Pfizerin ja Biontechin sekä Modernan koronarokotteet maksavat aiempaa enemmän, kertoo talouslehti Financial Times.
Lehden mukaan uusimmissa EU:ta koskevissa toimitussopimuksissa Pfizerin rokotteen hinta on noussut neljänneksellä ja Modernan kymmenesosalla. FT kertoo lähteisiinsä viitaten, että Pfizerin annoksen hinta on nyt 19,50 euroa ja Modernan 25,50 dollaria eli noin 21,50 euroa.
Sopimusneuvottelut käytiin hankalassa vaihessa, kun toimitusvaikeudet ja epäilyt sivuvaikutuksista heikensivät luottamusta edullisempiin Astra Zenecan ja Johnson & Johnsonin rokotteisiin.
Rokotevalmistajat eivät kommentoineet hinnoittelua Financial Timesille.
Lähde: Reuters
Lehden mukaan uusimmissa EU:ta koskevissa toimitussopimuksissa Pfizerin rokotteen hinta on noussut neljänneksellä ja Modernan kymmenesosalla. FT kertoo lähteisiinsä viitaten, että Pfizerin annoksen hinta on nyt 19,50 euroa ja Modernan 25,50 dollaria eli noin 21,50 euroa.
Sopimusneuvottelut käytiin hankalassa vaihessa, kun toimitusvaikeudet ja epäilyt sivuvaikutuksista heikensivät luottamusta edullisempiin Astra Zenecan ja Johnson & Johnsonin rokotteisiin.
Rokotevalmistajat eivät kommentoineet hinnoittelua Financial Timesille.
Lähde: Reuters
Vastaukset 28
Vanhimmat
Lahjontaan kulunut rahaa. Tuotantomäärien kasvaessa yleensä tuote tulee edullisemmaksi, ei noilla!
En osta enää koskaan mitään Pfizerin tuotetta.
No just! Koska Pfizerin ja Modernan rokotteet eivät todistettavasti tehoa kunnolla kahdenkaan piikin jälkeen niin piikkejä pitää tietysti antaa aina lisää ja siksi pitää hintojakin nostaa! Ei se ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa! 😄
Muutama linkki lääketeollisuus- aiheesta (lääkebisens on korruptoitunut ala):
https://nwohavaintoja.blogspot.com/search/label/lääketeollisuus
https://www.google.com/search?q= rockefeller psykiatria
Taisi olla Pfizer se taho, joka levitti negatiivisia tietoja kilpailijoistaan Astra Zenecasta ja Johnson & Johnsonista.
5,5 miljoonaa x 3 x 20e = 330 miljoonaa euroa.
Sen verran maksaa suomalaisten rokottaminen kolmesti.
47 miljoonaa olisi maksanut J & J -rokotteen kertasuoja koko kansaan ja koko hevonp*skan lopettaminen!
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/24f02847-25ad-466e-a160-709e51be80e7
Eikö kukaan laske säästöjä terveydenhoitopalveluiden säästyneestä kuormituksesta?
Ylikapasiteettia näyttää olevan sairaaloissa muutenkin. Eihän siellä ole kuin muutama hoitopaikka käytössä. Kärsisi karsia isollakin kädellä. Aika paljon tulisi säästöjä.
Eipä taida säästöjä tulla päinvastoin. Terveydenhuolto henkilökunta suurelta osin siirretty testaus jäljitys- ja rokotustehtäviin lisäksi kaikki liittyvä digitekniikka ja tilojen vuokrat ym ym.
Muut sairaudet jää diaknosoimatta/hoitamatta ajoissa. Tästä koituuu merkittävä lasku kaiken kaikkiaan.
Miettikää nyt hyvät ihmiset kokonaisuutta.
Tehohoidossa tänään 6 ihmistä. Todettuja tartuntoja 600, joista osa oireettomia. Mikä järki tässä nyt on?
Afrikassa ei ole koronaa juurikaan. Siellä ei myöskään ole rokotteita eikä maskeja.
Tutkijat ovat ihmeissään.
Siellä ei myöskään ole televisiota monellakaan eikä radiota. Miettikääpäs myös tätä.
Naurettavan pieni summa
Suomalaisilla menee viinaan 4,5 miljardia euroa joka vuosi
Piikki auki on helppo nostaa piikkien hintoja.
