https://www.utu.fi/fi/ajankohtaista/uutinen/covid-19-on-myos-merkittava-aivosairaus
Pitkä covid-19 on vaarallinen erityisesti nuorille. Vaikka sairastaisit itse taudin kevyesti, pahin onkin vasta edessä.
Pitkä covid-19 on vaarallinen erityisesti nuorille. Vaikka sairastaisit itse taudin kevyesti, pahin onkin vasta edessä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä on se syy, miksi valtiot suhtautuvat koronaan niin vakavasti. Kun kansan tyhmin osa pitää koronaa nuhatautina, jona se toki voi myös ilmetä, seuraukset ovat aivan eri luokkaa kuin nuhassa.
Miljoonat ihmiset tulevat kärsimään koronan sairastettuaan lopun elämänsä. Vasta vuosien ja vuosikymmenten jälkeen tajuamme, millainen vitsaus korona olikaan.
Aivosairaudet räjähtävät, psyykkiset sekä muistiongelmat nousevat aivan eri tasolle.
Sairastin koronan viime talvena. Muistini ei ole palautunut entiselleen.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008147316.html
Syvä osanottoni kaikille 570 uudelle sairastuneelle. Pahin on vasta edessä
Ne on tartuntoja. Ei sairastuneita.
Olisikin hienoa jos täällä Suomella aloituksetkin nousisivat aivan eri tasolle !
Kuolleisuusaste Etelä-Amerikassa
2018-2019: n. 7-8
2020-2021: n. 7-8
Etelä-Amerikassa kuolee ihmisiä pahimmillaan yli 2,5 miljoonaa vuodessa. Korona-aikana tämä lukema ei ole muuttunut. Käytännössä siis muita kuolemia siirretään koronatilastoihin.
Joka neljäs tartunnan saanut saa aivovamman. Ihan sama vaikka sairastaisi itse taudin oirettomana.