Raamatun mukaan papilla saa olla yksi vaimo

Anonyymi

Katolisten pappien selibaatti ei perustu Raamattuun. Raamatun mukaan papilla saa olla yksi vaimo. Paavi ei voi kumota tätä käskyä.

1 Tim 3:2 Seurakunnan kaitsijan tulee olla moitteeton, yhden vaimon mies

Hes 44:22 Vaimokseen he eivät saa ottaa leskeä eivätkä miehensä hylkäämää naista, vaan heidän tulee ottaa Israelin kansaan kuuluva neitsyt. Myös papin lesken kanssa he voivat mennä naimisiin.
23 "Pappien tulee opettaa kansalle, mikä on pyhää, mikä ei, ja opastaa sitä erottamaan saastainen ja puhdas.

Kirkon mukaan Pietari oli ensimmäinen paavi. Raamatun mukaan Pietarilla oli kuitenkin vaimo.

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pappien pakkoselibaatti on ennustettu Raamatussa. Eksyttävät henget kieltävät ihmisiä menemästä naimisiin.

      "Pyhä Henki sanoo selvästi, että viimeisinä aikoina jotkut luopuvat uskosta ja alkavat seurata eksyttäviä henkiä ja pahojen henkien opetuksia. He luottavat tekopyhiin valehtelijoihin, joiden omassatunnossa on polttomerkki. Nämä kieltävät menemästä naimisiin"
      - 1 Tim 4:1-3

    • Anonyymi

      Pappien selibaatin historia liittyy kirkon vastavetoon sellaista ongelmaa vastaan, että papit rohmusivat seurakunnalta rikkauksia ja kirkko jäi nuolemaan näppejään. Selibaatin tarkoitus oli estää papistoa keräämästä omaisuutta kirkon ohi ja samalla pitää yksin elävä papisto tiukasti kirkon hallinta- ja huolenpitovallan alla. Köyhyydessä ja selibaatissa elävä papisto tulee kirkosta täysin riippuvaiseksi, mikä tehostaa kirkon kontrollia heistä. Papistosta on tehnyt näin paavin orja.

      • Anonyymi

        Tälläihän se yleensä selitetään mutta kirkolla on "selityksensä" monelle muullekin asialle. Kuten ristiretkille.

        Joka tapauksessa se että heillä oli tai ei ollut lapsia ei vaikuttanut eikä voinutkaan vaikuttaa siihen miten paljon joku rohmuaa seurakunnalta rikkauksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tälläihän se yleensä selitetään mutta kirkolla on "selityksensä" monelle muullekin asialle. Kuten ristiretkille.

        Joka tapauksessa se että heillä oli tai ei ollut lapsia ei vaikuttanut eikä voinutkaan vaikuttaa siihen miten paljon joku rohmuaa seurakunnalta rikkauksia.

        Kyse oli siitä, että kun pappi rohmusi rikkauksia, niin pappien pojat perivät omaisuuden ja rikastuivat entistä enemmän rohmuamalla papin virassa lisää omaisuutta seurakunnalta. Kirkko halusi katkaista tämän kehityskulun ja pappissukujen omaisuuden itselleen.

        Mitään teologista perustelua ei ole pappien pakkoselibaatille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      142
      1850
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      280
      977
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      838
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      797
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      729
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      671
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      630
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      55
      626
    Aihe