Palkaton pakkotyö on AINA ihmisoikeusrikkomus.
Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
4 artikla
Orjuuden ja pakkotyön kielto
1. Ketään ei saa pitää orjuudessa tai orjuuden kaltaisessa pakkotyössä.
2. Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
3. "Pakkotyöllä tai muulla pakollisella työllä" ei tässä artiklassa tarkoiteta:
a) tämän yleissopimuksen 5 artiklan määräysten mukaisesti määrätyn vapaudenriiston aikana tai ehdonalaisessa vapaudessa tavanomaisesti määrättyä työtä;
b) aseellisen palveluksen luonteista palvelusta tai sellaista palvelusta, joka vaaditaan sen sijasta maissa, jotka hyväksyvät aseellisesta palveluksesta kieltäytymisen omantunnonsyistä;
c) sellaista palvelusta, jota vaaditaan silloin, kun vaara tai onnettomuus uhkaa yhteiskunnan olemassaoloa tai hyvinvointia;
d) sellaista työtä tai palvelusta, joka kuuluu yleisiin kansalaisvelvollisuuksiin.
Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
4 artikla
Orjuuden ja pakkotyön kielto
1. Ketään ei saa pitää orjuudessa tai orjuuden kaltaisessa pakkotyössä.
2. Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
3. "Pakkotyöllä tai muulla pakollisella työllä" ei tässä artiklassa tarkoiteta:
a) tämän yleissopimuksen 5 artiklan määräysten mukaisesti määrätyn vapaudenriiston aikana tai ehdonalaisessa vapaudessa tavanomaisesti määrättyä työtä;
b) aseellisen palveluksen luonteista palvelusta tai sellaista palvelusta, joka vaaditaan sen sijasta maissa, jotka hyväksyvät aseellisesta palveluksesta kieltäytymisen omantunnonsyistä;
c) sellaista palvelusta, jota vaaditaan silloin, kun vaara tai onnettomuus uhkaa yhteiskunnan olemassaoloa tai hyvinvointia;
d) sellaista työtä tai palvelusta, joka kuuluu yleisiin kansalaisvelvollisuuksiin.
Vastaukset 111
Vanhimmat
Ei Suomessa ole olemassa mitään pakkotyötä, aina voi valita. Joko teet kuten pyydetään ja saat tukia, tai sitten et tee, etkä saa tukia, ihan oma valinta.
Vähän sama asetelma kuin DDR:ssäkin muinoin eli teet kuten käsketään tai lähdet muuten vankilaan.
Ei kenenkään tarvitse tehdä itseä kannattamatonta työtä. Se on perustuslain ja YK:n ihmisoikeuksien vastaista joihin Suomi on sitoutunut. Se on aina hyväksikäyttöä ja riistoa oli se sitten nimetty ties miksi kuntoutukseksi tai kokeiluksi.
Tietysti, kuten totesit, myös toisen maailmansodan aikaisilla työleireillä duunia paiskineiden voi väittää itse hyötyneen tekemästään työstä. Koska työtä tekemällä välttyi kuolemalta. Onhan sekin työn teosta saatu hyöty että henkikulta säilyi.
Mustat Yhdysvaltain orjat jotka paiskivat duunia puuvillapelloilla hyötyivät myös itse tekemästään työstä. Heille tarjottiin silkkaa orjanomistajan jaloutta ilmaiseksi oma koti ja ruoka, sekä vaatetus.
Perustuslain ja ihmisoikeuksien vastaista on myös se, että minä teen työtä ja saan siitä palkkaa mutta sinä työtön syöt minun palkkani.
Katso kuule niistä verotustiedosita mitä julkaistaan joka vuosi ansiotulot niin näet kuka leipääsi syö ja itse jäät ilman ainakin tuottavuuden verran jonka syö ahne firma pomoineen.
Tuloerot ovat jo niin suuret ettei kukaan voi väittää ettei ahneus ole jo järjetöntä ja siitä kärsivät ihan kaikki myös sinä.
Miksi pitää sitten lakeja noudattaa? Mä voisin kyllä olla ilman työttömyysturvaa mutta vaadin, että saan kalastaa ja metsästää mökilläni ympäri vuoden omalla maalla ja en halua maksaa omasta maastani kiinteistöveroa ym. Koska onhan se omaa maatani 30 hehtaarin alueelta. Hirviäkin pellolla käy niin usein, että niistä riittäisi hyvin syötävää pitkäksi aikaa.
Miksi et siis ala työttömäksi itsekin?
Pitkäaikaistyöttömyys ja toimeentulotukiorjuus on myös sinun ulottuvillasi oleva mahdollisuus.
Ei+hitto+mikä+juntti+olet!+Ei+kaikki+työttömät+ole+työtyömiä+,+koska+työ+ei+huvita!+Sitä+työtyömyyteen+voi+olla+monia!+Tutkimukset+kertoo,+että+noista+9+e+pvä+orja+paikoista+vain+18%+työllistyy.+Kannaattaa+pitää+se+leipäläpi+kiinni,+jos+ei+tiedä+asiasta+mitään!+Suuriosa+yrityksistä+ja+kunnista+käyttää+juuri+noita+9+e+pvä+orja+hyväksi.+Aina+ne+samat+"+työnantajat"+.+Pirkanmaalla+eräs+kierrätyspaikka+joka+kierrättää+eletroniikkaa+ei+juurikaan+palkkaa+ketään+-+mutta+vara+kyllä+on!+Siellä+Kun+tulee+joku+kallis+laite+vakuutus+palautuksena+jossa+vaan+Pikku+särö+itse+muovikehyksessä+(+laita+itsessään+tuhansia+euroja)+yhtäkkii+se+laite+ei+menekkään+purkuun+vaan+häviää....eikä+todellakaan+9+e+vie+vaan+ihan+omistaja+itse+"+puff"+ja+sit+tietty+trokaa+kallista+teknikkaa+jonka+on+ilmaiseksi+saanut...tälläsii+kertomuksia+on+mulla+ihan+kirjaksi+asti.+Joutuisit+ite+työttömäksi+eikä+ois+suhteita+saada+duunii...+katotaan+mitä+sitten+kirjoitat!
Millä ihminen elää jos ei tukia saisi?
Sosiaalivirkailija elää palkalla
Työtön elää tuilla
Suomalaisten enemmistön mielestä sosiaaliturvan vastineeksi on tehtävä jotakin hyödyllistä – etenkin suurituloiset haluavat vastikkeellisuutta
Tiistaina julkaistun tutkimuksen mukaan valtaosa näkee nykyisen sosiaaliturvan auttavan ihmisiä takaisin jaloilleen eikä kannata näkemystä, että sosiaaliturva passivoisi tai olisi kannustinloukku.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007667931.html
Ei vastaajat edes ymmärrä kysymystä. Vai tekeeko vastaajat lapsilisän, korkovähennyksien, matkakulujen, äitiysrahan, kotihoidontuen ja lasten elatustukia vastaan mitään. Eivät tee nostelevat vain sosiaalitukia ja varastavat mm. äitiyspakkaukset lapsettomien rahoista. Puhumattakaan eläkeläisistä, jotka saavat joka kuukausi sosiaalitukea, jota nimitetään eläkkeeksi.
Eiväthän nämä tee edes palkkansa eteen mitään. Laahuavat nettipalstolla kaiken työaikansa. Siinä sivussa käyvät tehtailemassa liudan hoitovirheitä ja rakennusvirheitä sekä varastamassa työnantajan omaisuutta. Ja urkkimassa naapureiden potilastietoja. Ja juoksevat saikulla joka toinen viikko.
Ja jos ovat työnantajia kiusaavat kaiket päivät työntekijöitä ja tekevät näiden työnteosta mahdotonta.
Vastikkeettomat korvaukset kyllä kelpaavat.
Kannatan sosiaaliturvan vastikkeellisuutta sillä liian moni elää sillä vuosikymmeniä joka on ihan järkyttävää. Ei hae töitä eikä opiskelupaikkaa jotta työllistyisi.
Ei maksa velkojaan eikä lapsiensa elatusta vaan maksatuttaa kaikki veronmaksajilla itsensä lisäksi. Ja nämä ylpeilevät että on tullut tehtyä veronmaksajia ja vanhemmista kun he ottavat mallia niin kenestäkään ei tule veronmaksajaa.
Tämä kotimaisten loisijoiden määrä alkaa olla kestämätöntä. Kun tänne vielä alkaa tulla ilmasto pakolaisia niin sosiaaliturvan maksajia ei ole riittävästi maksamaan kotimaista ja ulkomaalaista lorvien elättämistä. Ei mene kauaa kun suomen rahat loppuvat ja sitten on pakko hakea töitä.
Paskapuhetta että rahat loppuvat , Jenkit ovat maailman velkaisin valtio ja kuitenkin ne saavat lisää velkarahaa aina maailman tappiin saakka, samoin on muillakin Valtioilla.
Miksi Suomen pitäisi uida vastavirtaan kun kaikki euroopan maat velkaantuvat vieläkin pahemmin kuin Suomi ja sitäpaitsi velkaantuminen johtuu ihan muista syistä kuin työttömyydestä.
Vastikkeellisuttaa haetaan vain siksi että saadaan halpatyövoimaa ja orjia lisää työttömyyden verukkeella. Maksakaa normi liksaa vaikka Valtion rahoista kuten turhille Valtion eläteillekin tehdään kuten työkkärin paperinkääntelijöille ja virkaköpeille jotka eivät tuota mitään lisäarvoa.
Kokoomus yllättäin haluaa vastikkeellisuutta eli pahaa oloa ihmisille lisää.
Kokoomus on natsi puolue mikä pitäisi lakkauttaa ihmisvastaisena ja pahuuden lietsojana.
"Kokoomus+yllättäin+haluaa+vastikkeellisuutta+eli+pahaa+oloa+ihmisille+lisää.
Kokoomus+on+natsi+puolue+mikä+pitäisi+lakkauttaa+ihmisvastaisena+ja+pahuuden+lietsojana."
Mitä+pahaa+siinä+on,+että+käy+muutaman+tunnin+päivässä+tekemässä+vähän+töitä+ja+turisemassa+muiden+työntekijöiden+kanssa?+Siitä+hyvästä+saa+vielä+180+€/kk+puhtaana+käteen.
Kenenkään+pää+ei+loputtomiin+kestä+toimettomuutta,+asia+jonka+kyllä+huomaa+pitkäaikaistyöttömistä,+heistä+95+%+ovat+syvästi+alkoholisoituneita+tai+puhtaasti+rappioalkoholisteja.+Eli+työttömien+pitäisi+olla+kiitollisia+valtiolle+siitä,+että+se+järjestää+heille+mielekästä+tekemistä,+eikä+työttömän+edes+tarvitse+maksaa+siitä!
Kokoomuksesta+sen+verran,+että+seuraavien+eduskuntavaalien+jälkeen+se+joutuu+korjamaan+meidän+nykyisen+täysin+epäpätevän+vihervasemmistolaisen+pikkutyttöhallituksen+aiheuttamia+tuhoja.+Itse+asiassa,+kokomuus+on+aina+jotunut+korjamaan+vasemmistohallitusten+tekemiä+hölmöilyjä...
Mikä+sinua+estää+heittäytymästä+pitkäaikaistyöttömäksi+ja+pudottautumasta+kokonaan+40%+leikatun+toimeentulotuen+perusosan+varaan+loppuelämäksesi?+Korkea+moraaliko+estää?
Kommunistille vain valtiolla työn tekeminen on työtä. Siispä ei ihme kun kommarit huutaa naamaa punaisena, että ”mee töihin”. Kommari kun ei tajua, että ihmiset ovat jo töissä mikäli he eivät työskentele nimenomaan valtiolla vaan jossain muualla.
"Mitä pahaa siinä on, että käy muutaman tunnin päivässä tekemässä vähän töitä ja turisemassa muiden työntekijöiden kanssa? Siitä hyvästä saa vielä 180 €/kk puhtaana käteen."
Ketä se hyödyttää? Millä tavalla tuollainen auttaa saamaan Suomen talouskasvun nousuun ja kansalaisten ostovoiman sekä hyvinvoinnin kohoamaan?
Mene nyt vittuun siitä saatanan kommari.
Lisääkö keskustelupalstoilla ihmisten vainoaminen kommunistin provikkapalkkaa? Lisääkö ihmisten yleinen paha olo kommarin provikkapalkkaa?
Lisääkö yleinen paha olo kokkareiden palkkaa? Miten? Eihän pahoinvoiva ihminen tuota mitään eikä kykene töihin edes ja jos kykenee niin tekee kaiken työn tahalleen päin vttua.
Onko pahoinvoiva ihminen tuottava työntekijä? Ei ole. Siispä pahoinvoiva työntekijä ei lisää yrityksen tuottavuutta vaan heikentää sitä. Luulisi silloin, että pahoinvoiva ihminen on kommarin unelma eikä kokkareen.
”Ei hae töitä eikä opiskelupaikkaa”.
Kokkareet ovat käskeneet laittaa rekryt jäihin.
Kokkareet ovat heikentäneet opiskeluun pääsyä radikaalisti sekoittamalla ja vaikeuttamalla opiskeluvalintaa.
Kokkare käskyttää ensin laittamaan rekryt jäihin. Tämän jälkeen sama kokkare käskyttää muita kokkareita huutelemaan ihmisille ja osoittelemaan sormella, että ”menkää töihin”.
Kokkare tekee aloituksen opiskelemaan pääsemisen ja hakemisen vaikeuttamisesta, sillä ”pitäähän mennä töihin (kts. yllä oleva teksti) ja eihän kaikille kouluja käyneille töitä löydy”. Tämän jälkeen sama kokkare kehottaa muita kokkareita huutelemaan, että ”miks ei mee opiskelemaan”.
Paljon suurempi ongelma ovat vastikkeettomia korvauksia nauttivat työlliset. Te perässä vedettävät ammattitaidottomat tumpelot jotka lorvitte työaikana suomi24.fi- työttömyyspalstoilla vittuilemassa työttömille kun pitäisi tehdä töitä sen palkan eteen. Yhteiskunnan freelancereita jotka lorvivat vuodesta toiseen tyhjänpanttina työpaikoilla saamatta mitään aikaan. Korkeintaan hoitovirheitä, kiusaamista ja sairaslomia. Mutta vastikkeettomat korvaukset kyllä kelpaavat! Missään työpaikassa mikään ei toimi, kaikki on pielessä ja "työntekijät" eli vapaamatkustajat koko ajan saikulla.
Mene nyt jumalauta kieriskelemään omissa kokkareissasi. Talkootyö kuuluu kommari- ihanteisiin. Kommareilla töitä ja perseilyä kyllä riittää ja palkaksi työn ilo ja köyhyyden tuottama jalo luonne plus nöyryys. En tiedä millä aivotoiminnalla saat kaiken aina kokkareiden syyksi kun et saatanan kommari osaa ikänä katsoa peiliin.
Sattumalta tiedän kaupungin työntekijöiden ja valtion virkamiesten tavan tehdä töitä.
Kaupungin työntekijä: valittu suhteilla loppuelämäksi töihin, ei eläessään koskaan tehneet ainuttakaan työhakemusta. Työaika kuluu muiden ihmisten asioiden juoruamiseen, muiden ihmisten tietojen kaivelemiseen netistä, netin keskustelupalstoilla, chateissa, deittipalstoilla yms. hengaillessa, kavereiden tapaamisissa toisessa yksikössä, autolla ajeluun huvin vuoksi, kahvi-ja ruokatauoilla tuntikaupalla hengailuun, suklaan mässyttelyyn, toisilla jopa dokailuun työaikana tai maksullisissa käymisiin työaikana.
Valtion virkamies: työpäivä aloitetaan tunnin kahvitaolla ja samalla luetaan päivän lehdet. Sitten siirrytään omaan työhuoneeseen hengailemaan keskustelupalstoille ja kirjoittelemaan ”menkää töihin”. Seuraavaksi juoruillaan pari tuntia työkaverin kanssa ja loppupäivä haaveillaan ja mässytetään pullaa.
Talkootyö kuuluu myös kokoomuslaisiin sekä kepulaisiin ihanteisiin kunhan vain se ei kokoomuslaista tai kepua itseään koske ja kunhan vain kokoomuslainen tai kepu saa siitä itselleen mahdollosimman paljon rahallista hyötyä esim. osakkeina, provikkana, bonuksena tai muuten yrityksen liikevaihdon ja voiton myötä eli voitto revitään heikompiosaisten selkänahasta tavalla tai toisella teettämällä huonosti palkattua työtä, teettämällä ylimääräistä työtä palkatta, maksamatta erilaisia lisiä tai kokoomuslaisittain ”työn lisäarvona” kuten esimerkiksi työn tekijä suostuu tyhmyydessään ottamaan työpuhelimen kotiin ja siitä hänelle ei makseta mitään, mutta se työllistää kokoomuslaista supoa.
Kokoomus kylläkin kannattaa ja tukee Issin kaltaista palkkana vain ”työn ilo”. Kuten ihan esimerkkinä kannustetaan siivoamaan ILMAISEKSI ja pelkkää ”työn iloa” vastaan kuten myös kokoomuslainen Supo on ottanut lahjuksia vastaan Issin kaltaiselta ”työn ilojen” työllistäjältä.
Talkootyö kuuluu suomalaisiin ihanteisiin. Ihmisten orjuuttaminen ilmaiseksi vaaditulla työllä ei katso poliittista kantaa. Tilaisuus tekee varkaan ja köyhiä on aina helppo kiristää ja käyttää hyväksi.
Pahin tilanne on toimeentulotuilla ja alimmilla työmarkkinatuilla sinnittelevillä pitkäaikaistyöttömillä. Heidän elämäänsä sabotoidaan muillakin keinoin. Mukana on mielenterveyshuolto, ja erilaiset stigmatisointijärjestelmät.
Aluksi pitäisi viroissa olevat pakottaa tekemään työtä. Nyt he loisivat verovaroilla, eivätkä hanki rahaa mistään. Koko elämä kuluu pummina.
Olen yrittäjä ja minulle haki joku työharjoitteluun mutta TE-palvelut hylkäsi koko homman, koska yritykseni on palkanmaksukyvytön. Eli kyllä ne virkailijat pitää huolen siitä, että millekkään puuhapaljoille ei anneta haroittelijoita jos työllisymiseen ei ole työkokeilun jälkeen mitään mahdollisuuksia. Tätä taas ei liian monet työttömät usko, vaan luulee ihan päin vastoin, että TE-toimistossa juuri halutaan ihmisiä mihinkään työllisymiseen johtamattomiin harjoitteluihin.
"... että millekkään puuhapaljoille ei anneta haroittelijoita..."
Millekään puuhapajoille?
Millainen yrittäjä nimittää omaa yritystään puuhapajaksi? Ihmekös kun olet palkanmaksukyvytön kun et kaikesta päätellen edes itse suhtaudu yrittämiseesi vakavasti.
Aika moni työtön tietää ihan kuule faktana omasta kokemuksesta että työkokeilut ja harjoittelut eivät yleensä koskaan johda normaaliin työsuhteeseen. Ne useimmiten toki suoritetaan sosiaalipummiyrityksissä, eikä oikeissa yrityksissä.
Kuule, jos liikevahto on 100000 € / vuosi niin ei yrittäjä pysty työlllistämään kuin itsensä.
Tarvitaan toiset 100000 € / vuosi päälle, että voi ottaa toisen työn tekijän kokopäivätöihin.
Ei kiinnosta sinun puuhapajasi asiat. Kommentti koski väitettäsi etteivät työttömät tajua omista asioistaan mitään.
"Eli kyllä ne virkailijat pitää huolen siitä, että millekkään puuhapaljoille ei anneta haroittelijoita jos työllisymiseen ei ole työkokeilun jälkeen mitään mahdollisuuksia. Tätä taas ei liian monet työttömät usko, vaan luulee ihan päin vastoin, että TE-toimistossa juuri halutaan ihmisiä mihinkään työllisymiseen johtamattomiin harjoitteluihin."
Siinä työttömien asioista mitään tietämätön selittää työttömille työttömien asioita. Harjoittelut, työkokeilut ja muut eivät lähes koskaan johda työsuhteeseen. Usko pois.
Juu tiedän, että missään yhdenmiehen yrityksissä työkokeilut eivät ainakaan johda työsuhteisiin ja eikä aina isommissakaan yrityksissä joissa 20 vakituista työn tekijää ja 2 milj. € liikevaihto / vuosi. Monissa firmoissa siis sellaisissa vähän isommissakin vaan on paljon määräikaisia ja työharjoittelijoita kouluista ja TE-palveluista joita vaan kierrätetään surutta.
Se on vain TE-palveluiden toive, että työkokielija ei menisi yritykseen jossa vain omistaja pystyy nostamaan palkkaa ja ei pysty maksamaan palkkaa muille kuin ehkä 0-tuntisopparilla määräaikaisissa jutuissa. Mutta TE-palvelut eivät kuitenkaan päätä mihin työkokeiluun halukas työtön työnhakija menee.
Eli kyllä ne siellä TE-toimistossa työttömän etua ajattelee mutta eivät voi paljon sille mitään, että miten asiat ovat oikeesti.
Kokoomuksen lanseerama vastikkeellinen sosiaaliturva on natsien samaa vastaava arbeit macht frei, työ vapauttaa ajattelua.
Tuottamatonta hevonpaskaa ja taas saadaan virkapelleille lisäpuuhastelua kytätätessä ihmisiä kuin vankeja avovankilassa. työllistävin osuus tulee tietenkin itse virkamiehille itselleen kun tarvitaan A4 saastetta syytäviä turhakkeita lisää Valtion leipiin "seuraamaan työllistäviä vaikutuksia".
Uskomatonta ajattelua, pitäisi saada oikeita palkkatyöpaikkoja eikä mitään hevonpaskaa!
"Se on vain TE-palveluiden toive, että työkokielija ei menisi yritykseen jossa vain omistaja pystyy nostamaan palkkaa ja ei pysty maksamaan palkkaa muille kuin ehkä 0-tuntisopparilla määräaikaisissa jutuissa. Mutta TE-palvelut eivät kuitenkaan päätä mihin työkokeiluun halukas työtön työnhakija menee."
Voi elämä mitä lätinää. TE- ahdistelijoiden ainoa tavoite on varmistaa ettei kuntien tarvitse maksaa työttömistä sakkomaksuja. Työttömät pois työttömyystilastoista. Se on ainoa tavoite. Tähän te- valvomolle kelpaa mikä tahansa keino.
Taidat olla vähän yksinkertainen. Hyväuskoinen hölmö kuvittelee harhaisessa päässään että te- toimistolla on jotain hyväntahtoisia toiveita työttömille.
Se tässä nykyisessä touhussa on pelottavinta ettei köyhien työttömien vainoaminen ole poliittisesta kannasta kiinni. Ei voida sanoa että sen enempää oikeisto kuin vasemmisto, tai mikään siltä väliltä edes yrittäisi luoda työmarkkinoille olosuhteita jossa köyhällä työttömällä tai köyhällä työllisellä olisi mahdollisuus kohentaa TALOUDELLISTA hyvinvointiaan.
Sekä poliitikkojen puheet että yleinen asenneilmasto ei vastaa todellisuutta. Työttömyyskeskustelu on täysin reaalielämästä erkaantunutta. Puhutaan ulkomaisen halpatyöläisen "kurjasta" asemasta ja toisaalta suomalaisista toimeentulotukiorjista joiden elämä on yhtä lomailua. Yleinen asenneilmasto on se että kaikista epätoivoisimpia pitää rangaista epätoivoisesta asemastaan, koska heidän epätoivonsa ärsyttää hyvin toimeentulevia.
Työttömyydestä ja köyhyydestä ei edes haluta eroon. Ja tämä ei katso enää edes poliittista kantaa. Lisäksi toimeentulotukiorjiin kohdistuu koko ajan törkeämpää diskriminaatiota. Heidän vihaamisestaan ja rankaisumentaliteetista on tehty sosiaalisesti hyväksyttyä. Asenneilmapiiri on hyväksyvä sille tavoitteelle että köyhän ahdinkoa pitää lisätä tarkoituksella entisestään koska se on köyhälle ihan oikein.
Nyt pitäisi herätä tajuamaan miten vaarallisella tiellä ollaan.
Eikun sinä olet nk. loispummityötön ja piste.
Kannatan sosiaaliturvan vastikkeellisuutta sillä liian moni elää sillä vuosikymmeniä joka on ihan järkyttävää-
Eikös meillä ole jo kuntouttava työtoiminta ja työkokielu. Mitä vastitikeellisuutta vielä haluat jos nämä meillä on jo nämä?
Itse olen kuntouttavassa ja työkokeilukin 6kk tuli jo käytyä. Kun sopimus loppui ei palkattu.
Niin ja hakemuspakkokin miellä on. Sipilän hallitus loi aktiivimallin ja Marinin hallitus muutti sen niin, että pitää hakea 4/paikkaa /kk, mutta mitä se auttaa jos ei työllisty. Tiestkö, että yirttäjä ja rekrtyoija ovat niitä jotka päättää ketä otetaan tölihin. Kaikkia hakijoita ei voi valita jos samaan paikkaan tulee 100 hakijaa ellei jopa 1000.
Erittäin hyvä aloitus. Loistavaa että jaksat pitää tätä asiaa esillä.
Työttömyyteen ja työttömien kohteluun sisältyy paljon suurempi ihmisoikeusrikkomusten repertuaari, ettei keskivertoihminen, harvoin edes työttömät itse, sen laajuutta ja moniuloitteisuutta edes hahmota.
Vastaamalla ILMAISEKSI näihin kirjoituksiin keskustelupalstoilla ja lehtien mielipideosastolla työllistät paitsi toimittajia niin suuren joukon eri tiedustelupalveluita. Itse et kuitenkaan saa latin latia vaikka kirjoittelisit ja vastailisit ummet ja lammet.
Mitä siitä?
Mitähän jännittävää yrität sanoa? Pitäisikö siis lopettaa kirjoittelu nettipalstoille ettei edes toimittajilla ja tiedustelupalveluilla olisi töitä? Vai pitäisikö nettifoorumeille kirjoittamisesta vaatia rahallinen korvaus?
Kerro lisää.
Kannattaa muistaa että Työkokeilu(TE-toimiston palvelu), Kuntouttava työtoiminta(sosiaalinen palvelu) ei ole työsuhde, joten mitään velvollisuutta tehdä työtä ei ole näissä.
Ennen kuin menette mitään paperia allekirjoittamaan niin muistakaa tarkistaa ja vaatia muutoksia, että siellä lukee, että teette 4 tuntia yhtenä päivänä viikossa, ettekä yhtään enempää. Lisäksi muistaka tarkistaa ja vaatia, että paperissa lukee "Koska työkokeilu tai kuntouttava työtoiminta ei ole työsuhde on työkokeilussa/kuntouttavassa työtoiminnassa olevalla läsnäoloveloellisuus mutta ei työskentelyvelvollisuutta.
MISTÄ ONGELMASTA kuntouttavan työtoiminnan pitäisi kuntouttaa?
MILLÄ TAVOIN "työtoiminnan" jossa ei tarvitse harjoittaa työtoimintaa, vaan mennä "olemaan läsnä paikassa X", kuntouttaa ihmistä, oli hänellä ongelmia tai ei?
EI OLE OLEMASSA YHTÄÄN AINUTTA PÄIVÄNVALON KESTÄVÄÄ PERUSTETTA pitkäaikaistyöttömän, oli hän terve tai sairas, velvoittamiseen että pitää mennä neljäksi tunniksi "olemaan läsnä" johonkin paikkaan X.
Jos kansalainen, sairas tai terve, työtön tai työllinen tai jotain siltä väliltä, haluaa itse olla läsnä paikassa X, hän osaa ihan itse mennä olemaan läsnä paikassa X.
Jos kansalainen, terve tai sairas, työtön tai työllinen tai jotain siltä väliltä, kokee tarvitsevansa jotakin työtouhutoimintaa, hän voi tiskata omat tiskinsä, haravoida oman pihansa mikäli hänellä oma piha on, tai siivota oman asuntonsa, tai nyplätä jotain helvetin liinaa. Iha itte. Ja vieläpä hyötyy tekemästään työstä ihan itse. Ei tartte ketään ulkopuolista kehitysvammaista kusipäätä kommaria keksimään jotain vajaaälyistä aktiviteettia.
Tämä on niin TAUTISTA PASKAA ettei uskoisi että tämänkin saastan on annettu jatkua jo vuosikymmeniä. KUINKA MONI SUOMALAINEN ON MENETTÄNYT KOKO ELÄMÄNSÄ TÄMÄN PASKAN TAKIA? Kuinka montaa sataa ja tuhatta normaalia suomalaista on pidetty yhteiskunnan taholta laillisesti pilkkana koko heidän elämänsä ajan? Koska joku saatanan sosiaalipummihuorayritys on hänen elämänsä pilaamisoperaatiosta hyötynyt. Mahdollisuudet toteuttaa unelmiaan, ja rakentaa itselleen sopiva elämä, on torpattu jo heti peruskoulun jälkeen. Kun on oltu hyväuskoisia ja uskottu te- tätejä ja setiä, ammatinvalinnanohjaajia ja uravalmentajia, että kyllä se POLKU TYÖELÄMÄÄN näitä reittejä pitkin avautuu. Ja kun sitten on huomattu ettei mikään tie johtanutkaan ulos köyhyydestä, ikää karttuu, elämä kuluu, köyhyyden aiheuttamia ongelmia kasaantuu, ja cv on tullut täyteen kokeilua ja kuntoutusta, on uskottu törkeät valheet siitä, että vian täytyy olla itsessä, omissa mielenterveyshäiriöissä, lapsuuden traumoissa, vajaakuntoisuudessa ja niin eespäin.
Vetäkää nyt vittu päähänne!
Miten voi edes olla mahdollista ettei tälle työttömien ihmisten, sairaiden tai terveiden, elämällä pelleilylle ole vielä laitettu pistettä?
Ja kyllä. Työllistämisyhdistykset ja muut sosiaaliset syöpä"yritykset" kyllä teettävät oikeita asiakastöitä myös kuntouttavassa työtoiminnassa olevilla. Siis aivan normaaleja asiakastöitä (huonekalujen entisöintejä, pyörän- ja auton huoltoja, remonttitöitä yms) joista sosiaalinen paskayritys tai työllistämisyhdistys veloittaa asiakkailta korvauksen. Yhdistys VARASTAA laillisesti kuntouttavassa työtoiminnassa tai työkokeilussa olevalla teetetyn työn korvauksen itselleen. Itse työn tehnyt henkilö jää nuolemaan näppejään ja saa palkaksi leiman otsaansa kun on ollut kuntoutettavana jostakin keksitystä ongelmasta ja on vajaa sitä ja tätä.
Kuntoutus ei voi koskaan olla velvoittavaa.
Palveltavana oleminen ei voi olla velvoittavaa.
Ei ole olemassa pakkotyötä, on vain työtä. Joka ei työtä tee, sen ei syömänkään pidä!
Eri asia on pikkulapset, sairaat ja vanhukset.
Joku se elää vielä agraariaikakautta. Et oo huomannut että aika on muuttunut. Jo aika monta vuotta sitten. Yhteiskunta ei enää toimi sillä periaatteella millä maatalousyhteiskunta toimi.
Minusta tuo ei ole niin hirveää, kun yrittäjäksi pakottaminen. Sitten konkka ja ulosotto. Tuosta saa nyt sentään päivärahan ja vähän aikaa pois "tilastoista".
Juu jos yrittäjänä epäaonnistuu niin tukien takaisin saantiin pitää käydä aikamoinen ja puuduttava paperisota TE-palveluiden kanssa. Ulosotto ei tule muussa tapauksessa kuin, että luuoissaan pistää liian isot tuloarvioit ja jää sitten tämän takia verovelkaa kun ei osaa asiaa muuttaa ajoissa, että mitään tuloja tulekkaan.
Ei työkkäri ketään pakotakkaan töihin, aloittaja on oikeassa että se olisi ihmisoikeusrikkomus.
Sen sijaan työkkäristä ilmoitetaan että mene töihin, ja jos et mene niin et saa työttömyyskorvausta. Ja tässä on vissi ero ihmisoikeusrikkomuksiin. Orjalla ei ole valintaa mennäkö töihin vaiko ei, työttömällä on.
Ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus
22. artikla
Jokaisella on yhteiskunnan jäsenenä oikeus sosiaaliturvaan sekä oikeus kansallisten toimenpiteiden ja kansainvälisen yhteistyön kautta kunkin maan järjestelmä ja voimavarat huomioon ottaen, nauttia hänen ihmisarvolleen ja hänen yksilöllisen olemuksensa vapaalle kehittymiselle välttämättömiä taloudellisia, sosiaalisia ja sivistyksellisiä oikeuksia.
Oikeus sosiaaliturvaan
Jokaisella on oikeus sosiaaliturvaan. Oikeus tarkoittaa, että valtioiden on taattava kaikille, ja etenkin haavoittuvimmassa asemassa oleville, suojelua tietyissä elämäntilanteissa ja olosuhteissa. Suojelua on tarjottava esimerkiksi, kun henkilö jää ilman työstä saatavaa toimeentuloa työttömyyden, äitiyden, sairauden, vammaisuuden tai vanhuuden vuoksi.
Toimeentulotuki.
Sitä eivät voi työkkärissä evätä, eli edeleenkään eivät TE-toimistolla pakota ketään töihin.
Voivat evätä työttömältä joka ei ota työtä vastaan työmarkkinatuen, mutta toimeentulotukea voi edelleen hakea. Eli ei ihmisoikeusrikkomusta.
https://www.kela.fi/toimeentulotuki-kuka-voi-saada
Siinä vielä linkki. Ja tähän ei työllistämistoimet voi kajota.
Eli suksikaa nyt jo kuuseen "rikotaan ihmisoikeuksia ku ei jakseta mennä töihi!" -ideoidenne kanssa.
Suksi+itse+kuuseen+saatanan+mistään+mitään+tietämätön+dorka!
Toimeentulotuen+perusosaa+voidaan+leikata+jopa+40%.+sillä+perusteella+ettei+työtön+suostu+menemään+orjatyöhön,+eli+palkattomaan+työhön+tai+johonkin+pelleilytoimintaan.+Ymmärrätkö?
Tajuatko?
Meneekö+jakeluun?
Kaikille+ei+ole+tarjolla+PALKKAA+tekemästään+työstä.+
Työtön+ei+ole+työtön+koska+ei+jaksa+tehdä+töitä.+On+se+nyt+perkele+miten+paljon+työtöntä+ihmistä+on+lupa+loukata+kaiken+sen+muun+paskan+lisäksi+mitä+toimeentulotukiorja+joutuu+kestämään+köyhyyden+seurannaisvaikutuksista+elämässään.+
Jos+itselläsi+duunia+riittää+ja+siitä+pääset+nauttimaan+vielä+vastikkeettomasti+maksettua+palkkaa+siitä+hyvästä+että+viitsit+hinata+aamu+viideksi+laiskan+perseesi+työpaikkaan+x+olemaan+siellä+tekemättä+mitään+koko+päivän,+pidä+se+turpa+kiinni.
Mutta+jos+ei+työnteko+hotsita+koska+joutuu+maksamaan+veroa,+mikä+sinua+estää+heittäytymästä+itse+pitkäaikaistyöttömäksi?+Toimeentulotuilla+eläminenhän+on+sinun+käsityksesi+mukaan+pelkkää+laiskottelua+ja+lomailua.+Mikä+sinua+itseäsi+estää+pudottautumasta+40%:lla+leikatun+toimeentulotuen+varaan+loppuelämäksi?+Ikuiselle+lomalle?++Korkea+moraaliko+estää?+Haluat+olla+joku+yhteiskuntaa+pystyssä+pitävä+voima?++Hhahahahaaa.+Eiköhän+se+ole+se+palkka+sunkin+kohdalla+joka+sua+motivoi+työn+tekoon.+Ei+suinkaan+työn+teko+itse.+Saatanan+narsisti+mulkku.
Perustuslakia toiminta rikkoo.
Perustuslain 6 §:n 2 momentissa on luettelo eräistä kielletyistä erotteluperusteista. Siinä on erikseen mainittu sukupuoli, ikä, alkuperä, kieli, uskonto, vakaumus, mielipide, terveydentila ja vammaisuus. Luettelo ei kuitenkaan ole tyhjentävä. Erikseen mainittuihin kiellettyihin erotteluperusteisiin rinnastetaan muut henkilöön liittyvät syyt. Niitä ovat esimerkiksi yhteiskunnallinen asema, kuten työttömyys, varallisuus, perhesuhteet ja asuinpaikka.
Työstä kieltäytyminen on aina aiheellista, kun kyse on hyväksikäytöstä. Hyväksikäyttö ilmenee usein niin, että:
työntekijälle maksetaan palkkaa alle työehtosopimuksen
häneltä evätään vapaapäiviä
hänellä teetetään työpäiviä ilman asianmukaista korvausta.
sairausloman pitämisen kieltämistä
työterveyshuollon puuttumista
Rikoslaissa työvoiman hyväksikäyttö on kriminalisoitu muun muassa työsyrjintänä, kiskonnantapaisena työsyrjintänä, törkeänä kiskontana tai vakavimmassa muodossa ihmiskauppana.
Epäily työsyrjinnästä syntyy esimerkiksi silloin, kun työntekijälle ei makseta pakottavaan lainsäädäntöön (esimerkiksi yleissitovaan työehtosopimukseen) perustuvaa palkkaa, palkan lisiä tai muita osia. Jotta työsyrjinnän tunnusmerkistö täyttyisi, on työntekijä asetettu epäedulliseen asemaan muihin saman alan työntekijöihin nähden.
Kuule. Työkkäriä ei ole ollut olemassakaan enää aikoihin. Työ- ja Elinkeinotoimisto ei ole työn välittäjä. Se on valvova elin jonka tarkoitus on siistiä työttömyystilastoja jotta kaupunkien ei tarvitse maksaa sakkoja työttömistä. TE- toimistolta voidaan lähettää työtarjouksia joita joku te- laiskiainen plärää mol.fi sivulta "työpäiviensä" ratoksi ja postailee työttömien sähköposteihin. Mikäli työtön ei ole hakenut tarjottuja töitä tai hyödyttämiä työkokeiluja tai jättänyt jotakin työllistymissuunnitelmassa olevaa suorittamatta johon hän ei ole haastattelussa sitoutunut, voidaan häntä totta tosiaan rangaista taloudellisesti.
Ei ole olemassa mitään työkkäriä josta ilmoitetaan että mene töihin. Urpo. Työnantaja/rekrytoija on edelleenkin se joka tekee valinnan kuka valitaan töihin.
Voi ihme pelle olet.
Ei sitä rahaa pitäiskään ylimääräistä olla, sulle tarjotaan valtion toimesta ASUNTO ja RAVINTO, ei mitään ylimäärästä ryyppyrahaa ole tarkoituskaan jakaa helvetin vajakki.
TAJUATKO?!
Pohjois-+Amerikan+mustille+puuvillapelloilla+ahertaville+orjillekin+tarjottiin+ilmaiseksi+asunto+ja+ravinto.+
Montako+vuotta+olet+ollut+työttömänä?+Montako+vuotta+niistä+olet+elänyt+40%+leikatulla+toimeentulotuen+perusosalla?+Ehkä+pitäisi+ensin+kokeilla+sitä+elämää+10+vuotta+putkeen+ennen+kuin+tulet+louskuttamaan+leukojasi.+Ja+sen+jälkeen+yrittää+palata+sinne+oikeaan+työelämään+pitkäaikaistyöttömän+leima+perseessä.+Voi+olla+että+menisi+vähän+vaikeaksi.
Jos+omat+asiat+ovat+hyvin,+sitten+se+suu+kiinni.
Tommosia kiroilevia apinoita tässä maassa on ihan liikaa eikä niille pidäkkään mennä antamaan liikaa rahaa. Töihin ne pitäis saada tuottamaan valtiolle rahaa.
Jos valtio maksaisi kaikkien elämän huvituksineen niin ei tässä maassa kukaan kävisi töissä, mutta eihän nää juopot työttömät sitä tajua.
Ei valtio mitään maksa, tyhmä pummi. Valtio on velkainen ja tyhjä. Yrittäjät elättävät kaikki muut, kuten te keskuksien virkapummitkin.
Töihin ne pitäis saada tuottamaan valtiolle rahaa.
No miten ne saadaan töihin kun ei yrittäjät huoli niitä töihin? Muutakuin niin, että saat edeleen työttömyystukea+9€/päivä.
Aika passiivisia tän mamulandian työttömät kun eivät osaa puoliaan pitää , jo suunnittelevat kiristyksiä jälleen ..... mitä enempi otetaan halpatyövoimaa niin edut huononevat kaikilta , ennen tässä maassa sai hyvät rahat työttömänäkin eikä tarttenu kerjuulle sossuun lähteä , tosin ennen olisi myös suuri osa päässyt tk-eläkkeellekin jonne osa oikeasti kuuluisikin sairauksineen , on järjestelmän heikkoutta jos näitä elintapa työttömiä ei osata erotella joukosta ja laitetaan kaikki kärsimään sitten , otan osaa puolestanne , tosin jos ette itse pidä puolianne niin ei näytä sympatiaa kansalta löytyvän , ovat tietämättömät kateellisia , ja ne on niitä tosilaiskoja hyväksikäyttäjiä jotka eivät heikoimpien puolta pidä.
Kukaan ei tarvitse sun sympatioitas. Tarvitaan toimeentuloa. Ja sitäkään tuskin sulta tulee.
No kyllä niitä puolia pitäisi pitää työväen, jolta lähtee duunit alta yhä enenevissä määrin.
Tämä ns. ny oleva nousu on vain ohimenevää kun korona patoutumat vähän ovat auenneet kunnes tulee näillä näkyvin taas uusi lockdown.
Uus-liberalismissa ei ole työntekijäpuolella voittajia, eikö se ole jo kaikille selvää... siitä on lyhyt matka ikiköyhyyteen ja työttömyyteen kun kokoomus ja muidenkin puolueiden omat koirat purevat duunaria jalkaan kokoajan, tarkoituksena syrjäyttää työväki köyhyyteen olit sitten töissä tai työtön niin sama asia matalapalkka-aloilla, joita muuten syntyy kokoajan vain lisää.
Tässä ei käy hyvin!
Hauskaa seurata kun suomalaiset laiskapaskat juopot koittaa verrata omaa huonoa elintasoaan johonkin kehitysmaasta tulevaan pakolaiseen :-D
Jotkut vaan olettavat että rahaa tulee taikaseinästä ja pitäis kustantaa koko elämä muiden pussista, helvetti et oksettaa tommoset ihmiset.
Näistäkään oksetuksista ei kovin moni ole ajatellut käyvänsä poimimassa sieniä/marjoja metsästä ja myydä niitä, sitähän saa jokamiehenoikeuksilla tehdä. Mutta ei koska laiskuus ja "Ei niitä riitä kaikille niin miksi kenenkään pitäisi" :D LOL!
Työttömiä on Suomessa 300 000 - 500 000 laskentatavasta riippuen, TEM ns. laaja työttömyys.
Maassa on mukamas työvoimapula kun työttömiä on tuollainen määrä, tuolloin voidaan puhua silkasta valehtelusta ja propagandasta.
Avoimia työpaikkoja on noin 50 000 - 70 000 kpl laskentatavasta riippuen.
Yhtälö on mahdoton kaikille ei riitä yksinkertaisesti työtä.
Mikä tässä on niin vaikeata ymmärtää että teitä kustaan silmään 10 -0 ihan kokoajan syyllistämällä työtöntä, vaikka syy on yhteiskunnassa ja sen poliitikoissa?
Tyhmyys on valtavaa Suomessa kun uskotte poliitikkojen paskapuheita!
Pitää lisäksi ymmärtää että vaikka avoimia työpaikkoja ja työttömiä olisi sama määrä, ei kuka tahansa työtön voi toimia lääkärinä tai r- kioskin myyjänä. Kaikki työttömät eivät sovi kaikkiin työpaikkoihin. Kaikki työpaikat eivät sovi kaikille työttömille.
Työttömyyteen ja sosiaalietuuksiin ja varsinkin työttömiin ihmisiin liittyvä keskustelu on valehtelua täynnä. Mikään muu yhteiskunnallinen keskustelu ei ole niin täynnä vihaa lietsovaa propagandaa tätä nykyä kuin työttömyyteen ja työttömiin ihmisiin liittyvä keskustelu. Se on kokonaisuudessaan täysin epärealististen ja valheellisten mielikuvien ruokkimista eikä mitään muuta. Syytä on vaikea ymmärtää.
Sillä ei ole väliä mitä poliittista kantaa keskustelija edustaa. Pitkäaikaistyöttömistä toimeentulotukiorjista on tehty tämän päivän lainsuojattomia oksennuspusseja joiden päälle on sosiaalisesti hyväksyttyä räkiä. Kunnon kansalaiseksi itse itsensä määrittelevä työllinen kokee nykyisin suorastaan velvollisuutta kusta ja paskoa työttömien päälle. Jos toiselle puolelle syyllisiä ovat maahanmuuttajataustaiset sosiaalipummit, niin toiselle puolelle syyllisiä ovat sitten kantasuomalaiset "juopot työttömät" sosiaalipummit. Yhdistävä nimittäjä kuitenkin näille on pitkäaikaistyöttömyys ja sosiaalitukiriippuvuus, joka ihmisestä tekee virallisen syyllisen kaikkiin maailman ongelmiin.
Monimutkaisia ja moniulotteisia yhteiskunnallisia ongelmia käsitellään kuin eläisimme edelleen jossakin agraariyhteiskunnassa. Jotkut helvetin vajaaälyiset vähämielet elävät vieläkin yksinkertaisessa yhteiskuntajärjestelmässä jossa "työtön" tarkoitti henkilöä joka ei tee mitään, on vapaamatkustajana ja vain laiskottelee, ja "työllinen" aina varmasti on sen leipänsä omalla työllään ja raadannallaan ansainnut.
Pitkäaikaistyötön "sosiaalipummiloinen" on niin stigmatisoitu että työttömien ihmisten vihaamisesta ja halveksunnasta on tehty sosiaalisesti täysin hyväksyttyä. Työttömän kustannuksella kuka tahansa itsetunto- ongelmainen pelle kokee voivansa tulla pätemään ja tuntemaan itsensä paremmaksi. Kyllä on jumalauta säälittävää.
Eikö nyt jumalauta ihmiskunta kehity ikinä älyllisesti edes sille tasolle, että osaisi loogillisesti päätellä, että yhteiskunnan ongelmiin syyllisiä EIVÄT OLE ne ihmisryhmät jotka itse kärsivät yhteiskunnan rakenteissa olevista ongelmista kaikista eniten? Paljonko tämän ymmärtämiseen tarvitaan älliä?
Ja milloin näemme sen ajan jolloin etuoikeutetut ihmiset vihdoin tajuavat olevansa etuoikeutettuja? Milloin näemme sen aikakauden kun etuoikeutetut osaavat osoittaa asianmukaista nöyryyttä oman menetyksensä osalta? Ymmärtävät ettei kaikki hyvä omassa elämässä suinkaan ole oman erinomaisuuden ansiota. Milloin omasta työstään itse hyötynyt ymmärtää etteivät kaikki ihmiset hyödy itse omasta työstään? Että kaikki omassa elämässä olevat itsestäänselvyydet, syyn ja seurauksen suhteet eivät päde kaikkien muidenkin kohdalla?
Kuka kertoisi vaikkapa Laila Snellmannille tämän?
https://www.is.fi/menaiset/ihmiset-ja-suhteet/art-2000008174002.html
Kuinka tyhmä ihminen voi olla? Montako vuotta Laila on elänyt Suomessa pitkäaikaistyöttömänä? Ymmärtääkö laila nyt ihan varmasti mihin ottaa kantaa? Huidellut pitkin maailmaa koko elämänsä, suomen kielikin jo vähän parkaa, ja sitten välillä tulee aukomaan päätään suomen työttömille. Idiootti esitelmöi omaa tyhmyyttään ja luulee ihan itte ansainneensa kaiken hyvän elämässään. Itte oon kaiken ansainnut. Vähän on tainnut olla apujakin elämässäs matkan varrella, Laila? Ehkä ihan kaikki ei ole vain oman erinomaisuuden ansiota?
En usko että etuoikeutettu osa ihmisistä ja työlliset jotka ovat saaneet nauttia normaalin työsuhteen tuomasta turvasta koko elämänsä, ymmärtävät miten vaarallista peliä tämä sosiaalitukiriippuvaisten halveksunta ja koko työttömyys- ja "sosaalipummikeskustelu" on.
Sun taikaseinäs ei paljon auta ihmistä jolla ei ole tilillä rahaa. Et muuta osaa kuin toistaa toisten keksiä taikaseinäpuheita. Opettele ajattelemaan itse ja näkemään maailmaa muustakin kuin omasta itsestäänselvyyksiä täynnä olevasta suppeasta turvallisesta kolostasi. Kaikkien elämä ei ole niin helppoa kuin sinun. Eikö äiti ja isi koskaan kertonut?
Ookko isin virmassa töissä?
Oletan, että olet vähintään kokoomuslainen tai sitten kepu sillä hehän tätä samaa mantraa toistavat (käskystä?), että menkää poimimaan marjoja.
Ensinnäkin, marjoja voi poimia vain tiettynä aikana vuodesta. Ei siis läpi vuoden.
Toisekseen, yksinäisen ihmisen, etenkin naisihmisen ei ole kovin turvallista lähteä yksinään metsään.
Kolmanneksi, marjoja poimimalla et työllisty virallisesti mihinkään ammattiin eli olet työtön nimikkeen alla kortistossa.
