2 vuotinen esiopetus alkaa...

5 -vuotiaille.Onnea jo paikan saaneiden vanhemmille, tulette tarvitsemaan sitä enemmän kuin arvaattekaan..kokeiluhan kestää 2024 toukokuun loppuun.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuvan ja esikuvan herjauksen ja parjauksen aivopesukoulu.

Äänestä

Järkyttävää, ettei lapsien enää anneta olla lapsia! Sitten taivastellaan lapsien mielenterveysongelmien tarvetta. Porukka joka tällaisia lakeja rustailee on täyttä ymmärrystä vailla ja pitäisi poistaa päätöksen teosta kokonaan.

Äänestä
  • Nyt puhut asiaa. Jo noinkin pieniltä lapsilta aletaan vaatimaan menestystä. Se on niin väärin, kuin vaan väärin voi olla. Turha sanoa, että kaikki tapahtuu leikin varjolla ja lapsen omien kykyjen ja halujen mukaan. Se on vale. Aina, kun asetetaan jotain vaatimuksia, niin se ei tapahdu lasten ehdoilla vaan aikuisten ehdoilla. Tuon ikäiset, kun laitetaan kilpailuasemaan siitä, että kuka oppii sitä ja sitä parhaimmin, niin se tarkoittaa suoraan sitä, että ne jotka eivät opi tietyssä ajassa jotain odotettua, niin heitä aletaan "apuopettamaan" ja vanhemmat ja opet alkavat vaatimaan heiltä enemmän ja enemmän, koska naapurin Maija-Petterikin osasi tehdä tehtävät ja saa hyviä arvosanoja.

    Lapsen pitää saada olla lapsi sen pienen hetken ajan. Ehtii lapsi käydä kouluja myöhemminkin sitten, kun on valmis kohtaamaan haasteet.

    Äänestä

Syrjäytymisongelmat kasvavat sitä mukaa kun näitä pakkovelvollisuuksia lisätään.

Äänestä

2 vuotisesta esiopetuskokeilusta on eri tietoa riippuen lähteestä. Mutta eikö kukaan vanhempi ole kiinnostunut siitä, että lapsesi valitaan verrokkiryhmään kysymättä vanhempien mielipidettä tai lupaa kyseiseen kokokeiluun?

Eikö tämän pitäisi olla vapaaehtoista?

Mielenkiintoista, että tällainen kokeilulaki voidaan tehdä ja toteuttaa.
Kuinka moni huoltaja hyväksyy tämän?

Mitä jos kyseessä olisi jokin muunlainen testiryhmä?
Itse voit miettiä millainen.

Äänestä

Mikä homma tää on?

Mamut pitää saada osaksi yhteiskuntaa,
mutta miten lapset voidaan pakottaa tähän?

Varhaiskasvatuksessa on meneillään muutakin outoa.
Pätevyyksiä nollataan.

Onko tää taas joku kommunistisen EUn ”suosituksia”?
Jota Suomi totetuttaa pää kumarassa.

TE ETTE ota riittävän vakavasti varoituksia
keskusjohtoisen kommunismin valumista Suomeen.
Teiltä viedään oikeus elämäänne, ajatteluun.

Äänestä
  • Niin. Pitäisikin ajatella miten tällaisten lakikokeilujen hyväksyminen ilman kritiikkiä voi pitkällä tähtäimellä vaikuttaa tulevaisuuteemme ja vapauteemme.

    Äänestä

Onhan opetus varmasti sukupuolineutraalia? Jos vien poikani tuollaiseen, niin puetaanhan hänet ensimmäisenä röyhelömekkoon.
Jos esiopetuksessa on paljon valkoihoisia, pidetäänhän siellä valkoihoisuuden häpeämissessioita?

Äänestä
  • Nyt joka yksikköön on
    varisteltu ”ukrainalaisia” lapsia.

    Äänestä

Ongelma on todellisuudessa se, että maassamme on niin paljon vanhempia, joista ei ole tehtäväänsä. Kodin antamat eväät yhteiskuntaan sopeutumisessa vain ovat huonot. Syrjäytyminen ja ongelmat periytyvät.

Siksi lapset on saatava aikaisemmin jo järjestelmällisemmän opetuksen ja kasvatuksen piiriin. Järjestelystä hyötyvät eniten juuri ne lapset, joilla menee huonosti.

Palstan trolleilla ei ole lapsia, joten heillä huoli on turha.

Äänestä

Monissa maissa lapsia 'koulutetaan' aikaisemmin kin Suomessa eikä se ole heitä pahentanut. Aikalailla mennään lasten ehdoilla alkuun. Sosiaalisia taitoja korostetaan ja yhdessä tekemistä, leikkiä ja laulua. Monesti myös pukeutumisen ja oman hygienian opettelua.

Suomessa on kyllä aika paljon lasten huostaanottoja, koska vanhemmilla ei le vanhemmuus hallussa. Omat kuviot vie ison osan elämästä ja silloin on hyvä, että lapsilla on joku aikuinen arjessa.

Äänestä

Todennäköisesti opetus keskittyy ilmastonmuutokseen ja monikulttuurisuuteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

5 -vuotiaille.Onnea jo paikan saaneiden vanhemmille, tulette tarvitsemaan sitä enemmän kuin arvaattekaan..kokeiluhan kestää 2024 toukokuun loppuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu