Flatus ex Nihilo luominen on todistettu?

Planeetalla, jonka nimi on Nihilo, asuu jumala, jonka nimi on Flatus. Se on noin puolitoista metriä pitkä ja satakiloa painava juopon näköinen mies. Se on luonut lukemattoman määrän universumeja eri ulottuvuuksiin, joissa ei ole aikaa ja avaruutta. Luominen á la Flatus ex Nihilo on täten todistettu?

Pidätkö mahdollisena sen, että Flatus on todellinen jumala, ja että hän on luonut sen, mitä tuossa edellä sanottiin, ja luo lisää universumeja ulottuvuuksiin, joissa ei ole aikaa ja avaruutta? Se on tehnyt sitä aina ilman ajan alkua ja tekee sitä loputtomiin. Onko mahdollista vai ei? Miten todistat sen, että kyseessä on fiktio?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Uskon suureen Flatukseen,joka on luonut maailman kaasupilvestä!Flatuksen palvelusmenoissa on aina vahva tunnelma Flatuksen voimallisesta läsnäolosta!Halleluja!Uskoni on vahva ja vain lujittuu,epäjumalien palvojien huudosta huolimatta!

Äänestä
  • Näin saatiin parodialle ensimmäinen sitä totena pitävä uskova. Ei mene varmaan kovin montaa vuotta, kun Flatus-luomista totena pitämiselle vaaditaan uskonnon asema?

    Kuka tietää, mistä tämä parodia on tehty? (Mitä se parodioi?)

    Äänestä

flatus on kaikkien tiedossa jo viimevuosituhannella. 🤣

Äänestä
  • Onhan tällä Flatuksella myös broidi,
    jonka nimi on Hemorroidi!

    Äänestä

Mitään muuta järjellistä selitystä maailman synnylle ei voi olla kuin Flatus.

Äänestä

Ensimmäinen havainto Flatuksesta on tehty maapallolla. Näin hänet eilen juopottelemassa lähikuppilassa. Oli ympäripäissään, kun kerskui luoneensa tämän maailman sen lisäksi, että on luonut lukemattoman määrän aineettomia universumeja ulottuvuuksiin, joissa ei ole aikaa ja avaruutta.

Muutti kuulemma tämän universumin luomisen jälkeen asumaan Nihilo-planeetalle, koska siellä saa tussua aina. Ei käynyt flaxi ainakaan eilen... ehkä Nihilolla onnistuu paremmin naisten iskeminen. Tällä kertaa ilta päättyi nolosti siihen, että järjestysmies talutti hänet ulos ja poliisi vei hänet mukanaan, kun oksensi kadulle ja kusi sammuneena housuunsa.

Äänestä

Flatus on ihminen ja jumala: on luonut myös itsensä, joten enää ei tarvitse kysellä sitä, kuka loi jumalan. Se tiedetään nyt varmuudella.

Äänestä

Tiede on todistanut seuraavat asiat:

- sama hiukkanen on yhtä aikaa Tampereella ja Helsingissä
- sen hiukkasen tarkkaa sijaintia ei voida mitata, koska se hyppii ulottuvuudesta toiseen (Heisenbergin epätarkkuusperiaate ja kvanttinen lomittuminen)
- universumi on syntynyt tyhjiöenergian väreilystä, jota tapahtuu ulottuvuudessa, jossa ei ole aika-avaruutta
- siinä ulottuvuudessa, jossa ei ole aikaa ja avaruutta, ei ole älyä ja tietoisuutta
- äly ja tietoisuus ovat sidotut fyysiseen maailmaan ja tarkemmin ihmisen aivoihin
- se ulottuvuus, josta universumi on syntynyt, pitää sisällään fysiikan lain tai lakeja, jotka eivät edellytä fyysistä maailmaa tai älyä ja tietoisuutta ollakseen olemassa
- kosmologia on yhtä kuin totuus, kun se paneutuu näihin asioihin: aineeton henki on mahdottomuus, mutta kaikki muu aineeton on mahdollista

Äänestä

On tämä tarina luomisesta à la Flatus ex Nihilo sentään paljon järkevämpi kuin ateistien usko olemattomasta luomiseen.

Flatus luojana on sentään mahdollinen, toisin kuin olemattomasta syntymisen teoria,

sillä olematonta ei ole olemassa, joten siitä ei voi syntyä yhtään mitään:

tuo on ihan järjetön ajatus ja vain uskon sokaisemat hyväuskoiset hölmöt pitävät olemattomasta syntymistä mahdollisena.

Äänestä
  • piti olla:

    ateistien usko olemattomasta syntymiseen (ei luomiseen)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    piti olla:

    ateistien usko olemattomasta syntymiseen (ei luomiseen)

    Näkemämme pöydällä oleva leipä on jonkun luoma niin kuin kaikki oleva on ympärillämmekin.
    Niin kuin lepuri loi leivän, niin myös jumala loi kaiken.
    Niin kuin leipurin isä ja äiti loivat leipurin, niin myös Jumalan äiti ja isä loivat Jumalan.

    Mitä tästä opimme?
    Mitään ei voi syntyä tyhjästä.

    Äänestä

Epäilen.
Ihminen luo jumalat omaksi kuvakseen ja nuo jumalat ovat vain mielikuvituksissa.

Ja Flatus on ihmisen kuva. Vaikka onkin juopon semmoisen kuva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Planeetalla, jonka nimi on Nihilo, asuu jumala, jonka nimi on Flatus. Se on noin puolitoista metriä pitkä ja satakiloa painava juopon näköinen mies. Se on luonut lukemattoman määrän universumeja eri ulottuvuuksiin, joissa ei ole aikaa ja avaruutta. Luominen á la Flatus ex Nihilo on täten todistettu?

Pidätkö mahdollisena sen, että Flatus on todellinen jumala, ja että hän on luonut sen, mitä tuossa edellä sanottiin, ja luo lisää universumeja ulottuvuuksiin, joissa ei ole aikaa ja avaruutta? Se on tehnyt sitä aina ilman ajan alkua ja tekee sitä loputtomiin. Onko mahdollista vai ei? Miten todistat sen, että kyseessä on fiktio?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu