onko kellään kokemusta defan ajonestojärjestelmästä? kun ei toimi ja et pääse autolla silloin mihinkään. turvakoodin laittamalla pystyy starttaan mut taas kun oot sammuttanut auton niin ei toimi. miten pystyy ohittaan koko systeemin.
ajonesto
hmm
3274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ensin sinulla täytyy olla räjäytyskuvat, sitten...
Jos joka kerran joudut starttaamaan koodilla, on itse keskusyksikössä vika.
Mun Mazdassa temppuili tuolla tavalla talvella kun ainoastaan vaihdoin avaimeen uuden pariston niin perskeles, jo alkoi ongelmat!
Koska asun pääkaupunkiseudulla, soitin Defalle ja kysyin lähintä huoltopistettä.
Mulle se oli Espoossa, Tomi Aranko Oy.
Maksoi 30 euroa, nyt toimii taas. Vain kahdesti on täytynyt "maadoittaa" avainta napauttamalla sitä kattopeltiin.
Huoltomiehen vaan piti kaivaa esiin koko keskusyksikkö ja sit se korjas sen. En valitettavasti enää muista mikä siinä oli pielessä.
no nyt ei ole enää autossa koko ajonestojuttua ja hyvä niin. saatiin selville että oli tullu viallinen erä niitä kaukosäätimiä, mut eihän meillä mitään kuitteja ole tallella kun ostettiin aikanaan uusi kaukosäädin. no mut nyt ei ole ongelmia kun ei ole koko järjestelmääkään.