan syksyllä 1939. Vaihtoehtoina olivat antautuminen tai taistelu; vaakalaudalla kansakunnan olemassaolo."
"Viiden raskaan sotavuoden jälkeen aseet vaikenivat maassamme tasan 50 vuotta sitten. Suomi irtautui muita aiemmin toisesta maailmansodasta. Se oli ainut sodan osapuoli Manner-Euroopassa, joka välttyi miehityksen kauhuilta. Se oli ainut, joka selvisi sodasta tahrattomin kilvin, jolla ei ole mitään peiteltävää, ei mitään hävettävää, mutta paljon ylpeydellä muisteltavaa. Pieni pohjoinen kansansirpaleemme säilyi itsenäisenä, sen demokraattinen yhteiskuntajärjestelmä toimivana, sen kansa vapaana. Huhtikuun 27. vuonna 1945 oli meidän voiton päivämme."
--------
Odotan presidentti Haloselta vastaavaa ylipäällikön päiväkäskyä 27.4.2005 sodan päättymisen 60-vuotispäivänä. Toki siinä olisi syytä lisäksi mainita, että Venäjä miehittää edelleen n. 12% Suomen alueesta ja Venäjän olisi jo aika hyvittää rikoksensa Suomea kohtaan.
Ylipäällikön päiväkäsky
7
792
Vastaukset
- Doh!
Vie se sepustuksesi historiapalstalle, minne se kuuluu.
- JuhaniPutkinen
Minusta viikon sisään (tulevaisuudessa) tapahtuva asia on erittäin ajankohtaista, eikä suinkaan kuulu historiapalstalle.
- pkr-1
vastaavanlaista selkeää toteamusta päiväkäskynkään muodossa ainakaan nykyiseltä presidentiltä. Korkeintaan 09.05.2005 muutamia NL:n toimintaa ylistäviä lausuntoja.
Tuskinpa edes erehtyy mainitsemaan mitään erillissodasta. Jos jotain muuta ilmenee, olen YLEN hämmästynyt. - jep.
Erillissota-Haloselta on turha odottaa rehellistä puhetta kun meni ihan kansainvälisessä tilaisuudessa natsi-Saksalaiset aseveljemme häpäisemään.
- pkr-1
puskasta tuollainen katkeruus nyt ilmoille kuiskattiin? Olin kuulevinani jotain metsän huminaa ja vaitonaisia kuiskailuja korven siimeksessä.
- Siirtokehoitus
Eikös putkisen paikka ole karjalatakaisin -palstalla?
- JuhaniPutkinen
No, Halosfanit, eikös teidänkin mielestänne Halosen pitäisi antaa tällainen Ylipäällikön päiväkäsky?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1653080Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732091- 411881
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431856Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul329993Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114973Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802