palkkojen maksun työntekijöille, mutta tuplannut eduskunnan työllisten, rirtysjohtajien ym pääjohtajien tulot duunareiden kustannuksella?
Vastaus tulee kaikkien suusta, että kyllä.
Näin on käynyt valitettavasti, että työ ei ole arvokasta enää muutoin kuin päättäjien puheissa ja hyvä veli systeemissä.
Vastaus tulee kaikkien suusta, että kyllä.
Näin on käynyt valitettavasti, että työ ei ole arvokasta enää muutoin kuin päättäjien puheissa ja hyvä veli systeemissä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ihan puppua taasen väännät tänne. Sinä jaksat näitä aivopierujasi tänne.
Kyllä ainakin meidän perheen töissä käyvät ovat saaneet palkkansa ihan ajallaan ja vielä aika hyvää palkkaa maksetaan tyttärillekin kesätöissä liikenneasemalla ja tukkuliikkeessä. Valtio maksaa vaimolle palkan ja kilometrikorvaukset vielä oman auton käytöstä. Poika ajaa postin rekkaa ja hyvin maksetaan siitäkin työstä.
Eikä niitä eduskunnan palkkoja ole tuplattu!
Kummsti kuitenkin sinua kiinnostaa ja haluat kommentoida? Miksi haluat? No koska olet kiinnostunut aiheesta, vaikket myännä. Hih...
Kiva etä luet ja otat opiksesi ja olet samaa mieltä. Jos ei olisi eikä välittäisi, ei kommentoisikaan.
Kyllä mekin ollaan kelasta saatu ajallaan kaikki tuet mitä haettu ja tt tukea tulee joka kuukausi reilusti. TT tuesta maksetaan kaikki laskut ja vielä tulee käyttörahaa jokaiselle.
Mies sai uudet silmälasit tt tuen avulla, ja uusi pesukone tuli kesällä tt tuella. Mistään ei ole puuteta, kaikki laskut hoituu.
Jotkut raataa jotta saa saman rahan kun työttömät, ei siinä summassa eroa ole juuri yhtään. Helpolla vaan on kivampi saada rahaa. Siksipä se on kehitetty että ei tarvi tehdä työtä jos ei haluu.
Eduskunnan luuserien palkat ja etuudet on tuplattu moneen kertaan, tyhjästä he rahnasa saa kun itse niin päättää. Mutta ei se meitä haittaa, kunme saahaankelasta rahaa.
Reality check:
- Ainoastaan tietyt laskut hyväksytään, loput maksetaan perusosasta
- Jos pesukone maksettiin ylimääräisenä, se on halvin malli, joka löytyy
- Mistään ei varmaankaan puutetta ole kun ostaa halvinta kuraa, jota löytyy
Jos elämä vuokrakuutiossa ilman autoa ja vapauksia, vahtimassa työhönosoituksia, koulutuksia ja kuntoutuksia ettei vaan napsahda karenssia ja TT-tuen leikkauksia on kivaa elämää niin vähäänpä olet tyytyväinen. "Jokaisesta työllisestä voi tulla helposti työtön mutta ei toisin päin".
Puppua kirjoita eduskunnan palkoista, ei ole tuplattu. Heitä faktaa, niin olisi jotain uskottavuutta!
Ja kummasti niitä veroja kuitenkin palkoista ja yrittäjätuloista ym. maksetaan, että sitä rahaa riittää sinulle ja miehellesi jakaa. Eli jos väitteesi olisi totta, niin kuka ne verot maksaa? Nuo 9€/päivä kulukorvauksetkin työkokeilusta maksetaan verovapaasti!
Sehän selvii ohjeissa mitkä laskut kuuluu, kaikkihan sen tietää. Normi ihmiselle on määritlety asiat mitkä kuuluu, mutta eduskunnan työläisille kuuluuu kaikki laksut mitä he eivät halua maksaa. En ole itsek ksokaan laittanuktkaan laksujajoiden tiedän ettei kuulu, olen rehellinen ihminen, verrattuna eduskunnan työlisiin.
Todeän mitä laitan mitä en.
Peskunone saatiin ihan hyvä, saatiin itse valita ei me muutenkaan ylihintaisia osteta muutenkaan,, ja hyvin on tominut hyvä kone. Eikä ollut halvin malli. Joten älä viitsi dramatisoida asioita. Kallis ei ole aina paras, halvimmassakin luokassa on hyviä.
Meilläon omistusasunto, eikä velkaa yhtään, meillä on myös auto, eikä työosoituksia ole juurikaan tullut pariin vuoteen. Ei tarvit a kuntoutuksia kun kuntosali on talossamme., ei ole ollut karensseja koskaan eikä leikattu muulloin kun aktiivimallin aikana mutta nyt palautuneet jo takaisin, ja IHANAA ELÄMÄÄ OLLA VAAN.
Tuosta sun latingista ei voi saada muuta johtopäätöstä kun että OLET HELVETIN KATELLINEN!
SDP antoi rahat eurooppaan kun ne haluaa ottaa aurinkoa. Espanjassa 4 päiväinen työviikko ja Italiassa lasketaan veroja pienemmäksi.
Suomessa?.. otettiin lainaa että voidaan antaa pois nekin rahat.
Mitä luulet että miten tulee käymään?
SDP pääministeri potkittiin pois ja joku sannukka alkoi leikkiä pääministeriä.
Ongelmat ovat suuret ja kaikki edessä.
Ihan turhaa mollata nykyistä hallitusta, sillä oli hallitus mikä hyvänsä, niin samat kuviot olisi pitänyt toteuttaa. Tulet näkemään tämän myös tulevaisuudessa!
En ole hallituspuolueita äänestänyt, enkä myöskään populistipersuja.
Edellinen Sipilän hallitus sai aikaan paljon hyvää, sitäkin haukuttiin. Jos tulevaisuudessa persut pääsee hallitukseen, tullaan näkemään täysi katastrofi. Toivottavasti ei nähdä heitä hallituksessa...
Suomi on edelleen hyvä maa meille köyhille!
Kyllä näin on käynyt. Oma kansa ei saa palkkaa, mutta pakolaiset asuu hotelleissa ja saa ilmaista rahaa niin paljon kuin haluavat, samoin eduskunnan työlliset, ei mitään järkee.
Onneksi suurin osa suomalaiseta on ymmärtänyt jävänsä työttömiksi ja nauttivan samoista eduista kuin nuo , jotka ei mitään tee. Ei ole okein että yjksi ryhmä maksaa kaikkien elämisen, heidänkin joilla olisi siihen varaa.
Ihan täyttä fulaa ja trollia taas sinulta. Oma kansa saa ihan samat, mitä mamut saa. Perussuomalainen pääsee asumaan hotellissa, jos on sössinyt asiansa ja joutuu Kelan, sekä sossun asiakkaaksi, sen olen nyt omin silmin nähnyt, kun perussuomalainen kaverini sössi asiansa ja hankin hänelle apua. Hän asuu nyt täysin yhteiskunnan tuilla kerrostalossa kaksiossa (asui ensin hotellin tasoisessa majoituksessa 4kk täysihoidossa kunnes asunto järjestyi) ja Kela ja sossu maksaa KAIKEN.
Eipä saa. Saako suomainen työtön asua hotellissa? Miksi suomessa on kodittomia kantasuomalaisia muta ei pakolaisia? Miksi pakolaiset lompsii päivät pitkä pihalla ja kaupungilla? Sinä kerrot vaan mielikuvaa, mutta et totuutta.
Kyllä suomalaiset asunnottommat ainakin täälläkin päin Suomea majoitettiin hotelleihin vielä joku aika sitten - en tiedä mikä tilanne on tällä hetkellä. En nyt tarkoita rapajuoppoja, joita suurin osa suomalaisista asunnottomista on.
Kyllä perussuomalainen pääsee hotelliin asumaan ihan yhtä lailla, kuin mamukin, jos asiat on siinä pisteessä, että on asunnoton. Ei mitään mielikuvia, vaan täyttä totta!
En itsekään uskoisi tätä, ellen olisi nähnyt tätä tapahtuvan. Homma menee niin, että seurakunnan diakonit hoitavat alkuun ongelmatapauksen ja koordinoivat avun tarpeen sossun ja Kelan porukoille, nämä hoitavat sitten asiat kuntoon. Useinhan asiansa sössinyt perussuomalainen EI OSAA itse hakea apua ja siitähän tämä käsitys tulee, ettei muka saa apua. Suomessa ketään ei jätetä heitteille ja väärä luulo, ettei perussuomalainen saisi yhtä lailla apua ja tukia ym.
On lopettanut. Siksi työttömiä on niin paljon, kun kukaan ei ota palkatonta työtä vastaan. Miksi ottaisi jos yirtysjohtaja tai ministeri tienaa mitään tekemättä monta miljoonaa vuodessa?
Olen ollut työtön 8 vuotta, ja aion olla jatkossakin. Hih kukaan ei sitä tiedä kun elän niin hyvää elämää. Paitsi tutut ja läheiset.
Kukaan ei ole koskaan sanonu mulle että elän toisten rahoilla, kun ei tiiiedä että teen niin. Hih... Tuollanen mollaaminen on vaan heidän harrasus jotka niin tekee, koska eivät ole itsekkään duunissa. Hih
Hih on tää kivaa huijaa.. hih
Kannattaa ehkä kiinnittää huomiota elämän asiaan ennenkuin on myöhäistä
Hepr. 10: 25
Aurinkokaan ei paista ikuisesti.
Politiikka, joo. Paras kun unohtaa koko asian...
Minä elän kuin poliitikko. En tee mitään mutta nosta etuuksia. O muuten kivaa, kun saa vaan olla ja rahaa tulee. Viimeviikonkin loikoilin kaiket päivät ja rahaa tulee. Tosi kivaa.
Poliitikot valehtelevat, eli siinä mielessä elät kuin poliitikko.
Joo ja rahallisestikin, saan kaiken kelasta ja tt tuesta, joten rahaa tulee ilmasta. Ei tietysti niin paljon kuin ammattivalehtelijoille, mutta pärjään.
Älä nyt aliarvioi valehtelulahjojasi. Ainakin valheiden määrä on ihan ammattilaisten tasolla, tosin laatua voisi vielä parantaa. Puheesi kun tunnistaa heti valehteluksi.
Hienoa työtä, sustakin näkee heti että olet alkoholin suurkuluttaja, heillä on kuulemma tapaa inttää kaikesta. Jos lopettaisin viinan juonnin joka päivä niin voisit selvitä hyvään elämään.
Sanoo henkilö, joka juuri kertoi olevansa valehtelija.
Olethan sinä. Et vaan myönnä, onhan se hävettävää kun käyttää yhteiskunnanrahoja viinaan. Koita tsempata minä tsemppaan sua, jotta pääset siitä. Onnea.