Trumpin+järjestämästä+10+miljardista+kolme+kärkinimeä+saivat+5,4+miljardia.
Ruotsalais-englantilaisen+AstraZenecan+osuus+oli+aika+pieni.+
Nämä+hinnankorottajat+siis+saaneet+noin+kaksi+miljardia+dollaria+tukiaisia+kumpikin.+
Vallassa+on+tuhluri-Biden,+joka+sai+nollainflaation+hetkeksi+4,2%:iin.
Rakennuspuutavaran+hinta+käväisi+viisinkertaisena.
Miksei+lääkeyhtiö+kantaisi+korttansa+hinnankorotuskekoon?
Sillon pitää takoo kun rauta on kuumaa
Paljo nykyään maksaa ampulli testoo, sitä vois ostaa ihan omalla rahalla
Onpas tuolla EU:n koronakomissaari Eva De Bleekerillä kovin pantavan näköiset kintut, ja rintavarustus.
https://urly.fi/27Df
Tommosilla säärillä nainen nousee urallaan pikavauhtia, kiimasten EU-herrojen nostamana.
Eva De Bleeker on näköjään se jota saamme kiittää siitä että koronarokotteiden hinnat ovat tiedossa.
https://euobserver.com/tickers/150426
Belgian budget state secretary Eva De Bleeker tweeted EU-negotiated prices for coronavirus vaccines on Thursday, which were meant to be a commercial secret. The tweet was deleted and called "a mistake on the part of the communications team". But Belgian media, such as HLN, republished the figures: Oxford/AstraZeneca: €1.78. Johnson & Johnson: $8.50. Sanofi/GSK: €7.56. BioNTech/Pfizer: €12. CureVac: €10. Moderna: $18. Meanwhile, Belgium said it was spending €279m on vaccines.
Belgian budjettivaltiosihteeri Eva De Bleeker twiittasi torstaina EU: n neuvottelemat koronavirusrokotteiden hinnat, joiden oli tarkoitus olla liikesalaisuus. Twiitti poistettiin ja sitä kutsuttiin "viestintätiimin virheeksi". Mutta belgialainen media, kuten HLN, julkaisi luvut uudelleen: Oxford/AstraZeneca: 1,78 €. Johnson & Johnson: 8,50 dollaria. Sanofi/GSK: 7,56 €. BioNTech/Pfizer: 12 €. CureVac: 10 €. Moderni: 18 dollaria. Samaan aikaan Belgia ilmoitti käyttävänsä rokotteisiin 279 miljoonaa euroa.
Mafia halua lisää lunnaita.
lääketehtaat toimivat kuin huumekauppa ensin luodaan riippuvuus asijaskas piirin vakaus nostaa hintaa,
Eliitin karanteenia se vain on.
jospa sveitsiläinen lonza joka valmistaa raaka aineen modernalle nostaa hintaa , ketjussa on monta kättä sano iso suu , kohta vois sitten lopettaa kaiken valtion osuuden tosta , ostavat halukkaat näitä piristeitä mustanpörssin hinnoilla , 300e ampulli heti alkuun .......näin viedään aina kyllikkiä ja viljoa.
tajuisin tämän mutta taju lähti jo ekasta paukusta ........olisko kohta jo uuden variantin aika toi delta force on jo niin eilistä päivää...saatais siihen taas uudet hylsyt mihin puhaltaa.
Halpaa on kun vertaa haittamaahanmuuton kuluja ja vielä velkarahalla kuten miljardien lapioiminen hylkiömaille
Se tuntuu lähes ilmaiselta sitten ilmaiseksi ottaen?
Kirjastokin on ilmainen, ja siitä huolimatta Sauli Niinistö olisi halunnut tehdä niistä maksullisia.
Hyvää ei saa halvalla. Käyn sitten rokotteen, kun se on kalleimmillaan.
Rokotehaittamyönteisille vihje, älä ammu viestintuojaa.
lonza ag , sveitsiläinen firma joka tekee pääraaka aineen modernalle , on tehnyt tämän kanssa 10 vuoden !!!!! yksinmyyntisopimuksen.....hmm. kauankos luulette juhlien kestävän jos 1 huone on täynnä alkomahoolia...
lonza group ag ( ikä 126 vuotta ) valmistaa myös itse 300 putkea tänä vuonna...
moderna ( ikä 11 vuotta )
googlettamaan niin ei foliota mene niin paljon.