Maailma ei ole lämpenemässä vaan kylmenemässä

Tulossa on 20-30 vuoden jakso auringon aktiviteetin syklissä, joka saa maapallon kylmenemään huomattavasti - saatetaanpa saada jopa jonkinasteinen pikku jääkausi vuosikymmeniksi.

Tämä tulee luomaan paljon pahemman kriisin kuin ilmastomuutos. Eli pistäkää ne dieselit hyrisemään huoleti ja hyvissä ajoin!

https://www.breitbart.com/national-security/2021/07/28/climate-scientist-warns-next-20-30-years-will-be-cold/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=daily&utm_campaign=20210728&fbclid=IwAR1bQvyZFl4jywxzqyTwdSAilX8Tqi5uNZzJGrNiBRbq7QpPXI9C4VEDFLA#
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Peto (Bill Gates) pimentää kolmasosan auringosta siten, että päivän valoisa aika lyhenee kolmanneksella koko maapallolla ja pimeä aika (yö) kasvaa saman verran (Ilm. 8:12).

Äänestä

Täysin mahdollista, että kylmyys tulee.
Vihreiden touhut on ennenkin muuttunu paskaksi ja sitten ne luihottaa karkuun, ja ulisevat , että me voitimme, me voitimme.

Äänestä

Sitten vaan viherterroristien kelkka kääntyy ja he alkavat keksi uudenlaisia keinoa saadakseen ihmiset kärsimään.
Selvää on, että kunniakansalaisten asema vaan paranee missä käänteessä tahansa.

Äänestä

Pitäiskö kaikki huuhaa kiinnostaa? Kohta on taas syksy ja seuraavaan kevääseen on aikaa.

Äänestä
  • Kovat pakkaset odottavat talvella.

    Äänestä

  • Kyllä sinuakin vasuria sitten ulisuttaa kun pääset elelemään uutta pikkujääkautta.

    Äänestä

Ihme peliä.Näitä pitkiä kesä heteitä oli kesäisin kuuskytluvulla. Olin silloin lapsi viellä ja nykyään vielä tasan tarkkaan muistan ne muutamat kesien helteet heinäpelloilla.

Äänestä

Yksi kesähän se oli niin kuiva että piti palokunta pyytää täyttämää kaivoa. Huvittaa ajatella ihmisiä jotka vouhottavat kesien ilmaston muutoksista.

Äänestä

Jaksais enää selittää. Kyllä se sieltä
Kiinasta enempi paska ilmoille tuprauttelee, kuin koko Suomen teollisuudesta,.

Äänestä
  • Niin ja vittuukaan kiinnostaisi teijän yhdenkään kenenkään kanssa enään yhtään väitellä.Jäätte kyllä hopealle jos aletaan tosissaan koittamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin ja vittuukaan kiinnostaisi teijän yhdenkään kenenkään kanssa enään yhtään väitellä.Jäätte kyllä hopealle jos aletaan tosissaan koittamaan.

    Epäilen ulosantisi perusteella hyvin vahvasti kompetenssiasi saattaa ketään hopealle missään väittelyssä.

    Äänestä

Vihdoinkin aloitus jossa järkeä. Aurinko on aina vaikuttanut ilmastoon eniten ja tulee vaikuttamaan jatkossakin.

Äänestä

"Tämä tulee luomaan paljon pahemman kriisin kuin ilmastomuutos. "

Tämähän on myös ilmastonmuutos. ;)

Äänestä

Paristokäyttöiset autot eivät pidä varsinkaan kovista pakkasista!

Äänestä
  • Ne voidaan muutenkin unohtaa ratkaisuna mihinkään. Ongelmia on ja tulevat olemaan: hinta, olematon toimintasäde, infrastruktuuri, korjausten hinta, sääolosuhteiden kompensointi jne.

    Äänestä

Kannattaisi suomen hallituksen ja väestön alkaa ajoissa miettimään asiaa tältä kantilta esim ruuan omavaraisuuden suhteen jos tai kun kovat pitkät kylmät kaudet alkavat.

Äänestä

Poliittinen ilmastonmuutos tapahtuu vaikka helvettiä myöten jäätyisi.

Vihreät vaikenee tästä:
- Suomi on n. 60 hiilitonnin nettonielu. Suomalaisten hiilidioksidituotanto on tästä n. puolet. Eli meillä ei ole mitään kiirettä vihreälle siirtymälle, eikä edes hallituksen uskottelemia velvollisuuksia. Kyse on vain kansainvälisestä maineesta, eli koetaan pakkoa osallistua ilmastotalkoisiin, vaikka työpaikkojen ja hyvinvoinnin hinnalla.

Äänestä
  • Suomi on maailman metsäisin teollisuus maa, että on sitä hiilinielua. Harvaan asuttu ja pitkät välimatkat, autokanta euroopan vanhimpia.
    Mitä tehdään hölmölässä, tietenkin yritetään pakottaa siirtymään nopeasti sähköautoihin joihin ei ole varaa monellakaan.
    Öljylämmityskin aiotaan kieltää nopealla aikataululla.

    Äänestä

Tutustukaa lustotutkimukseen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tulossa on 20-30 vuoden jakso auringon aktiviteetin syklissä, joka saa maapallon kylmenemään huomattavasti - saatetaanpa saada jopa jonkinasteinen pikku jääkausi vuosikymmeniksi.

Tämä tulee luomaan paljon pahemman kriisin kuin ilmastomuutos. Eli pistäkää ne dieselit hyrisemään huoleti ja hyvissä ajoin!

https://www.breitbart.com/national-security/2021/07/28/climate-scientist-warns-next-20-30-years-will-be-cold/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=daily&utm_campaign=20210728&fbclid=IwAR1bQvyZFl4jywxzqyTwdSAilX8Tqi5uNZzJGrNiBRbq7QpPXI9C4VEDFLA#

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu