Pastori Adventtikirkossamme voi juoda olutta, kahvihuumetta ja saastaista sianlihaa hyvällä omalla tunnolla.
Pastorimme ei ole pakko maksaa myös kymmenyksiäkään.
Pastorimme ei ole pakko maksaa myös kymmenyksiäkään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kaiken tietävä seurakunnan johtajamme voisi antaaa raamatunopetuksen ravinnon ja SDA luontaistuottaiden merkityksestä viiriliin mieskuntoon.
Tätä pastorit eivät mielellään paljasta.
Kun valkeudella paljastaa teidän sydänpimeyden, niin jopa alkaa riivaus teidän sisällä.
Se heittelee teitä tuleen monelta suunnalta.
Tuo kahleenne on kyllä mahdollisuus poistaa Jeesusken nimessä ja veressä.
Niin syvää monttua ei ole, etteikö Mestari voi tulla teitä auttamaan.
Vaan teidän rakkautenne pimeyden herraan vain pitkittää ongelmaanne.
Sinun sydäemessä on paha sairaus - kun se näkyy vievän sinua kuin pässiä narussa.
Aina hakkaat tyhjää päätäsi seinään ja demntoitunut laulausi toistaa päiväst toiseen vanhaa polkkaasi.
Eikö jo tympäse? Jotenkin on surullinen sinun mielestäsi ja kohdastasi. On se perkeleellisen ikävä kahle tuo, mistä pidät tarkoitushakuisesti kiinni.
Voi, voi. sinua ja tyhjänpuhumisesti runsautta.
Ainut lääke on Jeesus - Hän voi puhdistaa tuollaisen sydämen pimeyden todelliseen valoon ja vapauteen.
Oletko tavannut ulkokultaisia pastoreita jotka eivät tee parannusta synneistään?
Otahan lääkkeesi. Kyllä Herra kynii kaikki, sinutkin. Turhaa siinä on aina jahkata asiaa.
Se näyttää niin typerältä manaamiselta.
Jeesus on kuollut pari tuhatta vuotta sitten. Ei muuta.
Sen kyllä huomaa että adventistit ovat pastoreittensa talutusnuorassa.
Sieltä se ohjaus tulee.
Pastorin rooli on taluttaa laumaansa.
Luukkaan Evankeliumi 6:39
Hän sanoi heille myös vertauksen: "Eihän sokea voi sokeaa taluttaa? Eivätkö molemmat lankea kuoppaan?"
11:34 sinä olet rakastunut omaan toivottomuuteen kirjoituksissa. Ei elämää ja vain valikoituja peukalopaikkoja. Samaa se on tuolla helluntalaispalstalla.
Siellä kaltaisesi vauvavalelijat manaa omaa sokeuttaan, ja sinäkin vain omaasi.
Olet langennut omaan syvään kuoppaasi, omassa sokeudessasi.
Turhaa siinä on jeesustella - sekin on erittäin farisealaista.
https://www.is.fi/terveys/art-2000008142478.html
aivan kahvihuume..
TERVEYS
Tiesitkö, että kahvi voi nostaa kolesterolia?
Sydänliitto muistuttaa sivuillaan, että kahvin sisältämällä kafestolilla ja kahveolilla on vaikutusta LDL-kolesterolin nousuun.
Kafestoli ja kahveoli ovat rasvoja, joiden määrä kahvissa riippuu valmistusmenetelmästä.
– Etenkin niiden, joilla kolesteroli on jo valmiiksi koholla tai on sepelvaltimotauti tai muu valtimosairaus, täytyy suhtautua tarkemmin erilaisiin kahvijuomiin, Sydänliiton ravitsemusasiantuntija Tuija Pusa sanoi aiemmassa jutussamme.
Näin eri kahvit vaikuttavat kolesteroliin
■ Eniten kolesterolia kohottaa pannukahvi.
■ Espresso, ja siitä valmistettavat juomat kuten cappuccino ja caffè latte, voi myös aiheuttaa kolesteroliin merkittäviä muutoksia.
hyvä muistaa
https://www.is.fi/terveys/art-2000004881188.html
NELIKYMPPINEN terveellisiä elintapoja noudattava helsinkiläismies sai yllättävän tiedon työterveyshuollon rutiinitarkastuksessa: hänen kolesteroliarvonsa oli kohonnut. Kun syytä alettiin pohtia, lääkäri epäili että muutos johtuisi kahvista, sillä mies oli vaihtanut suodatinkahvin espressoon.
– Jos aikaisemmin ei ole ollut kolesteroli koholla, kyllä sen runsaasti kahvia juomalla saa nousemaan, sanoo Sydänliiton ravitsemusasiantuntija Tuija Pusa.
Suurin vaikutus kolesteroliin on pannukahvilla, jonka juomista Sydänliitto ei suosittele. Espresso, josta valmistetaan esimerkiksi cappuccino- ja caffè latte -juomat, ei vaikuta yhtä voimakkaasti, mutta sekin voi aiheuttaa kolesteroliin merkittäviä muutoksia. Suodatinkahvi ei nosta kolesterolia.
– Etenkin niiden, joilla kolesteroli on jo valmiiksi koholla tai on sepelvaltimotauti tai muu valtimosairaus, täytyy suhtautua tarkemmin erilaisiin kahvijuomiin, Pusa neuvoo.
KOLESTEROLIN nousun aiheuttavat kahvin sisältämät kafestoli ja kahveoli.
– Ne ovat rasvoja. Suodatinkahvissa nämä rasvat jäävät paperiseen suodatinpussiin.
Kahvin rasvojen vaikutusmekanismia kolesteroliin ei tunneta vielä tarkkaan. Todennäköinen selitys on, että ne vaikuttavat jollakin tavalla maksasoluihin.
– Kolesteroliaineenvaihduntahan tapahtuu maksassa, joka sieppaa LDL-reseptoreilla LDL-kolesterolia pois verestä.
Erikoiskahveissa kannattaa Pusan mukaan huomioida kahvin sisältämien rasvojen lisäksi sekin, että esimerkiksi yhdessä latte-kupillisessa voi olla useampikin desilitra maitoa.
– Jos se on täysmaitoa, se sisältää runsaasti tyydyttynyttä rasvaa, joka myös nostaa veren kolesterolipitoisuutta. Joskus täysmaitoon tehty erikoiskahvi vielä höystetään kermavaahdolla, mikä on jo aikamoinen pommi.
ESPRESSOJUOMIEN ystäviä Pusa opastaa miettimään, kuinka paljon kahvia tulee juotua päivittäin. Pannukahvista on mitattu, että 5–6 kupillista päivässä voi nostaa veren kolesterolipitoisuutta 0,3–0,4 millimoolia litraa kohden.
– Espresson kafestoli- ja kahveoli-pitoisuus on noin puolet pannukahvista. Jos espressoon tehtyjä kahveja tulee juotua useamman kerran viikossa tai ihan päivittäin, kyllä niillä silloin on jo vaikutusta.
Pusa sanoo, että kahvilakulttuurin leviämisen myötä nuortenkin olisi hyvä havahtua tiedostamaan espresson vaikutus kolesteroliin.
– Luulen, että se voi tulla monelle yllätyksenä. Ylipäätään peruslähtökohta on, että jokaisen tulisi parikymppisestä lähtien tietää oma kolesteroliarvonsa. Sen saa selville vain mittaamalla, sillä kohonnut arvo ei tunnu miltään.
Jos tuntuu, että espressojuomia tulee nautittua liikaa, Pusa ehdottaa pienentämään annoskokoa ja vaihtamaan täysmaidon kevyempään maitoon tai vaikka soijamaitoon.
– Yksi kikka, joka onnistuu kotioloissa, on myös espresson suodattaminen suodatinpussin läpi.
Join aikasemmin viljakahvia, jossa on sikuria, paahdettua ohraa ja ruista.
Kolesteroliarvot olivat koholla ja nousivat viljakahvin vuoksi entisestään.
Vaihdoin sitten tummapaahtoiseen oikeaan luomukahviin ja kolesterooliarvot laskivat muutaman kuukauden päästä normaalille tasolle. Juon kolme kuppia kahvia aamupäivän aikana.
Toinen asia, mikä vaikutti myös kolesteroliarvoni normalisoitumiseen oli se, että vaihdoin soijanakit oikeisiin kevytnakkeihin.
Soijanakeissa oli valtavat määrät piilorasvoja, jotka nostivat kolesteriarvoa myös huimasti. Makua kun soijanakkoihin ei saatu ilmeiseti muutoin kuin lisäämällä rasvaa.
Mulla tulee soijasta ja kaurasta aivan järjettömän huono olo. En pysty syömään mitään, mikä sisältää soijaa tai kauraa. Kokeilin gluteiinitontakin kauraa, mutta sama juttu.
Onhan sitä muutakin mitä voi syödä !
Ei kolesteroli ole pahasta. Liika kolesteroli on. Mutta ihminen tarvitsee kolesteroliaan. Ilman sitä ihminen kuolee.
Höpöhöpö!!
Mutta miten on, poltteleeko advensissit kannabista niin kuin Jeesus ammoin? Nostatti sillä pyhää henkeä, sai näkyjä jne.
Ellwn White käytti kovia huumeita (opiaatteja päävamman takia) ja teki astraalimatkoja avaruudessa.
Hän näki jatkuvasti näkyjä ja enkeleitä.
Joudutte tekemään tuomiopäivänä tilin Jumalalle kaikista valheistanne. Niin tuostakin.
No niinpä joudut sinäkin omista valheistasi!
Mille niistä lukuisista jumalista?
Ellenkö se sormellaan osoittaa, että tuon minä solvaamisesta Helvettiin määrään? Ja Jumala nyökäyttää partaista päätään.
Miten niin ei voi? Olen syönyt sianlihanakkeja Kallionimen Peurunpirtissä. Grillasimme niitä siellä takassa. Kahvia join myös samaisella kirkon leiritilalla. Yövyimme myös samassa huoneessa (kauhistus!) Tyttöystäväni kanssa. Olutta en muista juoneeni siellä mutta kotonahan se kyllä maistuu.
Pastoreista en tiedä mutta kymmenykset eivät kuulu uuteen liittoon vaan ovat vain yksi valheellinen kirkon rahankeräyskanava.
On ihan jees olla adventisti!
Kyllä juhannusjuhlilla Kallioniemen kentällä teltassa sattui ja tapahtui. Kiimaisia neitokaisia pantiin niin, että teltan narut oli lujilla. Viinaksia oli mukana riittävästi ja melkein 2 yötä putkeen tuli valvottua makkaran ja alkoholin avulla.
Ihanat on muistot.