https://www.is.fi/terveys/art-2000008152726.html
"Viattoman pieni piste pohkeessa olikin melanooma – vain yksi asia herätti huomion
”Menkää lääkäriin ennemmin turhaan kuin liian myöhään”, sanoo syöpädiagnoosin saanut Johanna.
Hakeudu ihotautilääkärin vastaanotolle myös silloin, jos jokin luomesi alkaa punoittaa, kutista, tuntua erilaiselta tai alkaa vuotaa verta tai rupeutuu."
Eipä oteta vakavasti, eikä aleta tutkimaan, ei ainakaan terveyskeskus lääkärissä, jos toteat, että luomi on pari kertaa vuotanut verta, niin sitä ei oteta vakavasti.
Sellaisen käsityksen sai, että se on sellaista vanhentunutta tietoa, että jos luomi vuotaa verta, niin olisi syytä huolestua.
Eikä muitakaan ihon alaisia patteja oteta vakavasti, vaikka olisivat peukalonpäätä isompia, todetaan vaan, että ovat rasvapatteja.
Todetaan vaan, että tule sitten uudelleen, jos jotain muutoksia ilmenee, mitä muutoksia????
Ihan turha syyttää lääkäriin hakeutuvaa, ettei ole ajoissa mennyt tutkimuksiin, kuin ei edes tutkita, kun lääkäriin menet.
Varmaan ihmisetkin on luokiteltu, keitä tutkitaan, jos on työtön, niin ei kannata tutkia ja tuhlata vomavaroja ja verovaroja kalliisiin tutkimuksiin, koska niistä ei ole hyötyä yhteiskunnalle, kun työtön ei taloudellisesti tuota vastinetta yhteiskunnalle saamaansa hoitoa vastaan.
Ihan turhaan taas vouhotette: menkää lääkäriin
Anonyymi
0
51
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4088945Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1803421- 191900
- 791191
- 751080
- 271075
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta641031Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791025- 551003
- 65930