IL, onko tämä journalismia?

Juttu on uskomaton sekoitus politiikkaa, ihmiskoetta ja pelottelua.
Tiiättekö mitä? Olen suunnattoman onnellinen, etten päässyt iltiksen keikkakirjoittajaksi. Mikä häpeä.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3c8d7dcd-0469-448d-8cb8-ea59626fff7f

Juttuja ei enää tarkasteta, niistä tehdään tahallaan provokatiivisia valemössöjä.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos juttu on toimituksen johdon tilaamaa linjaa,
mitä siellä johdon huoneissa oikein mietitään?

Onko iltiksellä oikeasti oikeus olla poliittinen aivopesula?

kirjoittaja sai pari sataa ja
vaikutus lukijoihin on?

eikö perkeleet syö jo pikkuhiljaa toisiaan?

Äänestä

punikit, laumasielut hakee kiltisti rokotteet

saattaa selittää agressiiviisuuden

Äänestä

"Haloo, onko iltiksen toimituksessa? Pääsiskö teille töihin kirjoittelemaan ihailevia juttuja Trumpista ja salaliittoteorioista? Kokemusta on anonyyminä Suomi24:lle kirjoittelusta!"

Äänestä
  • alan ymmärtämään rokotteiden tarpeellisuuden

    Mene jo

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    alan ymmärtämään rokotteiden tarpeellisuuden

    Mene jo

    Eivät jätä Trumpia rauhaan ennekuin hän kuolee. Trump tietää niin paljon demokraattien kieroudesta, ei tässä muuta selitystä ole, luulisi, että Trump saisi olla rauhassa kun ei ole enään edes vallassa mutta ei.

    Äänestä

Minusta juttu on ihan hyvä ja kertoo juuri sen olennaisen: Republikaanit eivät halua rokotetta koska silloin he joutuisivat tunnustamaan Trumpin koronapolitiikan olevan väärää. Trump aliarvioi koronan vaikutuksen, vastusti kaikkia koronarajoituksia ja valitettavasti se on niin, että korona on USA:ssa politisoitunut. Mikä hankaloittaa pandemiasta selviämistä, ja sekin on mahdollista että Trumpin vaalitappio politiikan kummallisen logiikan vuoksi on tehnyt republikaaneista entistä rokotevastaisempia.

Äänestä
  • Bideninhän piti hoitaa asia kuntoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Juttu on uskomaton sekoitus politiikkaa, ihmiskoetta ja pelottelua.
Tiiättekö mitä? Olen suunnattoman onnellinen, etten päässyt iltiksen keikkakirjoittajaksi. Mikä häpeä.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3c8d7dcd-0469-448d-8cb8-ea59626fff7f

Juttuja ei enää tarkasteta, niistä tehdään tahallaan provokatiivisia valemössöjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu