Ääripäissä tietenkin (mm.) Addison ja Cushing. Mä en saa omia kortisoliarvojani millään mittarilla viitearvojen väliin. 0h-koe ennen ja 24h-koe jälkeen dexametasonin 1 mg ottamisen. Eli menee todella alas (eikä yli, kuten itsellä oli ajatuksena ja siis syy kokeeseen). Yleislääkäri "ei halua" tulkita, seur. aika sisät. polille on 1 vuoden päästä, joten vähän omillani tässä olen. En saa kokeeseen lähettänyttä lekuria kiinni, heitä löytyy ko. polilta tasan yksi.
Ilmeisesti vaihtoehtona on yksityinen, joka sekin menee 2 vkon päähän.
Kysymys kuuluu, että millaisia arvoja muilla on ollut? Oma oli siis verikoe, seerumi/plasma, en tarkistamatta muista ...
Kortisoli-viitearvot
Anonyymi
1
230
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin Fimlabin sivuilla sanotaan, että laskee useinmiten alle 50 tuossa dexametason-kokeessa ja se olis niinkun normaali tulos. Eli ei cushingia sen perusteella. Mut addisonista tuo ei kai kerro vielä mitään? Se perusarvo ennen tuota dexametasonia vois kertoakin, oliko se erikoisen matala?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1156157Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto595103SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103596Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193141SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561