Neljänneksi, marjojen poimimisesta ei makseta veroja joten se ei ole ”oikeaa työtä”. Se ei tuota valtiolle verotuloja.
Lailalla, näin ainakin olen ymmärtänyt, on ollut kaiketi itsetunto ongelmia (?) ellen väärin muistele. Lisäksi perinteisellä malli/mannekiinialalla menee huonosti/ei ole järkevää sellaista yritystä pitää Suomessa. Lisäksi alalla on tunnetusti kytkyä ihmiskauppaan mitä varmasti yritellään peitellä.
Huonolla itsetunnolla varustettu ihminen, jolla on taloudellisia ongelmia on helppo puhua ympäri/lahjoa puhumaan julkisuudessa täyttä paskaa. Näin myöd yritellään peitellä omia tehtyjä juttuja mitä niitä nyt sitten onkaan.
Näin. Oma napa, maailman tärkein napa.
Rikkaat perijät ja rikkaiden sukujen vesat ovat aina olevinaan saaneet aseman ja työpaikan omilla ominaisuuksilla, vaikka todellisuudessa kaikki "saavutukset" ovat menneet suhteilla ja isin rahoilla.
Suhteilla on erittäin suuri painoarvo kun elämää rakennetaan ja rikkaillahan niitä suhteita on. Suojatyöpaikkoja löytyy idiootti pojallekin tuosta vain.
Lyhyesti: Työttömyys ei ole yksilön vika vaan yhteiskunnan ja poliitikkojen tekemien tahallisten "virheiden" lopputulos. Tarkoitushakuista politiikkaa syrjäyttää iso osa Suomen väestöstä.
Varsinkin vuosikymmeniä olleen massatyöttömyyden pysyvä tila missä on ollut jopa talouden nousukausia ja ilman nykyistä halpatyöilmiötä kertoo suoraan että ei ole edes halua ratkaista ongelmaa palkkaamalla työttömiä palkkatyöhön vaan kikkailla asia maton alle ja syyllistää yksilöä vaikkka tilanne on yksilön kohdalla monesti täysin mahdoton.
Juuri näin. Eikä pidä unohtaa että työttömyys liittyy suoraan myös työnantajapuolen ja työelämän ongelmiin.
Kateus on perseestä keskityhän nyt vain omaan työn hakuusi
Mistä tähän aikaan vuodesta löytää sieniä ja marjoa?
Minua taas oksettaa yrittäjät jotka kierrättää harjoittelijoita yms työkokeilijoita. Eikä koskaan palkkaa ketään vaikka joukossa olisi hyviäkin työntekijöitä.
Työttömillä ei ole oikeuksia ja vielä vähemmän ihmisoikeuksia. Työttömän mentävä palkatta töihin jos työkkäri niin määrää. Työkkäri voi sanoa että olet työkyvytön joten menet töihin palkatta. Niin se vaan on asiat suomessa.
Työkokeilu & Kuntouttava työtoiminta eivät ole palkkatyötä eikä näihin tehdä työsopimusta ja tämän seurauksena työvelvoitetta ei ole! Eli mitään ei tarvitse tehdä näissä toiminnoissa!
Mitä hyötyä niistä on? Mitä hyötyä on mennä velvoitettuna lorvimaan johonkin lafkaan päivästä toiseen? Sellaiseenko sinä itse haluat tuhlata oman elämäsi?
Etkö sinä halua elää elämääsi?
Eikö sinulla ole unelmia? Oletko sinä koskaan edes tajunnut että tämä elämä on sinuakin varten olemassa, ja että sinullakin on oikeus toteuttaa unelmiasi?
Suurin unelmasi ja tavoitteesi omalle elämällesi on siis lorvia jossakin loispummifirmassa olemaan tekemättä mitään ja kitkuttaa ylläpitokorvauksilla koko elämäsi?
Huonokuntoisellakaan ei ole velvoitetta mennä edes oikeaan kuntoutukseen.
Mikähän helvetti työn teossa on se kuntouttava elementti? Työ on kehoa ja mieltä rasittavaa toimintaa joka ei kuntouta vaan rasittaa ihmistä. Juuri siksi työn teosta kuuluu maksaa korvaus sen tekijälle. Monet ihmiset sarastavat työperäisiä sairauksia. Mutta huonokuntoisen työttömän kohdalla työn väitetään kuntouttavan jostakin.
En+ole+varma+tiedon+paikkansapitävyydestä.+Mutta+jossakin+väitettiin+kuntouttavan+työtoiminnan+olleen+alun+perin+psykiatri+Ilkka+Taipaleen+huikaisevan+älyllisen+elämän+tuottama+neronleimaus.+Älynväläyksen+mukaan+vaikeasti+alkoholisoituneille+syrjäytyneille+miehille+olisi+jotenkin+terveellistä+ja+kuntouttavaa+joutua+tekemään+ilmaiseksi+töitä.+Väitteen+mukaan+kuntouttava+työtoiminta+oli+alun+perin+tarkoitettu+siis+syrjäytyneiden+alkoholistimiesten+kuntoutukseksi.+
Monikohan+alkoholisti+raitistui+orjatyötä+tekemällä?+Käviköhän+ne+peräti+imuroimassa+Taipaleen+oman+asunnon,+haravoimassa+pihan+ja+tiskaamassa+tiskit+kuntouttavasti?+Varmaan+olivat+kaikki+alkkismiehet+jonossa+hattu+kourassa+kiittämässä+psykiatri+Taipaletta+tästäkin+tehokkaasta+alkoholismin+hoitomuodosta+jossa+ajateltiin+vain+hoidettavan+omaa+parasta.
Yhtäkkiä+kuntouttavasta+työtouhutoiminnasta+tulikin+työttömien+kuntoutusta.+Kuntouttavaan+alettiin+tunkea+jo+heti+peruskoulun+penkiltä+nuoria+ihmisiä+jotka+yhteiskunta+haluaa+väen+väkisin+leimata+moniongelmaisiksi.+
"Kuntouttava"+työ+on+niin+100%+kommunistista+valehtelua+ettei+enempää+voisi+olla.+Jossain+aivopestyssä+Pohjois-+Koreassa+tällaista+ajattelua+ehkä+ymmärrettäisiin.
eihän siellä kuntakokeilu yms. työpaikalla tarvitse juurikaan mitään tehdä. Menee aamulla, lorvii lyhyen puuhastelupäivän ja lähtee kotiin. Orjuudessa ja oikeassa pakkotyössä sen sijaan liike ja tekeminen on jatkuvaa ja päivä on pitkä . Lepopäiviä ei ole. Vartijat pitävät siitä huolen. Eikä edes edes pääse kotiin.
Kyllä sinä olet kanssa tyhmä ihminen, jumalauta.
Mitä vitun järkeä tossakin on, ajattele vaikka omalle kohdallesi tuokin asia.
Ihmisellä on vain yksi elämä. Joillekin sillä on väliä mihin sen kuluttaa. Käyn mieluummin lenkillä ja salilla tai teen muuta itseäni hyödyttävää. Kuka helvetti haluaa tuhlata elämästään edes yhden sekunnin tuollaiseen pelleilyyn? Miksi pitäisi? Että joku poliittinen puolue saa mitalin rintaansa työllisyyden kasvusta? Tai sosiaaipummifirma pääsee elättämään itsensä kun sinä pyörit siellä kuin idiootti tuhlaamassa elämääsi.
On se uskomatonta että vieläkin tämän annetaan jatkua.
Tuollaiseen sinä haluat tuhlata elämäsi?
Perustuslain ja ihmisoikeusjulistuksen mukaan ketään ei saa myöskään määrätä tekemään mitään palkkatyötä jota hän ei ole itse valinnut. Perustuslain mukaan ihmisellä on oikeus valita itse oma ammattinsa ja työnsä sekä asuinpaikkansa. Ei ketään voida määrätä tekemään työtä jota hän ei halua tehdä vaikka siitä maksettaisiin palkkaa muussa tilanteessa kuin niissä poikkeusoloissa jotka aloituksessa on lueteltu.
Työtarjous on tarjous, ei velvoite. Kun työtön velvoitetaan hakemaan jotakin työtä, oli se palkkatyö tai ei, ja jos hän ei hae tai kieltäytyy työstä, ja siitä seuraa taloudellinen rangaistus, on sekin perustuslain vastaista.
Työtarjous on vain tarjous. Edelleen työnhakija on itse se joka valitsee hyväksyykö tarjotun sopimuksen vai ei. Valitsee hän mitä tahansa, siitä ei saa seurata taloudellista rangaistusta.
Ihmisen ei pitäisi joutua perustelemaan kieltäytymistä edes tarjotusta palkkatyöstä. Ei tarvitse olla perustelua, että on esimerkiksi kykenemätön esim. sairauden tai vamman takia tekemään jotakin tiettyä työtä siitä hyväksytysti kieltäytyäkseen. Kaikki eivät sovi kaikille aloille, eivätkä kaikki halua tehdä kaikkia töitä. Ihmisen ei pitäisi joutua perustelemaan kieltäytymistä mistään tarjotusta työstä, ei palkkatyöstäkään.
Se mitä työtä ihminen haluaa tehdä on oma valinta aivan kaikissa tilanteissa.
mikä on velvoittava työllistymissuunnitelma
vapaus on toki olla ottamatta tarjottua työtä vastaan. Työttömyyskorvaukset tietyillä perusteilla voivat katkeata jos on rekisteröityneenä työttömänä työnhakijana. Muutoin on täysin vapaa kulkemaan ja menemään. Joutuu tosin tulemaan omillansa toimeen, Pakkotyössä tai orjuudessa sen sijaan olet aina kahleissa ja täysin toisen omistuksessa.
Joku roti pitäisi olla noiden firmojen touhuissa eli alipalkkaus ja hyväksikäyttö olisi pakko laittaa rikoslain piiriin ja syytekynnys asetettava samalla erittäin matalaksi.
Kunnon sanktiot esim. näistä kuntouttavista ja harjoitteluista kun pystytään osoittamaan jo vuosien/kuukausien ajan olleen pelkkää hyväksikäyttöä eli sellaiset firmat ihmiskaupasta toimintakieltoon ja jokaiselle uhrille 100 000 euron korvaus per kk taannehtivasti ja firma sekä omistajien omaisuus takavarikkoon.
Keinoja on mutta poliittinen tahto on pyöreä nolla, työtön on aina syyllinen sitä tämä kaikki paska Suomessa on. Suomessa on harvainvalta ja nyt saatte niellä sen paskan kaikkineen päivineen, myös ne jotka ovat vielä työelämässä mukana.
Kukaan ei tule omillaan toimeen jos ei ole tuloja eikä omista mitään. Suomessa tullaan toimeen toimeentulotuilla tai muilla tuilla mikäli muut tulot eivät riitä. Tätä sanotaan etuuksien nauttimiseksi vaikka kyseessä on tietysti tukiriippuvuus. Eli orjuus ja hyvin tiukka elämä. Edellinen kommentoija tietää tämän varsin hyvin, kunhan tulee tänne viisastelemaan säännöllisin väliajoin jauhamaan tuota samaa paskaa: "Muutoin on täysin vapaa kulkemaan ja menemään. Joutuu tosin tulemaan omillansa toimeen," Saat toki olla työtön mutta et MUN rahoillani, kuten syskovitsikin aina tykkää viisastella. Ikäänkuin hän itse olisi elänyt jollain muulla kuin verorahoilla.
Syskovitsillä ja hänen vaimollaan on kovin epärealistinen käsitys maailman menosta. Elävät omassa kuplassaan. Ei siellä eduskunnassakaan ole kenenkään pakko olla töissä, koskee myös Syskovitsiä itseään.
"Kukaan ei tule omillaan toimeen jos ei ole tuloja eikä omista mitään. Suomessa tullaan toimeen toimeentulotuilla tai muilla tuilla mikäli muut tulot eivät riitä. Tätä sanotaan etuuksien nauttimiseksi vaikka kyseessä on tietysti tukiriippuvuus."
Se on nykyajan kerjäläisyyttä. Se vain tapahtuu virtuaalisesti eikä kadulla.
Anteeksi tämä viesti oli tarkoitettu 11.10. 21 klo.13:27 viisastelijalle.
Karma kostaa sillekin ukolle... joka päivä.
Kuitenkinkin yheteiskunnan pidettävä huoli työttömästä ja maksettava sen kulut sekä annettava rahaa jotta se voi tuhlata ihan itse... se on mielestäni törkeä rikkomus yhteiskuntaa kohtaan!
Ja+oma+työnantajasi+maksaa+sinulle+palkan+ilmeisesti+internetin+palstoilla+luuhaamisesta+kaiken+työajan.+Ei+työnteko+sinuakaan+näköjään+kauheasti+hotsita+kun+luulet+että+sinulle+maksetaan+palkkaa+laiskottelusta.+Joten+voit+yhtä+hyvin+itsekin+pudottautua++pitkäaikaistyöttömäksi+elelemään+tuhlailevasti+40%:lla+leikatun+toimeentulotuen+perusosalla+vaikka+loppuelämäsi.+Tai+siis+sen+ajan+kun+sosiaaliturvajärjestelmämme+vielä+jollakin+tasolla+toimii.+
Voisit+kysyä+paljonko+verorahoja+tuhlataan+erilaisille+sosiaalipummiyrityksille+jotka+käyttävät+selkä+järjestelmää+että+työttömien+ahdinkoa+hyväkseen+vuosikymmenestä+toiseen.
Ei meillä Neuvostoliitossa ollut kyllä asiat noin huonosti. Äiti Kun valmistui ja kaikki hänen kaverit - kaikilla oli työpaikat valmiina. Eikä Venäjällä ole noita orja duuneja. Tunnen muutamia siellä asuvia - Eri koulutustaustoja - kukaan ei ole ollut kauaa työtyömänä.
Rikkaat Suomessa tahallaan ajaa heikot ihmiset orjiksi. Jos ei osaa vaatia omia oikeuksiaan. Suuriosa niistä jotka väittää, että työttömät vaan laiskottelee ei ole kohdannut omalle kohdalleen työttömyyttä / vaikeuksia työllistyä.
Toivotaan väkivaltaisuuksien loppuvan kerran.
Suuriosa niistä jotka väittää, että työttömät vaan laiskottelee ei ole kohdannut omalle kohdalleen työttömyyttä / vaikeuksia työllistyä.
Juuri näin. Odottakaahan vaan kaikki duunarit kun teille tulee 60v ikää ja irtisanominen niin ei kukaan yrittäjä ole teistä enää kiinnostunut palkkaamaan takaisin töihin!.
eikä riko! jos en ihan väärin muista niin se ei ole pakkotyötä jos se kuuluu maan normaaliin käytäntöön ja kansalaisvelvollisuuksiin, tai jotain sinnepäin, eli pohjoiskoreassakaan ei ole siis pakkotyötä.. aina tollaisissa asioissa on toine asia joka mitätöi sen ensimmäisen asian, juuri sen taki ettei kansalaiset ala vaatimaan mitään hehehe
Kokoomuslainen idiootti vauhdissa vauhkoamassa
Kokkareilta pitää ottaa kaikki omaisuus pois.
Sano se niille kun aksu aika tulee - on taas nerokkaita leimauksia..................jotka ei johda työpaikkaan.
Aikuisten päivähoidot ovat jollekkin hyvä koska niissä saa bussikortin 90 päivääksi ja lämpimän ruuan henkilöstöravintolassa ilmaiseksi ja vielä museokortin käydä museoissa joka päivä ilmaiseksi. Ja näistä saa sen 9 € / päivä korvauksen 4 päivää viikossa joka siis maksetaan verottomasti ja jos jaksaa verokorttia tomittaa kelaan niin työmarkkinatuenkin saa iman 20 % ennakonpidätystä. Ikävää on se ettei työtön saa pistää rahaa säästöön niin ei ole koskaan varaa ostaa mitään kalliimpaa ja joutuu tyytymään kannettavaan tietokoneeseen joka on käytetty ja sen hintainen että siihen saa sossusta rahat.
Esim. jos on velkaa kymmeniä tuhansia niin tuo ruokajuttu on iso apu kun yleensä vastaava maksaa ravintolassa 6-8 € päivä. Ja ei tarvitse joka päivä jonottaa leipäjonossa. Sitten se että nykyään EU kielsi lailla ilmaistyövoiman työn myymisen maksaville asiakaille kun työttömät valitti asiasta kun on yerityksiä jotka myy heidän työtään maksaville asiakkaille.
"nykyään EU kielsi lailla ilmaistyövoiman työn myymisen maksaville asiakaille kun työttömät valitti asiasta kun on yerityksiä jotka myy heidän työtään maksaville asiakkaille."
Tätähän on odotettu kuin kuuta nousevaa ja hyvä jos on vihdoinkin tehty laittomaksi!