Jos on köyhyyttä niin siitä pitää pyrkiä pois elikä pienikin tulo hyväksi. Työpajalle kuntouttavaan työtoimintaan niin saa lisää rahaa. Kun kotona on vaan jollain toimeentulotuella niin hyvin äkkiä oravanpyörä että odottelee kelasossurahaa.Rautalangasta täytyy vääntää asioita että ihmisen täytyy olla aktiivinen eikä vaipua passiiviseen tilaan. Karenssia kehiin ja alennettu toimeentulotuki niin löytyy motivaatio lähteä harjoitteluun. Aikuiskoulutus mahdollisuuksia on vaikka mitä elikä ryhtiä nyt pikkuisen.
Jos on köyhyyttä
Anonyymi
20<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Passiivisagressiivisuutta monellakin köyhällä mikään ei huvita mut prkl sossusta täytys lisää rahaa vaan saada.
Nyt olet käsittänyt aivan väärin!dä paljon ihania asioita.
Työtöntä kiehtoo monet asiat ja harrastukset, mutta yleensä työ on ollut esteenä, ei vaan jaksa työn jälkeen, siksi jäädään pois työstä että kun on muutakin elämää kuin istua hikisessä työpaikassa ja nukkua loppupäivä, ja kotona ei jaksa mitään.
Työttömänä olllaa juuri sen vuoksi että om mahdollisuutta tehdä mitä hlauaa.
Se on ootta että kelan etuudet on liianpienet, ne pitäisi kaksinkertaistaa, mutta onnkei on tt tuki sitä voi hakea ja aina saakin lisää rahaa.
Systeempin pahin asia on juuri se orjatyö. Onneksi nykysin monet valitsevat työttömyyden ihan itse.
hoh hoh, mänehän auvan itte sinne aikuisten päivähoitoon.... hopi hopi.....
Karenssia kehiin ja alennettu toimeentulotuki hoh hoh,voi hellan lettas kun joku 10vuotta työtön ja kiukuttelee en hae töitä enään huh huh sentään. Titte rakeltaa ömäkotitalon työttömänä ollessa. Perseet homeessa vaan maataan siperiaan työleirille.
ja sinut tulee sulkea mielisairaalaan kateutesi takia
ei mielisairaaloita enää ole, ne on säästösyistä lopetettu. Nykyään on vain avohoito ja kuntouttava työpalvelu ilman palkkaa.
kuntouttava työleiri järjestelmä tarvitaan lepääville jouten aikaa tappaville pakolaisturisteille, - jotain tartteis tehdä täys ylläpidon eteen, muutakin kuin maleksia kauppakeskuksissa jouten.....
Totta! Eli pitää pyrkiä pois työstä!
Se on helposti tehty, ja ei muuta kun kelasta etuuksia hakemaan, niitäkin saa enempi kuin palkkaa,
Se on totta että työ edistää käyhyyttä ja roikut käyhyydessä vuosikausia.
Saadakseks ( hyvän ) eläkkeen...joka ei välttis olekaan hyvä , heh heh...ehkä jopa kuolet ennen sitä heh
Rahan vähyyttä mangutaan mutta ei ei tikkuakaan ristiin laiteta.
No sitähän tulee liian vähän aina, jopa työllisetkin hakevat kelasta tukia kun ei muutoin pärjää.
Palkka pitää kaksinkertaistaa ja tuet samoin. Muutoin ei tule mistään mitään.
Ja kaikki työttömät ja kelan asiakkaat kunnon kartoitukseen, että kaikki työkykyiset töihin! Työttömäksi pääsevät erittäin korkeella kriteerillä kelan tukiasiakkaiksi.
yhtä korkee vaatimus kuin vakuutusläkäreillä, että eläkkeelle et pääse vasta kun on pää irti ja kädet poikki.
Monien työvuosien jälkeen voi olla vaikea päästä eläkkeelle mutta käytä päihteitä niin paljon että pää pehmiää niin 25v eläke tulee tuosta.
Kuntouttavaantyötoimintaan ni sukulaiset vihreenä kateudesta. Loppuu rahahuolet ku käy harjoittelussa ja pikavippikin saa ou jeah. Vain tyhmä ei lähde harjoittelijaksi.
Nakit ja makkarat on valittava huolella. Myös hyvälaatuiseen maitoon voi panostaa. Haasteena kuitenkin on se, että näitä ei ole niin kovin helppoa löytää. Myös alelaarit on syytä katsastaa huolella.
Kuntouttavasta työtoiminnasta saa 9e päivä, joka riittäisi juuri ja juuri bussilippuun...
Mutta kun tekee ryhdikkäästi pitkän työuran, niin saa eläkettä 90 €/päivä ja sillä rahalla kunnollinen kansalainen pärjää helposti ja jää vielä säästöönkin.
Niillä työkkärin työpajoilla on rikollisia ja huumeiden käyttäjiä suorittamassa yhteiskunta palveluita. Pitääkö rehellisen ihmisen mennä niitten kanssa sinne jos ei ole itse koskaan rikoksia tehnyt. Älkää nyt vaan saatana luulko että suostuisin yhteiskunnan loisien ja alkoholistien kanssa samaan työpaikkaan ilman palkkaa enkä menis edes palkalla.
Sinne vaan keskusteleen rikollisten kanssa heh heh olet samalla lähtöviivalla noiden kanssa et ole yhtään sen kummoisempi.
Pitäis alkaa super rikkailta varastamaan kun ne ei muutenkaan tee niillä mitään hyödyllistä elää vaan loisen tapaista elämää.
Työpajoilla oppii sosiaalisuutta mikä tärkeä nykypäivän työelämässä.Rohkeasti vaan sinne.