Perussuomalaisten Juho Eerola on mukana varapuheenjohtajaksi vaaleissa

Tänään nimellinen jäsen Juho Eerola hommaforumilla kirjoitti:


Ilmoittauduin mukaan ja heti lisäsin itselleni yhden äänen tähän :D

Historian kuriositeettina mainittakoon, että taas otetaan Tynkkysen kanssa yhteen. Ensimmäinen vastaava yhteenotto tapahtui Turussa 2015. Sebu voitti minut kun puoluekokous äänesti kolmannen varapuheenjohtajan paikasta. Kaksi vuotta tämän jälkeen Jyväskylässä otin sitten revanssin.

Jos satun uusimaan paikkani nyt Seinäjoella, tulen olemaan historian ainoa henkilö, joka on toiminut puolueen varapuheenjohtajana sekä Soinin kaudella (vuodet 2011-2015), Halla-ahon aikana (2017-2019) ja sitten vielä tämän uuden puheenjohtajan vuosina. Toisaalta, jos Sebastian vie voiton, on hän historian ainoa henkilö joka on toiminut puolueen varapuheenjohtajistossa sekä nyt tämän uuden puhiksen kaudella, niin myös Soinin aikana. Sebuhan tosiaan tuli valituksi tehtävään Turussa 2015, mutta pari kuukautta tämän jälkeen Soini potki miehen ulos.

Veikko Vallinin tunnen myös hyvin ja oikein hyvä vaihtoehto on hänkin. Muut ehdokkaat ovat vähän vieraampia.

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juho Eerola on hyvä valinta kolmanneksi varapuheenjohtajaksi puolueelle. On kokemusta ja näkemystä asioihin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4915
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1693
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1438
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe