Lasketaanko puupellot

Anonyymi

Ovatko puupellot erehdyksessä menneet mukaan kun on laskettu suomen metsiä .

16

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on euroopan puupeltoisin maa .

    • Anonyymi

      puupellon puut sitovat hiiltä ihan yhtä hyvin, ellei paremminkin kuin metsän puut

    • Anonyymi

      Siinä on mennyt suot , metsät ja vesistöt kun suomi on muutettu puupelloksi .

    • Anonyymi

      Ei se hiilidioksidi välitä kasvaako puu puupellossa.

    • Anonyymi

      Laskelmat ja niiden ymmärtäminen voi joskus olla haasteellista. Ilmastonmuutos puhuttaa nyt vähän kaikkialla. Toisaalla kirjoitettiin, että henkeä kohti suomalainen tuottaa päästöjä enemmän kuin kiinalainen. Tuossa pitää tajuta yhtälö.

      Kiinassa on valtavasti porukkaa. Tietenkin saasteita on siellä vähän per henkilö, jos ne per nenä jaetaan. Kiinassa kun on pitkästi yli miljardi ihmistä. Valtavatkin saastemäärät hukkuvat massaan, kun ne jaetaan per asukas.

      Suomen asukasluku on alle 6 miljoonaa. Pienetkin saastemäärät ovat isot per henkilö, kun henkilöitä on niin paljon vähemmän. Luulisi että tyhmempikin tajuaisi tuon yhtälön. Pitää ymmärtää kokonaiskuva ja mistä luvut syntyvät.

    • Anonyymi

      Puupellothan ovat erinomaisia hiilidioksiidin käyttäjiä kasvaessaan sitä nopeammin mitä enemmän on ravinteita tarjolla.
      Toki vanhat metsät ovat luonnon monimuotoisuuden kannalta tärkeitä, mutta puupeltojen kiistaton arvo on niiden tuottaman puun taloudellinen merkitys maallemme.
      On suoranaista saivartelua väittää istutettua puualuetta muuksi kuin metsäksi.

      • Anonyymi

        Ei ole saivartelua , mikä ero on nykyaikaisella viljapellolla ja luonnonniityllä .
        Sama ero on metsällä ja puupellolla puupellot kaadetaan kynnetään ja istutetaan , metsä vaan on .


    • Puupellon "sadon" (puut) voi korjata vaikka keväällä, lintujen pesimäaikaan

      • Anonyymi

        Taidatpa nyt kirjoittaa väärää tietoa. Jopa yksittäisen puun kaataminen omasta pihasta ei ole sallittua lintujen pesimäaikaan.


    • Anonyymi

      Eikös puupeltojen sato keitetä kiinalaisille paskapaperiksi , eipä ole kummoinen kohtalo tulee sidottua joku muu kuin hiili .

      • Anonyymi

        Ei keitetä.


    • Anonyymi

      Mikä on paskapaperin elinkaari .

    • Anonyymi

      Aletaanko puupeltojen satoa käyttää polttopuuna nyt kun suomea aletaan lämmittämään puulla ?
      Oikeastaan puupelloillamme pitäisikin nyt siirtyä istuttamaan koivua , koivu on perinteinen lämmityksessä ja kaikenlaisena polttopuuna .

      • Anonyymi

        Koivu on vielä lisäksi nopeakasvuinen hyvä lämpöarvo ja hyvä taudinkestävyys.
        Esimerkiksi kuusen vaarana on tuholaiset jotka Euroopassa ovat tuhonneet laajoja metsä-alueita.
        Muistaakseni koivusta on joskus tehty selluakin, olenkohan väärässä?


    • Anonyymi

      Kyllä koivustakin sellua on keitetty , mutta havusellussa on pitemmät kuidut siitä tulee parempaa paskapaperia ja se menee nyt kaupaksi .
      Pannaan nämä suomen puupellot nyt koivulle niin saadaan polttopuuta .

    • Anonyymi

      Puupellot ovat yhtä luonnollisia kuin viljapellot .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      231
      3427
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3015
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      55
      2619
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      33
      2538
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      80
      2071
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1899
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1865
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe