hihna

Jakohihna katkesi alle 10 000km jälkeen hihnan vaihdosta ja särki koneen. Kuulemma jotenki väärin asennettu hihna kestää just ton verran. Onko mitää mahdollisuuksia saada mitään hihnan vaihtaneelta liikkeeltä(ei merkkiliike)? kallis remontti edessä :(
6460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Virallisella yrityksellä eli liikkeellä on takuu työstään ja hihna ei saisi katketa 10 000km jälkeen vaikka autoa olisi ajettu miten.

Huolto vastaamaan huonosta työstä.

Äänestä
  • On myäs mahdollinen mutta jompi kumpi kuitenkin korjaamo tai valmistaja vastaa. Tiedä sitten voiko nähdä kummassa se syy sitten on ollut.

    Äänestä

  • -S- kirjoitti:

    On myäs mahdollinen mutta jompi kumpi kuitenkin korjaamo tai valmistaja vastaa. Tiedä sitten voiko nähdä kummassa se syy sitten on ollut.

    Monesti näissä tapauksissa syynä on että nyrkkipaja on "säästänyt" kympin verran ja jättänyt kiristäjän uusimatta joka sitten leikkaa kiinnin ja avot, hihna poikki ja yläkerta palasina.

    Äänestä

  • xxx kirjoitti:

    Monesti näissä tapauksissa syynä on että nyrkkipaja on "säästänyt" kympin verran ja jättänyt kiristäjän uusimatta joka sitten leikkaa kiinnin ja avot, hihna poikki ja yläkerta palasina.

    Vastuutonta ja ammattitaidotonta toimintaa.

    Äänestä

Ei tarvi kyseessä olla edes nyrkkipaja. Itellä meni ns. laatumerkin kanssa sukset ristiin kolme vuotta sitten kun hihna meni 3000 km vaihdosta ja jakopään koppa täynnä laakerin neuloja, lisäksi nokka-akselipukki revennyt ja pari venttiiliä männästä läpi. (Diesel) Ensin ei meinattu noteerata mitenkään, mutta pyysin kopiot (taistelun jälkeen sainkin) käytettyjen osien listasta ja kumma kyllä kiristintä ei oltu uusittu muka hyvän kunnon takia. Lähetin selostuksen ja kopiot tarvikelistasta tehtaalle, joka ilmoitti korvaavansa moottoriremontin. Kyseinen maahantuoja/merkkihuolto ei halunnut edes keskustella asiasta joten teetin homman toisessa kaupungissa ja myin auton pois. Enää en ko. merkkiin suomessa erehdy.

Äänestä
  • Just. "hyvän kunnon takia"

    Jokainen amatöörikin tietää että se pitää vaihtaa ihan joka kerta riippumatta siitä miltä se tuntuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poikki kirjoitti:

Jakohihna katkesi alle 10 000km jälkeen hihnan vaihdosta ja särki koneen. Kuulemma jotenki väärin asennettu hihna kestää just ton verran. Onko mitää mahdollisuuksia saada mitään hihnan vaihtaneelta liikkeeltä(ei merkkiliike)? kallis remontti edessä :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu